REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urząd pracy, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Staż z urzędu pracy. Czy bezrobotny stażysta pracuje za darmo?

Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie należy się wynagrodzenie? Wyjaśniamy.

Sztuczna inteligencja. Rewolucja na rynku pracy jeszcze nie teraz

Zaledwie w pięć miesięcy od debiutu ChatGPT, liczba ogłoszeń o pracę w sektorze IT, zawierających umiejętności związane ze sztuczną inteligencją, wzrosła o 30%. Duże zainteresowanie AI nie przekłada się jednak jeszcze tak mocno na segment white-collar, gdzie liczba podobnych ofert od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r., stanowi ok. 1% wszystkich ogłoszeń. Względem analogicznego okresu sprzed roku (grudzień 2021–czerwiec 2022) widać wzrost na poziomie 0.33 pp. I choć nie jest to imponujący przyrost, to trend powoli zaczyna być widoczny.

Branża IT. Sektor zdominowany przez mężczyzn

Informatyka to dziedzina zdominowana przez mężczyzn – tak uważa aż 91 proc. kobiet w Polsce. Tylko 19 proc. dziewcząt w naszym kraju uczy się informatyki. Tylko 6 proc. kobiet w Polsce twierdzi, że nauka informatyki byłaby postrzegana korzystnie w ich rodzinie, choć taka tematyka interesuje niemal co czwartą z nich.

Benefity pracownicze: Oczekiwania pracowników wzrastają

Dodatki pozapłacowe mają rozstrzygające znaczenie przy wyborze oferty pracy – tak twierdzi prawie dwie trzecie pracowników ankietowanych w badaniu o zasięgu globalnym. W Polsce prawie wszyscy chcą mieć wpływ na benefity, jakie oferuje pracodawca.  

REKLAMA

Rynek pracy: Mobilność postępuje – lojalność zatrudnionych spada

Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.

Rekrutacja do sektora dóbr i usług konsumpcyjnych. Jakie są trendy? [RAPORT]

Większa automatyzacja działań, wykorzystanie sztucznej inteligencji, na nowo zdefiniowana obsługa klienta. Czy czeka nas rewolucja rynku pracy?

Rynek pracy: Nowi pracownicy w poszukiwaniu nowej pracy

Cztery piąte pracowników, którzy rozpoczęli pracę w ciągu ostatniego roku, jest otwartych na poszukiwanie kolejnego miejsca pracy. Wynagrodzenie, elastyczność i rozwój kariery to czynniki, które biorą pod uwagę przy wyborze nowej pracy.

Rynek pracy: Dobre czasy dla „skoczków”

Na rynku pracy częsta zmiana pracodawcy staje się atutem. Jeszcze do niedawna cenieni byli przede wszystkim ci pracownicy, którzy mogli pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w jednej firmie. Dziś jest ich coraz mniej. Pracodawcy przestali się też bać tzw. skoczków.

REKLAMA

Rynek pracy: Pracownicy stawiają pracodawcom coraz większe wymagania

Na rynku pracy w Polsce kształtuje się obecnie nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją. Oczekują, że będą odpowiednio traktowani, pracować w stałych godzinach i mieć czas na siebie.

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Jest porozumienie!

Niepełnosprawność na rynku pracy. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON), Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Izby Gospodarcze: Warszawska i Ukraińska i m.in. CSI Projekty podpisały w środę porozumienie w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy.

Senior na rynku pracy

Senior na rynku pracy znajduje wiele barier i spotyka się z dyskryminacją ze względu na wiek, jednak z drugiej strony pracodawcy i państwo mają świadomość, że potrzebni są pracownicy z dużym doświadczeniem, "łatający" lukę demograficzną. W dniu 21 czerwca 2023 r. organizowana jest konferencja „Kongres Praca. Praca dla seniorów? Sytuacja osób starszych na rynku pracy w Polsce”. W konferencji weźmie m.in. udział Rzecznik Praw Obywatelskich oraz przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.

Rynek pracy: W drugim półroczu mniej nowych rekrutacji i ofert pracy dorywczej, ale będą podwyżki

Niepewność związana z sytuacją makroekonomiczną wyraźnie wstrzymuje pracodawców przed planami nowych rekrutacji w II. połowie roku – wskazują wyniki najnowszej, 47. edycji badania „Plany Pracodawców” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. I choć gorsze nastroje firm przekładają się na wyhamowanie wzrostów zatrudnienia, to jednocześnie pracodawcy zapowiadają podwyżki, a ich powodem będzie nie tylko wzrost płacy minimalnej, ale i utrzymująca się presja płacowa. 

Praca natychmiastowa: Ile zaoszczędzi firma, która stałą kadrę uzupełni pracownikami z aplikacji

Pracownik sklepu zatrudniony przez nowatorską aplikację może kosztować firmę 19% mniej niż osoba na etacie. Wykonuje identyczne obowiązki, ale pracuje tylko wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba. Do tego zarabia więcej i jest zmotywowany do pracy w ramach elastycznego grafiku. 

Obywatele Ukrainy są gotowi do przeprowadzki do mniejszych miejscowości Polski, jeżeli znajdą tam pracę

Obywatele Ukrainy najczęściej znajdują pracę w Polsce dzięki poleceniom lub samodzielnie oraz są gotowi do przeniesienia się z dużych miast do mniejszych miejscowości – wynika z raportu „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.    

Praca natychmiastowa: Ewolucja trendów i wyzwania współczesnego środowiska zawodowego

Współczesne środowisko pracy dynamicznie się zmienia, a jednym z najbardziej widocznych trendów jest rosnąca popularność pracy natychmiastowej w porównaniu ze stałą pracą na etacie. Wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się preferencjami zarówno pracowników, jak i pracodawców, kształtuje się nowa rzeczywistość, która ma wpływ na sposób, w jaki pracujemy. 

Przekraczając granice wieku: Nowe perspektywy zawodowe dla osób po pięćdziesiątce

W dzisiejszym dynamicznym środowisku zawodowym wiek przestaje być przeszkodą dla rozwoju kariery. Coraz więcej osób po pięćdziesiątym roku życia odkrywa nowe perspektywy zawodowe i aktywnie angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia. Przekraczając granice wieku, doświadczenie i mądrość życiowa stają się cennym kapitałem, który może przynieść wiele korzyści zarówno jednostkom, jak i organizacjom. 

Praca stanie się luksusem?

Postępujące zmiany technologiczne sprawiają, że za chwilę wiele zawodów może przestać istnieć. Czy coś dobrego może z tego wyniknąć? Jak przygotować się na rozpoczynającą się rewolucję na rynku pracy - tłumaczy Alicja Kotłowska, ekspertka ds. zarządzania z Uniwersytetu SWPS.

Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

Przełomowe technologie generują zapotrzebowanie na nowe umiejętności [RAPORT]

Postępująca digitalizacja przedsiębiorstw, wzrost zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii, rozwój rozszerzonej rzeczywistości czy wykorzystanie sztucznej inteligencji na rynku pracy – to tylko niektóre z aktualnych trendów IT wpływających na rynek pracy, zaprezentowane w najnowszym raporcie ManpowerGroup „IT World of Work”. 

Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Czy będzie masowe bezrobocie?

Wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy nie jest powodem do paniki. Żadna ze zmian technologicznych nie wywołała masowego bezrobocia - twierdzi dr Wojciech Hardy, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Rynek pracy 2023 (II kwartał). 62 proc. pracowników oczekuje podwyżki

Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding. 

Poradnictwo zawodowe. Urzędy pracy robią to zawodowo

Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy. 

Rynek pracy - czym jest i jakie stoją przed nim wyzwania?

Rynek pracy jest często używanym pojęciem w kontekście poszukiwania pracy. Jak można go zdefiniować? Jakim wyzwaniom obecnie podlega?

Rynek pracy: Minister mówi, że sytuacja jest optymalna

Sytuacja na rynku pracy jest optymalna, jak na trudne warunki, w których nam przyszło żyć – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Informowanie urzędu o podjęciu pracy

Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

Pracodawcy oceniają plany rządu na 2024 rok

Pracodawcy apelują do rządu i związkowców o pilną weryfikację mechanizmu wzrostu płacy minimalnej i odejście od obecnie obowiązujących przepisów.

Doradca klienta urzędu pracy

W jaki sposób doradca klienta z urzędu pracy pomaga osobie zarejestrowanej? Sprawdź!

Absolwent na rynku pracy, czyli sposoby na zdobycie umiejętności praktycznych

Poszukiwanie pierwszej pracy nie jest łatwym zadaniem. Chcąc zdobyć doświadczenie w zawodzie potrzebna jest praca, ale pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników bez doświadczenia. Jakie są zatem inne sposoby na uzyskanie potrzebnych umiejętności bez nawiązywania stosunku pracy? Oto dwa rozwiązania, którymi warto się zainteresować.

Urząd pracy zmieni się w Centrum Wyboru Kariery?

Rekordowo niskie bezrobocie. Dziś, gdy bezrobocie w Polsce jest drugim najniższym w Europie, może powinniśmy przestać używać nazwy "urząd pracy" i zamienić ją na "centrum wyboru kariery"? - zaproponował w czwartek premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.

Technologie odpowiedzią na wyzwania w rekrutacji

Polski rynek pracy jest obecnie bardzo wymagający. Wśród największych wyzwań branży usług HR wymienić można pozyskiwanie właściwych kandydatów oraz utrzymanie ich w procesie rekrutacji. 

Zatrudnienie i wynagrodzenia w Polsce - komentarz ekonomisty ING

W scenariuszu bazowym nie spodziewamy się znaczącego spadku zatrudnienia i wzrostu bezrobocia w obecnym cyklu – ocenił starszy ekonomista ING Adam Antoniak w komentarzu do piątkowych danych GUS o zatrudnieniu.

Jak przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty?

Firma Cpl, globalny dostawca innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych oraz ekspert w pozyskiwaniu i rozwoju talentów, udostępniła właśnie whitepaper „The 7 metatrends to find and retain the best talent”. Dokument prezentuje prognozy trendów na najbliższe lata w zakresie pozyskiwania i utrzymywania wewnątrz firm najbardziej utalentowanych pracowników.

