REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki królowej Elżbiety II z Polską

Subskrybuj nas na Youtube
Związki królowej Elżbiety II z Polską
Związki królowej Elżbiety II z Polską
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez lata królowa Elżbieta II, jak i większość brytyjskich polityków dystansowała się od wizyt w krajach komunistycznych, w tym PRL. Królowa przyjęła jednak trzech kolejnych prezydentów RP i trzy razy odbyła spotkania z papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II.

Elżbieta II. Związki monarchini z Polską

Spotkania brytyjskiej monarchini z osobami pełniącymi najważniejsze funkcje w Polsce stały się możliwe dopiero po przemianach ustrojowych 1989 r. Pewne odstępstwo od tej reguły stworzył jej mąż, Filip, książę Edynburga, który w sierpniu 1975 r. przybył do Sopotu, gdzie wystąpił jako uczestnik zawodów w powożeniu na dystansie 33 kilometrów i jednocześnie - jako prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Odwiedził także Warszawę i Puszczę Białowieską. Bez wątpienia jednak „polski szlak” przetarła premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, która odwiedziła Warszawę i Gdańsk w listopadzie 1988 r.

REKLAMA

Elżbieta II spotkała się z Lecha Wałęsę

W kwietniu 1991 r. Elżbieta II przyjęła na zamku Windsor prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha Wałęsę i jego żonę Danutę. Na jego cześć królowa wydała uroczysty bankiet.

17 września 1993 r. książę Filip oraz weterani Polskich Sił Zbrojnych uczestniczyli w uroczystym, ponownym pogrzebie Naczelnego Wodza WP, gen. Władysława Sikorskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu, jednak królowa nie wzięła udziału w tym wydarzeniu.

Elżbieta II i książę Filip odwiedzili Polskę tylko raz

Elżbieta II i książę Filip odwiedzili Polskę tylko raz - w marcu 1996 roku. W Pałacu Prezydenckim przyjął ich prezydent państwa Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta. 25 marca 1996 r. brytyjska władczyni zwiedziła Rynek Starego Miasta. Na Zamku Królewskim, otworzyła wystawę „Orzeł i Lew. 900 lat stosunków polsko-brytyjskich”. Brytyjska para królewska oddała hołd pomordowanym przez Niemców Żydom przy pomniku Umschlagplatz przy ul. Stawki i złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W planie trwającej trzy dni wizyty było również zwiedzanie Krakowa. Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką odwiedzili Elżbietę II jeszcze dwukrotnie podczas wizyt w Londynie w 2004 i 2005 r.

Elżbieta II spotkała się z Lechem Kaczyński

REKLAMA

Trzecim polskim prezydentem, który spotkał się z brytyjską monarchinią, był Lech Kaczyński. Wraz z małżonką Marią 6 listopada 2006 r. w godzinach popołudniowych przybyli do Londynu z oficjalną wizytą na zaproszenie premiera Tony'ego Blaira. Parze prezydenckiej towarzyszyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz podsekretarze stanu - Małgorzata Bochenek, Lena Dąbkowska-Cichocka i Andrzej Krawczyk. 7 listopada 2006 r. Lech i Maria Kaczyńscy zostali przyjęci u Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II na prywatnej audiencji w Pałacu Buckingham.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z głębokim smutkiem dowiedziałam się o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Pani Kaczyńskiej. Przy tej smutnej okazji przypominam sobie długą i budzącą szacunek karierę prezydenta Kaczyńskiego w służbie państwu oraz jego rolę w ruchu Solidarności. Śmierć wielu innych pierwszoplanowych polskich osobistości, w tym byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pogłębia tę tragedię. Chciałabym złożyć moje najgłębsze kondolencje całemu narodowi polskiemu” - pisała brytyjska monarchini w liście do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego 10 kwietnia 2010 r. tuż po katastrofie w Smoleńsku.

Elżbieta II trzykrotnie spotykała się papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II

REKLAMA

Elżbieta II trzykrotnie spotykała się papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II. warto pamiętać, że Wielka Brytania przywróciła relacje z Watykanem dopiero w 1914 roku, tworząc poselstwo po kilku stuleciach latach przerwy po tym, jak w XVI wieku zerwał je król Henryk VIII. Elżbieta II była pierwszą brytyjską monarchinią, która złożyła wizytę państwową w Watykanie, co stało się 5 maja 1961 r. w trakcie pontyfikatu papieża Jana XIIII. Pierwsza audiencja u Jana Pawła II odbyła się 17 października 1980 r. w Watykanie. Królowej towarzyszył mąż, Filip, książę Edynburga,

Znacznie ważniejsze było drugie spotkanie, które odbyło się 28 maja 1982 r. w Pałacu Buckingham. Papież odwiedził Elżbietę w trudnym dla Brytyjczyków momencie. Trwała jeszcze wojna z Argentyną o Falklandy i wewnętrzny konflikt w Irlandii Północnej, który miał także podłoże religijne. Zarówno IRA jak i bojówki protestanckie nie stroniły od przemocy. Pielgrzymka Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii w 1982 r. była w pierwszą od czasów Reformacji wizytą głowy kościoła katolickiego w tym kraju. W tym samym roku sir Mark Evelyn Heath został pierwszym od 1534 r. brytyjskim ambasadorem w Stolicy Apostolskiej.

