REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Wielka Brytania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!

Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.

Pozorna umowa o pracę zawarta przez proboszcza z matką jego dzieci

Czy umowa o pracę zawarta przez proboszcza parafii ze swoją partnerką, z którą ma dwoje dzieci może zostać zakwestionowana i uznana za zawartą dla pozoru?

Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem [webinarium]

Umowa o pracę 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowa o pracę 2023 – nowa treść i zasady wypełniania. Wzory wraz z omówieniem” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 16 grudnia 2022 roku. Polecamy!

System umożliwi zawieranie umów według gotowych formularzy

System teleinformatyczny będzie umożliwiał zawieranie i przechowywanie umów oraz udostępnianie dokumentacji pracowniczej

REKLAMA

4-dniowy tydzień pracy. Test w Wielkiej Brytanii

4-dniowy tydzień pracy. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Aneks do umowy o pracę

Podpisanie umowy o pracę z pracownikiem nie oznacza, że warunki w niej zawarte nie mogą ulec zmianie. Jeśli strony umowy postanowią zmienić jakiś zapis, powinien zostać sporządzony aneks do umowy. Sprawdź, jakie warunki można zmienić przy pomocy aneksu, a kiedy powinna być sporządzona nowa umowa.

Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy

Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.

Umowy o pracę i zlecenia zawierane i rozliczane w systemie teleinformatycznym

25 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów (m.in. do umów o pracę, umów zlecenia, umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu), przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Z rozwiązań przewidzianych w ustawie będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy, podmioty zatrudniające nie więcej niż 9 osób niebędący mikroprzedsiębiorcą, rolnicy, rodzice oraz osoby fizyczne. Projekt trafi teraz do prac legislacyjnych w Sejmie.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Karta podatkowa a zatrudnienie pracownika – forma zatrudnienia, limity pracowników i ich przekroczenie

Stawki karty podatkowej, a także sama możliwość opodatkowania w tej formie zależą m.in. od liczby zatrudnionych pracowników a także formy ich zatrudnienia (co do zasady możliwa jest tylko umowa o pracę a wykluczone np. zlecenie). Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym i załączniki do niej określają te limity pracowników. Co się dzieje w sytuacji przekroczenia tych limitów zatrudnienia? Czy można zgodnie z prawem przekroczyć te limity i nie stracić karty podatkowej?

Aneks do umowy o pracę - co warto wiedzieć?

Aneks do umowy o pracę. Strony stosunku pracy mogą modyfikować treść umowy o pracę w drodze aneksu, a więc zawierając porozumienie zmieniające, które jest dwustronną czynnością, obejmującą zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy.

Czy ZUS może zakwestionować wysokość wynagrodzenia i objęcie ubezpieczeniem?

Czy ZUS może zakwestionować wysokość wynagrodzenia? Czy ZUS wskutek kontroli może uznać, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu i czy może wydać decyzję w tym zakresie? Kiedy umowa o pracę jest zawarta dla pozoru i jest nieważna?

Umowa na okres próbny - zmiany 2023

Umowa na okres próbny 2023. W związku z koniecznością wdrożenia przez Polskę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej, w polskim ustawodawstwie planowane są zmiany dotyczące m.in. umów o pracę na okres próbny. Podpowiadamy, jakie są wytyczne w tym zakresie.

Umowy o pracę 2023. Co się zmieni?

Umowy o pracę od 2023 roku ulegną zmianie. Wynika to z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 r. Największe zmiany dotyczą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony.

PIP: Czy można przenieść urlop do innego pracodawcy?

PIP: Przeniesienie urlopu do innego pracodawcy jest niemożliwe

PIP: Czy w trakcie choroby można z pracownikiem podpisać nową umowę o pracę?

W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownika można z nim zawrzeć nową umowę o pracę.

Estoński CIT. Kolejne zmiany

Polski Ład wprowadził szereg zmian w ryczałcie od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT). Były to zmiany zarówno na korzyść, jak i niekorzyść podatników. Jednak zmiany te budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych. Kolejne zmiany w planach

Czy król Karol III zapłaci podatek spadkowy po śmierci królowej Elżbiety II?

Zgodnie z postanowieniami przyjętymi blisko 30 lat temu, nowy brytyjski monarcha Karol III nie będzie musiał zapłacić podatku spadkowego po śmierci swej matki królowej Elżbiety II. Kwestią zainteresowały się niektóre brytyjskie media.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia - co z aneksem do umowy?

Każdego roku zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w związku z tym konieczny jest aneks do umowy o pracę dla osoby, która zarabia tzw. najniższą krajową?

Karol III nowym królem Wielkiej Brytanii

Rada Akcesyjna formalnie proklamowała w sobotę przed południem Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii. Deklarację następnie odczytano z balkonu Pałacu św. Jakuba, w którym odbyło się pierwsze od 1952 r. posiedzenie Rady Akcesyjnej.

Czy zmienią się brytyjskie paszporty, banknoty, mundury i hymn?

Czy po śmierci Elżbiety II zmianie ulegną banknoty i monety, mundury policyjne? Co z hymnem narodowym Wielkiej Brytanii?

Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw

Elżbieta II, która zmarła w czwartek, była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Piastowała też godność głowy 14 innych państw. Tron obejmie po niej najstarszy syn, książę Walii Karol.

Związki królowej Elżbiety II z Polską

Przez lata królowa Elżbieta II, jak i większość brytyjskich polityków dystansowała się od wizyt w krajach komunistycznych, w tym PRL. Królowa przyjęła jednak trzech kolejnych prezydentów RP i trzy razy odbyła spotkania z papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II.

Banknoty z portretem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają w użyciu

Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej Elżbiety II pozostają prawnym środkiem płatniczym - podkreślił Bank Anglii, dodając, że dalsze decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zakończeniu żałoby narodowej.

Oferta pracy a umowa o pracę

Pierwszym etapem rekrutacji, od strony pracodawcy, jest opublikowanie ogłoszenia. Zawiera się w nim oferowane warunki i określa dalsze kroki naboru. Niektóre ogłoszenia brzmią bardzo zachęcająco. Kuszą warunkami, które jednak czasami mają się nijak do późniejszych zapisów zawartych w umowie o pracę. Czy to zgodne z prawem? Odpowiadamy.

Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Choroba, urlop, inne nieobecności

Sposób obliczenia wynagrodzenia określonego w umowie o pracę stałą stawką miesięczną, należnego za przepracowaną część miesiąca, jeśli przez pozostałą jego część pracownik był nieobecny w pracy, jest zróżnicowany. Obowiązujące przepisy definiują dwie metodologie, których zastosowanie w danym przypadku jest uwarunkowane przyczyną nieobecności.

MEiN: Nauczyciel kontraktowy dla celów płacowych traktowany jest jak nauczyciel początkujący [od 1 września 2022 r.]

Od 1 września 2022 r. nauczyciel posiadający stopień awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego, dla celów płacowych traktowany jest jak nauczyciel początkujący.

50% koszty uzyskania przychodu a minimalne wynagrodzenie za pracę

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu w ramach m.in. umowy o pracę i umów cywilnoprawnych to sposób na obniżenie należności podatkowych.

Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża

Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.

Zawarcie umowy o pracę

W jaki sposób zawiera się umowę o pracę?

Czy będą elektroniczne umowy o pracę?

Być może już za kilka lat w Polsce będą funkcjonowały umowy o pracę, zlecenia, o świadczenie usług i uaktywniające (z nianiami) – zawierane drogą elektroniczną, poprzez specjalny system teleinformatyczny. Jakie będą warunki zawarcia, rozwiązania i zmiany takiej umowy oraz ogólne zasady funkcjonowania systemu?

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Kiedy wdrożenie dyrektywy work-life balance w Polsce?

Kodeks pracy w najbliższym czasie czeka szereg nowelizacji. Rząd pracuje nad projektem ustawy, który będzie przystosowywał kodeks pracy do rozwiązań unijnych przewidzianych w dyrektywie work-life balance. Termin implementacji został wyznaczony na 2 sierpnia 2022 r. Sprawdzamy, jak toczą się prace nad wdrożeniem dyrektywy.

Upadłość pracodawcy – co musi wiedzieć pracownik. Zaległe wynagrodzenie, FGŚP, wypowiedzenie umowy o pracę

W przypadku ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, pracownicy stają się jego wierzycielami. Są zaspokajani w pierwszej kolejności z masy upadłości, szczególnie w zakresie zaległych pensji. Nie muszą zgłaszać swoich roszczeń syndykowi. Należności wynikające ze stosunku pracy są umieszczane na liście wierzytelności z urzędu. Sąd upadłościowy uznaje je m.in. na podstawie listy płac i obecności. Jednak pracownik może nie mieć pewności, czy dokumenty były prowadzone w prawidłowy sposób i czy sąd w ogóle nimi dysponuje. W celu weryfikacji, czy upadły ujął wierzytelności w prawidłowej wysokości, zatrudniony ma prawo sam wystąpić z roszczeniem. Jeśli pracodawca jest niewypłacalny, to należność zostanie uregulowana ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W określonych przypadkach pracownikowi przysługuje też odszkodowanie oraz odprawa.

Zmiany w kodeksie pracy 2022. Dwa nowe urlopy, ułatwienia dla rodziców, umowa na czas określony i okres próbny

– Nowelizacja Kodeksu pracy będzie oznaczać dla pracodawców małą rewolucję. Firmy będą musiały się zastanowić nad nową organizacją pracy, ponieważ pracownikom zostaną wydłużone urlopy rodzicielskie i nadane nowe uprawnienia (np. dwa nowe rodzaje urlopów: urlop opiekuńczy i urlop z tytułu siły wyższej). Problem może się pojawić w dużych zakładach pracy, które muszą organizować pracę na wiele miesięcy z góry – mówi dr Katarzyna Kalata, wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi. Jak ocenia, planowane zmiany, które muszą zostać wdrożone najpóźniej na początku sierpnia 2022 r., są jednak korzystne dla wszystkich pracowników, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci.

Wnioski o niepobieranie zaliczek na PIT od wynagrodzeń pracowników - od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. pracujący np. na umowach o pracę będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT – poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie z 11 lipca 2022 r. Obecnie taką możliwość mają tylko zleceniobiorcy.

Kiedy kobieta w ciąży może rozwiązać umowę o pracę?

Kobieta w ciąży może wypowiedzieć lub rozwiązać swoją umowę o pracę.

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Roczny limit godzin nadliczbowych - zmiana umową o pracę?

Roczny limit godzin nadliczbowych - czy możliwa jest zmiana na wyższy umową o pracę? Czy Kodeks pracy na to zezwala?

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 r. już niedługo

Polska już niedługo musi wdrożyć dwie dyrektywy. Chodzi o dyrektywę w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej i o tzw. dyrektywę rodzicielską. Przypomnieć należy, że oba dokumenty muszą zostać wdrożone odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 r.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy 2022 r.

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Urlop opiekuńczy na nowych zasadach i zmiany w umowach o pracę na okres próbny to tylko niektóre z nich. Sprawdź co się zmieni!

Działalność gospodarcza i umowa o pracę a ZUS

Działalność gospodarcza i umowa o pracę - jak opłaca się składki ZUS i składkę zdrowotną?

Okres wypowiedzenia – Kodeks pracy

Okres wypowiedzenia – czym jest? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Czy okres wypowiedzenia dla każdego rodzaju umowy o pracę jest tożsamy? Od czego zależy jego długość? Kiedy zaczyna się bieg wypowiedzenia?

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS 2022

Zbieg tytułów do ubezpieczeń ZUS w 2022 roku - oto przykłady podane przez ZUS oraz poradniki dotyczące zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Co w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę, zlecenia czy prowadzenia działalności gospodarczej?

Umowa o pracę z Ukraińcem - w jakim języku?

Umowa o pracę z Ukraińcem - czy musi być napisana w języku ukraińskim? Na to pytanie odpowiada Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Zmiana czasu trwania umowy o pracę aneksem

Aneks do umowy o pracę – czym jest? Czy można nim zmienić czas trwania umowy o pracę? W jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę?

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Praca zdalna – czym jest, obowiązki pracownika i pracodawcy

Od marca 2020 roku jednym z rozwiązań mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Sytuacja spowodowała, że jest to coraz popularniej stosowane rozwiązanie i występuje już praktyczne w każdym biurze. Regularnie pojawiają się również postulaty by ją wprowadzić na stałe do Kodeksu pracy. Czym właściwie jest praca zdalna i co każdy pracodawca powinien o tym rozwiązaniu wiedzieć?

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii a PIT – dom i żona w Polsce, rezydencja podatkowa

Dochody z pracy na terytorium Wielkiej Brytanii są opodatkowane PIT tylko w tym państwie jeżeli miejsce zamieszkania i centrum interesów podatnika znajduje się w Wielkiej Brytanii. Nie ma przy tym znaczenia, że w Polsce mieszka żona podatnika, w domu, którego podatnik jest współwłaścicielem. Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2022 r.

Umowa cywilnoprawna (świadczenie usług) a umowa o pracę - podobieństwa i różnice

Samozatrudnieni, czyli prowadzący indywidualną działalność gospodarczą podejmują współpracę z innymi podmiotami gospodarczymi (B2B) na podstawie umów cywilnoprawnych (dot. świadczenia usług), które mogą być podobne do umowy o pracę. Zdaniem Sądu Najwyższego świadczenie usług tylko dla jednego pomiotu nie wyklucza prowadzenia działalności gospodarczej. Jak napisać umowę między jednoosobowym przedsiębiorcą a inną firmą, by taki kontrakt B2B nie mógł być uznany przez urząd skarbowy lub ZUS za umowę o pracę? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny.

REKLAMA