Jak zwiększyć zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami w Polsce?

Aby więcej osób z niepełnosprawnością w Polsce znalazło zatrudnienie, kluczowa jest zmiana poglądów, nastawienia zarówno pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, jak i opinii publicznej - ocenił w rozmowie z PAP dr hab. Marek Rymsza. W Polsce ok. 30 proc. osób z niepełnosprawnością jest zatrudnionych.

Organizacja stażu - podstawowe informacje dla pracodawcy

Potrzebujesz pracownika, którego kwalifikacje będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy i zorganizuj staż w swojej firmie. Oto kilka przydatnych informacji.

Pracownik a rynek pracy

Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

Bezrobocie w Polsce 2023. Ile wynosi? Będzie spadać, czy rosnąć?

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w styczniu 2023 roku wyniosła 5,5%. Oznacza to, że na 1,2 mln osób w wieku produkcyjnym, 64,1 tysiące było bezrobotnych. Każdego miesiąca sytuacja się poprawia.

GUS podał dane o bezrobociu. Jaka jest sytuacja na rynku pracy?

GUS podał dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu lutego 2023. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 864,8 tys. osób i była o 7,2 tys. osób wyższa niż w końcu stycznia oraz o 57,0 tys. osób niższa niż przed rokiem. Dane te okazały się lepsze od naszej prognozy.

Transformacja rynku pracy przyspiesza. Które kompetencje będą najbardziej przydatne?

Transformacja rynku pracy. Szybka cyfryzacja i rozwój koncepcji przemysłu 4.0 wymuszają nabywanie nowych umiejętności w obszarach takich jak nowe technologie, cyberbezpieczeństwo, robotyzacja czy analiza danych. Jednocześnie, wraz z postępującą automatyzacją, na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, w których maszyny nie będą w stanie zastąpić ludzi. W tych szybko zmieniających się realiach rynku pracy jedną z kluczowych kompetencji przyszłości jest więc dążenie do samorozwoju, aktywne uczenie się i stałe podnoszenie swoich umiejętności – wskazuje Aleksandra Kowalik z PKO BP.

Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

- Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia?

Wsparcie z urzędu pracy a rozliczenie PIT

Korzystałeś ze wsparcia finansowanego z urzędu pracy w 2022 roku? Sprawdź, czy musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Zasiłek dla bezrobotnych w PIT-37 - rozliczenie PIT za 2022 rok

Bezrobotni, którzy otrzymali w zeszłym roku zasiłek dla bezrobotnych lub dodatek aktywizacyjny muszą uwzględnić je w zeznaniu podatkowym. Te otrzymane w 2022 roku świadczenia z urzędu pracy należy rozliczyć w części D formularza PIT-37 składanego w 2023 roku - przypomina zielonalinia.gov.pl. Inne formy wsparcia z urzędu pracy są zwolnione z PIT.

Porozmawiaj z konsultantem w języku migowym

Dzięki komunikacji w języku migowym każda osoba zainteresowaną tą formą kontaktu uzyska potrzebne informacje dotyczące rynku pracy oraz usług powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Dodatkowo, nowa forma kontaktu Zielonej Linii umożliwi komunikację w języku migowym z pracownikami urzędów pracy na miejscu w urzędzie.

Sytuacja bezrobotnych w 2023

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2023 r.? Czym jest gotowość do pracy osoby bezrobotnej? Kiedy bezrobotny może nie stawić się w urzędzie pracy? Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego a przerwa z zatrudnieniu – jak to wygląda? Czy można wykonywać umowę o dzieło gdy jest się bezrobotnym? Czym jest nienależnie pobrane świadczenie przez bezrobotnego?

Ustawa o aktywności zawodowej - jakie rozwiązania przewiduje?

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Urzędy pracy powinny realnie pomagać w znalezieniu pracy

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Rośnie aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Wciąż jednak są bariery

Według danych MRiPS obecnie aktywna zawodowo jest średnio co trzecia osoba z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, ale zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd za kilka lat ten odsetek powinien znacząco wzrosnąć. Organizacje pracodawców podkreślają, że nie uda się to bez znaczących zmian systemowych i prawnych.

Mniej ofert pracy w urzędach pracy. Pracodawcy szukają gdzie indziej

Według danych MRiPS, w ciągu roku o 5% spadła liczba pracodawców, którzy poszukiwali pracowników za pośrednictwem urzędów pracy. W ubiegłym roku zaoferowano tam o przeszło 12% mniej miejsc pracy niż w 2021 roku. Gdzie szukano najczęściej i na jakie stanowiska? 

Kto był najbardziej poszukiwany na rynku pracy w 2022 r.? RAPORT

Rynek pracy w 2022 r. najbardziej łaskawy był dla ekspertów IT, specjalistów ds. sprzedaży i pracowników fizycznych - wynika z danych Pracuj.pl. W ostatnich miesiącach aktywność rekrutacyjna firm stopniowo zmniejszała się; mimo to odnotowano rekordową liczbę ogłoszeń.

REKLAMA