Ostatni raz Elżbieta II spotkała się z polskim papieżem 17 października 2000 r. w prywatnej bibliotece papieża Watykanie. Audiencja trwała około dwudziestu minut. Królowa przebywała wówczas we Włoszech z czterodniową wizytą państwową.

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek (8 września 2022 roku) w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r.

Autor: Maciej Replewicz

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 7 lipca 2025 r. Polska przywraca czasową kontrolę na granicach z Niemcami i Litwą

W dniu 1 lipca 2025 r. Premier Donald Tusk zapowiedział przywrócenie od 7 lipca czasowej kontroli na granicy z Niemcami i Litwą. Wyjaśnił, że jest to konieczne, aby zredukować do minimum niekontrolowane przepływy migrantów.

Od 1 lipca 2025 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Kto może je otrzymać?

Startuje nabór wniosków o świadczenie Dobry start. 300 zł na szkolną wyprawkę ZUS wypłaci bez względu na dochód. Rodzice mniej zamożni od 1 lipca 2025 r. mogą również ubiegać się o zasiłki rodzinne i dodatki na nowy okres zasiłkowy. Ważną formą wsparcia wielu dzieci jest fundusz alimentacyjny.

Likwidacja USAID to śmierć 14 mln ludzi do 2030 r.

Likwidacja amerykańskiej agencji pomocy międzynarodowej USAID może doprowadzić do śmierci 14 milionów osób do 2030 roku – wynika z analiz opublikowanych w brytyjskim czasopiśmie medycznym „Lancet”. Naukowcy szacują, że aż jedną trzecią ofiar będą stanowić dzieci poniżej piątego roku życia.

Kiedy wybrać konto oszczędnościowe, a kiedy lokatę? Praktyczne porady

Oszczędzanie to nie tylko kwestia systematyczności, ale także wyboru odpowiednich narzędzi finansowych. Konto oszczędnościowe i lokata to dwa rozwiązania, które pomagają gromadzić i pomnażać środki, ale ich działanie i cel mogą się istotnie różnić. Jeśli zastanawiasz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze, poświęć chwilę na zrozumienie mechanizmów ich funkcjonowania.

REKLAMA

Komu ZUS nie przyzna renty wdowiej. Najczęstsze przyczyny decyzji odmownych

ZUS i inne organy emeryalno-rentowe rozpoczęły już wypłaty renty wdowiej. Organy te wysyłają też do seniorów decyzje w sprawie przyznania lub odmowy renty wdowiej. W jakich przypadkach wdowa lub wdowiec na pewno nie dostanie nowego świadczenia? ZUS wymienił najczęstsze przyczyny decyzji odmownych.

Min. Pełczyńska-Nałęcz: to przekręt! deweloperzy sprzedają "pseudometry" - tj. powierzchnię pod ścianami działowymi. Jak być powinno wyjaśnia PKN

W dniu 30 czerwca 2025 r. minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz napisała na platformie X: "Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom za ciężkie pieniądze pseudometry, czyli metry pod ścianami działowymi. A kolejne rządy pozostają zaskakująco bezsilnej w tej kwestii. Ofiarą tych nieuczciwych praktyk padło nawet setki tysięcy konsumentów, którzy stracili w sumie miliardy zł na rzeczy deweloperów." Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań. Zasady uwzględniania ścian działowych przy obliczaniu powierzchni użytkowej budynku, w świetle normy PN-ISO 9836 wyjaśnił Andrzej Pogorzelski, Przewodniczący Komitetu Technicznego 232 ds. Zasad Sporządzania Dokumentacji Projektowej w Budownictwie w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.

Od 1 lipca 2025 r. zmiany w czasie pracy dla dużej grupy zawodowej, bo wdrożono dyrektywę

Już od 1 lipca 2025 r. dla bardzo dużej grupy zawodowej w Polsce wejdą w życie istotne zmiany w zakresie ewidencji czasu wolnego, ewidencji czasu pracy, służby w nocy i zasad rozliczania i odbierania dni wolnych. Wszystko za sprawą tzw. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dopiero teraz dostosowano ustawę i rozporządzenie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE L 188 z 12.07.2019, str. 79).

Posiedzenie Sądu Najwyższego ws. ważności wyborów Prezydenta RP [na żywo]

We wtorek, 1 lipca 2025 r. Sąd Najwyższy podejmie uchwałę w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów Prezydenta RP przeprowadzonych w dniach 18 maja 2025 r. oraz 1 czerwca 2025 r. Transmisja na żywo.

REKLAMA

Koniec z obciążaniem dzieci kosztami pobytu krewnych w DPS. Rząd zapowiada zmianę przepisów

Tylko osoby pełnoletnie powinny być zobowiązane do ponoszenia opłat za pobyt bliskich w domach pomocy społecznej – zapowiedziała wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. To odpowiedź na apel Rzeczniczki Praw Dziecka, która alarmowała, że dziś ciężar finansowy może spaść również na małoletnich.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku. Ile wynosi, kto może uzyskać i jakich formalności trzeba dopełnić. 3 konieczne warunki

Nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA