REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw

Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw
Królowa Elżbieta była jednocześnie głową 14 państw
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Elżbieta II, która zmarła w czwartek, była nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Piastowała też godność głowy 14 innych państw. Tron obejmie po niej najstarszy syn, książę Walii Karol.

Królowa Elżbieta II, której następcą został król Karol III, była jednocześnie głową 14 państw

REKLAMA

Oprócz Elżbiety, królowa nosiła imiona Aleksandra i Maria. Była najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. Ludzie zwracali się do niej najpierw „Wasza wysokość” (Your Majesty), a przy następnej okazji „Ma’am”. Miała czworo dzieci, ośmioro wnucząt i 12 prawnuków.

REKLAMA

Pełnym tytułem Elżbiety II była: królowa z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej Królestw i Terytoriów, królowa, głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary. Miała też inne tytuły, w tym także nieoficjalne jak np. "Matka wszystkich ludzi" od narodu Salish w Kanadzie, czy "Biała Czapla", jak nazywali ją Maorysi w Nowej Zelandii. Niezadowoleni z istnienia monarchii mówili o niej „Pani Winsor”.

W ostatnim czasie za głowę Wspólnoty Narodów uznawały Elżbietę II państwa Antigui i Barbudy, Australia, Bahamy, Belize, Grenada, Kanada, Jamajka, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu oraz Wyspy Salomona. Wcześniej było ich łącznie 33.

REKLAMA

Za czasów Elżbiety II stanowiska premierów brytyjskich pełniło 15 polityków od Winstona Churchila, po Liz Truss. Odbyła ponad 250 podróży, odwiedziła ponad 100 krajów, w tym Polskę. Była pierwszą monarchinią brytyjską, która wybrała się do Australii, Nowej Zelandii, Chin i Ameryki Południowej. Gościła 112 głów państw, w tym prezydenta Polski Lecha Wałęsę, a ostatnim amerykańskim, którego przyjęła, był Joe Biden.

Królowa przyznawała wyróżnienia Orderu Imperium Brytyjskiego honorujące "osiągnięcia w życiu publicznym" i tych, którzy "poświęcili się służbie i pomocy Wielkiej Brytanii". Decyduje o nich komitet ds. wyróżnień, rekomendacje zatwierdza premier, a królowa wręczała odznaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według brytyjskiej prasy Knighthoods and Damehoods (GBE, KBE lub DBE) to najwyższe wyróżnienia wśród odznaczeń Orderu Imperium Brytyjskiego, a następnymi w hierarchii są Komandor (CBE), Oficer (OBE) i Członek (MBE). Pośród innych istotnych znajdują się Order Zasługi Order św. Michała i św. Jerzego.

Najszlachetniejszy Order Podwiązki to order rycerski ustanowiony przez Edwarda III w Anglii w 1348 roku. Jest to najstarszy order rycerski w brytyjskim systemie honorowym. Wyższymi są jedynie Krzyż Wiktorii i Krzyż Jerzego.

Według niektórych obserwatorów królowa Elżbieta II najbardziej znana była ze swojego moralnego wsparcia dla Brytyjczyków podczas II wojny światowej oraz z długowieczności.

Król Karol III

Po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn, 73-letni Karol, dotychczasowy książę Walii, został królem Anglii.

Król Karol III 20 kwietnia 2011 roku stał się najdłużej w historii brytyjskiej rodziny królewskiej czekającym na tytuł monarchy, a 19 września 2013 roku najstarszym następcą tronu.

W roku 1981 Karol poślubił Dianę Spencer, z którą ma dwóch synów, księciów Williama i Henryka. 1996 doszło do rozwodu, a po śmierci Diany ożenił się w 2005 roku z Kamilą Shand (Parker Bowles).

Jako pierwszy brytyjski następca tronu w historii Karol zdobył formalne wykształcenie. W 1970 ukończył Kolegium Trójcy Świętej University of Cambridge. Służył w Królewskich Siłach Powietrznych i Marynarce Wojennej.

Obecny król znany był wcześniej m.in. z działalności publicznej, charytatywnej, a także na rzecz ochrony środowiska, walki ze zmianami klimatycznymi oraz zrównoważonego planowania miejskiego. Założył fundację the Prince’s Trust, która pomogła ponad milionowi młodych ludzi.

"Jego styl będzie bardzo różny. (…) Będzie aktywnym królem” – ocenił profesor King's College w Londynie Vernon Bogdanor zajmujący się m.in. rolą monarchii w systemie konstytucyjnym Wielkiej Brytanii.

Andrzej Dobrowolski(PAP)
ad/ mma/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA