REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Właściciel, Wspólnota mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólne zebranie właścicieli

Ogólne zebranie właścicieli podejmuje uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Musi być zwołane co najmniej raz w roku do końca marca.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Zarządca we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciele lokali tworzący dużą wspólnotę mieszkaniową są zobowiązani do powołania jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Mogą też powierzyć zarząd zarządcy licencjonowanemu

Kiedy mogą cię zlicytować?

W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.

REKLAMA

Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Ustawa o własności lokali wyróżnia dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych: małą i dużą. Główne różnice między tymi formami ułomnych osób prawnych dotyczą reżimu prawnego, któremu podlegają oraz ustawowej regulacji zarządu wspólnotą mieszkaniową.

Powstanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu, czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej. Może istnieć w jednym lub w kilku budynkach znajdujących się na tej samej nieruchomości gruntowej. Może też powstać w ramach dawnej spółdzielni po wykupieniu przynajmniej połowy lokali.

Czym jest nieruchomość wspólna?

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

REKLAMA

Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Garaż może być częścią nieruchomości wspólnej, której sposób i zasady użytkowania ustalają właściciele w formie uchwały bądź umowy, a także pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu albo po prostu może stanowić samodzielny lokal przeznaczony na inne cele niż mieszkalne. Trzeba podkreślić, że inny status prawny będą miały garaże i miejsca postojowe w budynkach wybudowanych jeszcze parę lat temu a inny w nowopowstałych budynkach.

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Odrębna własność lokalu jest najpełniejszym prawem do władania nieruchomością lokalową. Umożliwia właścicielowi dokonywanie dowolnych rozporządzeń prawem własności za życia, jak również na wypadek śmierci.

Wynajem lokalu

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Po wykupie mieszkań własnościowych czy lokatorskich na własność, spółdzielnia mieszkaniowa może przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową. Właściciele wykupionych lokali mogą ponadto domagać się wydzielenia swojego budynku z zasobów spółdzielni. Jednakże nawet przed wykupem wszystkich lokali na własność, członkowie spółdzielni mogą podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Wzory umów

Kto ustala zarządcę?

Miesiąc temu odebrałem moje nowe mieszkanie. Już w umowie deweloper narzucił nam, że zarządcą przez okres 3 lat będzie wskazany przez niego przedsiębiorca. Mieszkańcy nie mieli żadnej szansy na to by powołać zarządcę według własnego uznania. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Czy wspólnota mieszkaniowa dokonuje rozliczeń za zużycie wody?

Jestem właścicielem mieszkania. W moim bloku ustanowiono została wspólnota mieszkaniowa. Problem pojawił się w momencie remontu instalacji wodociągowej i założeniu takich samych wodomierzy we wszystkich lokalach. Wspólnota podjęła uchwalę, że do momentu zakończenia remontu wszyscy właściciele mieli się rozliczać ryczałtowo. Niezależnie od tego czy posiadali liczniki czy nie. Czy to nie wykracza poza jej kompetencje?

Sprawy o naruszenie posiadania

Pozew o naruszenie posiadania nie różni się prawie w ogóle od normalnego pozwu. W sprawach z takiego powództwa kodeks postępowania cywilnego przewiduje jedynie dwie odrębności.

Czy przy umowie sprzedaży nieruchomości niezbędna jest obecność właściciela?

Chcę zakupić mieszkanie. Niestety nie mam kontaktu z właścicielem. Czy mogę je kupić od jego pełnomocnika?

Jak pozbyć się członka wspólnoty ?

Wspólnota nie jest bezradna wobec właściciela lokalu który nie płaci czynszu, czy uprzykrza życie sąsiadom. Może od niego ściągnąć pieniądze w drodze postępowania sądowego, a nawet przymusowo zlicytować jego mieszkanie.

Jak napisać pozew o przymusową licytację lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota nie jest bezradna wobec właściciela lokalu, który nie płaci czynszu, czy uprzykrza życie sąsiadom. Zarząd wspólnoty może skierować do sądu pozew o przymusową licytacją lokalu.

Kto odpowiada za remont balkonu?

Sąd Najwyższy uszczegółowił, jakie obowiązki związane z utrzymaniem balkonów należą do właścicieli lokali, a jakie do wspólnoty mieszkaniowej.

Jak uchyla się uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Jednakże jeśli w naszej (uzasadnionej) opinii uchwała jest niezgodna z prawem, lub krzywdząca dla niektórych członków - wówczas możemy ją zaskarżyć do sądu.

Zarząd w "dużej" wspólnocie

Wspólnota niezależnie od wielkości może powołać zarząd- czyli przekazać ciężar administrowania nieruchomością na rzecz jednej, lub kilku osób. Taki zarząd działa podobnie jak w przypadku spółek z o.o. czy akcyjnych.

Zarząd bezpośredni w małej wspólnocie

Mieszkając w budynku w którym znajduje się mniej niż 7 lokali (np. mała kamienica), a objęte są oddzielną własnością, znajdujemy się w wspólnocie mieszkaniowej(tzw. małej wspólnocie), choć możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Jest to zazwyczaj niezauważalne, do momentu w którym nie pojawią się problemy związane z wzięciem odpowiedzialności, czy poniesieniem określonych kosztów związanych z tym co w budynku jest wspólne (np. naprawa dachu, czy kotła grzewczego).

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa. Nie jest do tego potrzebna ani wola jej zawiązania - jak to ma miejsce np. w przypadku spółdzielni, spółki czy stowarzyszenia - ani jakiekolwiek działanie ukierunkowane wyłącznie na jej utworzenie.

Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa. Nie jest do tego potrzebna ani wola jej zawiązania - jak to ma miejsce np. w przypadku spółdzielni, spółki czy stowarzyszenia - ani jakiekolwiek działanie ukierunkowane wyłącznie na jej utworzenie.

Wzory umów

 

REKLAMA