REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki królowej Elżbiety II z Polską

Związki królowej Elżbiety II z Polską
Związki królowej Elżbiety II z Polską
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przez lata królowa Elżbieta II, jak i większość brytyjskich polityków dystansowała się od wizyt w krajach komunistycznych, w tym PRL. Królowa przyjęła jednak trzech kolejnych prezydentów RP i trzy razy odbyła spotkania z papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II.

Elżbieta II. Związki monarchini z Polską

Spotkania brytyjskiej monarchini z osobami pełniącymi najważniejsze funkcje w Polsce stały się możliwe dopiero po przemianach ustrojowych 1989 r. Pewne odstępstwo od tej reguły stworzył jej mąż, Filip, książę Edynburga, który w sierpniu 1975 r. przybył do Sopotu, gdzie wystąpił jako uczestnik zawodów w powożeniu na dystansie 33 kilometrów i jednocześnie - jako prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Odwiedził także Warszawę i Puszczę Białowieską. Bez wątpienia jednak „polski szlak” przetarła premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, która odwiedziła Warszawę i Gdańsk w listopadzie 1988 r.

REKLAMA

Elżbieta II spotkała się z Lecha Wałęsę

W kwietniu 1991 r. Elżbieta II przyjęła na zamku Windsor prezydenta Rzeczpospolitej, Lecha Wałęsę i jego żonę Danutę. Na jego cześć królowa wydała uroczysty bankiet.

17 września 1993 r. książę Filip oraz weterani Polskich Sił Zbrojnych uczestniczyli w uroczystym, ponownym pogrzebie Naczelnego Wodza WP, gen. Władysława Sikorskiego w krypcie św. Leonarda na Wawelu, jednak królowa nie wzięła udziału w tym wydarzeniu.

Elżbieta II i książę Filip odwiedzili Polskę tylko raz

Elżbieta II i książę Filip odwiedzili Polskę tylko raz - w marcu 1996 roku. W Pałacu Prezydenckim przyjął ich prezydent państwa Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta. 25 marca 1996 r. brytyjska władczyni zwiedziła Rynek Starego Miasta. Na Zamku Królewskim, otworzyła wystawę „Orzeł i Lew. 900 lat stosunków polsko-brytyjskich”. Brytyjska para królewska oddała hołd pomordowanym przez Niemców Żydom przy pomniku Umschlagplatz przy ul. Stawki i złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W planie trwającej trzy dni wizyty było również zwiedzanie Krakowa. Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką odwiedzili Elżbietę II jeszcze dwukrotnie podczas wizyt w Londynie w 2004 i 2005 r.

Elżbieta II spotkała się z Lechem Kaczyński

REKLAMA

Trzecim polskim prezydentem, który spotkał się z brytyjską monarchinią, był Lech Kaczyński. Wraz z małżonką Marią 6 listopada 2006 r. w godzinach popołudniowych przybyli do Londynu z oficjalną wizytą na zaproszenie premiera Tony'ego Blaira. Parze prezydenckiej towarzyszyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciej Łopiński oraz podsekretarze stanu - Małgorzata Bochenek, Lena Dąbkowska-Cichocka i Andrzej Krawczyk. 7 listopada 2006 r. Lech i Maria Kaczyńscy zostali przyjęci u Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II na prywatnej audiencji w Pałacu Buckingham.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Z głębokim smutkiem dowiedziałam się o śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pierwszej damy Pani Kaczyńskiej. Przy tej smutnej okazji przypominam sobie długą i budzącą szacunek karierę prezydenta Kaczyńskiego w służbie państwu oraz jego rolę w ruchu Solidarności. Śmierć wielu innych pierwszoplanowych polskich osobistości, w tym byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, pogłębia tę tragedię. Chciałabym złożyć moje najgłębsze kondolencje całemu narodowi polskiemu” - pisała brytyjska monarchini w liście do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego 10 kwietnia 2010 r. tuż po katastrofie w Smoleńsku.

Elżbieta II trzykrotnie spotykała się papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II

REKLAMA

Elżbieta II trzykrotnie spotykała się papieżem-Polakiem, Janem Pawłem II. warto pamiętać, że Wielka Brytania przywróciła relacje z Watykanem dopiero w 1914 roku, tworząc poselstwo po kilku stuleciach latach przerwy po tym, jak w XVI wieku zerwał je król Henryk VIII. Elżbieta II była pierwszą brytyjską monarchinią, która złożyła wizytę państwową w Watykanie, co stało się 5 maja 1961 r. w trakcie pontyfikatu papieża Jana XIIII. Pierwsza audiencja u Jana Pawła II odbyła się 17 października 1980 r. w Watykanie. Królowej towarzyszył mąż, Filip, książę Edynburga,

Znacznie ważniejsze było drugie spotkanie, które odbyło się 28 maja 1982 r. w Pałacu Buckingham. Papież odwiedził Elżbietę w trudnym dla Brytyjczyków momencie. Trwała jeszcze wojna z Argentyną o Falklandy i wewnętrzny konflikt w Irlandii Północnej, który miał także podłoże religijne. Zarówno IRA jak i bojówki protestanckie nie stroniły od przemocy. Pielgrzymka Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii w 1982 r. była w pierwszą od czasów Reformacji wizytą głowy kościoła katolickiego w tym kraju. W tym samym roku sir Mark Evelyn Heath został pierwszym od 1534 r. brytyjskim ambasadorem w Stolicy Apostolskiej.

Ostatni raz Elżbieta II spotkała się z polskim papieżem 17 października 2000 r. w prywatnej bibliotece papieża Watykanie. Audiencja trwała około dwudziestu minut. Królowa przebywała wówczas we Włoszech z czterodniową wizytą państwową.

Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek (8 września 2022 roku) w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 r.

Autor: Maciej Replewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA