REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchyla się uchwały we wspólnocie mieszkaniowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Będąc członkiem wspólnoty mieszkaniowej jesteśmy co do zasady związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Jednakże jeśli w naszej (uzasadnionej) opinii uchwała jest niezgodna z prawem, lub krzywdząca dla niektórych członków - wówczas możemy ją zaskarżyć do sądu.

Stopień trudności: średni/trudny

REKLAMA

Koszt : 200 zł

Wymagane dokumenty

  • Treść uchwały,
  • odpis z księgi wieczystej lokalu,
  • umowa pomiędzy właścicielami wspólnoty.

Krok 1: kiedy powinniśmy zaskarżyć uchwałę właścicieli lokali. ?

Ustawodawca dał każdemu właścicielowi lokalu prawo do podważenie uchwały większości właścicieli. Do sądu można zaskarżyć KAŻDĄ uchwałę niezależnie od jej treści czy zakresu. Jednak aby nie przegrać z kretesem i nie narazić się na wrogość sąsiadów, warto się zastanowić w jakich sytuacjach należy skierować sprawę do rozpoznania przez Sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą o własności lokali, zaskarżyć uchwałę można z powodu:

  • jej niezgodności z umową łączącą właścicieli lokali (a zmiany umowy muszą mieć formę notarialną ).
  • niezgodności z prawem- np. o wyznaczeniu na zarządcę nieruchomości wspólnej osoby nie posiadającej uprawnień, zmiany umowy bez aktu notarialnego, wyłudzania /kradzieży pieniędzy.
  • naruszania zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością np.: nieprzemyślane inwestycje, zaciąganie kredytów hipotecznych na złych warunkach itp.
  • naruszania „interesu” właściciela – np. przy ustalaniu innej niż wyliczana w oparciu o wielkość mieszkania wysokości udziału we współwłasności, czy w nieuzasadniony sposób zwiększająca jego obciążenia względem wspólnoty, czy wręcz dotycząca podziału lokalu.

Termin! Mamy 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały, lub o momentu kiedy otrzymaliśmy jej treść, jeśli głosowanie przebiegało w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Nie jest istotna wielkość naszego udziału

Krok 2: Mediujemy

Zawsze próbujmy rozwiązać sprawę polubownie, przedstawiając nasze racje i kalkulacje ekonomiczne, tudzież zwracając uwagę na określone zapisy umowy, czy ustawy o własności lokali. Skierowanie sprawy na drogę sądową może skutecznie skłócić nas z sąsiadami. „Przeciągnięcie” na naszą stronę odpowiedniej ilości członków wspólnoty pozwoli nam na niedopuszczenie do uchwalenia, lub na zmianę uchwały, bez dochodzenia sprawy na drodze sądowej- co powoduje dodatkowe koszty (np. w postaci kosztów procesu oraz kosztów pomocy prawnej, którą bądź co bądź opłaci wspólnota- czyli także my).

Krok 3: Sporządzamy pozew.

porównaj: jak sporządzać pisma procesowe

  • Oznaczamy sąd: W zależności od tego, czy wartości praw majątkowych objętych uchwałą, pozew składamy do Sądu Rejonowego ( przy wartości poniżej 75.000 zł), lub okręgowego (przy wartości powyżej 75.000 zł). Powinniśmy zadzwonić do sądu, lub w oparciu o jego stronę internetową ustalić prawidłowy wydział cywilny.
  • Oznaczamy strony:
    • Powód: czyli my. Podajemy nasze dane: imię, nazwisko, i adres do korespondencji. Jeżeli występujemy łącznie z innymi członkami wspólnoty, musimy wskazać również dane pozostałych osób i ich pełnomocników(jeśli nie chcą/ nie mogą sami stawać przed sądem).
    • Pozwana: tu zawsze będzie wspólnota mieszkaniowa (nie członkowie wspólnoty, którzy podjęli uchwałę). Oznaczamy ją w sposób opisowy : np. wspólnota mieszkaniowa w budynku przy ul. Warszawskiej 5 w Legionowie. Jeżeli wspólnota ma swoją nazwę odpowiednio ją podajemy. Jako adres do doręczeń należy wskazać siedzibę zarządu, lub zarządcy (zwłaszcza jeśli znajduje się poza budynkiem).
  • Pozew oznaczamy jako : Pozew o uchylenie uchwały nr. ….. z dnia…. Wspólnoty mieszkaniowej ……..
  • Żądania pozwu:
    • wnosimy o uchylenie uchwały nr. …. z dnia…. Wspólnoty mieszkaniowej ……w oparciu o art. 25.1 ustawy o własności lokali.
    • Oraz o wstrzymanie wykonania ww. uchwały do czasu zakończenia sprawy.
      UWAGA: zaskarżenie uchwały nie wstrzymuje jej automatycznie. Trzeba o to wnieść- przy czym sąd nie musi się na to zgodzić.
  • Uzasadnienie: Zależy zdecydowanie od charakteru uchwały, dlatego ciężko wskazać wyczerpujące wskazówki. Dlatego przedstawię ogólne wytyczne:
    • Udowodnijmy, że jesteśmy członkami wspólnoty- na tę okoliczność przedstawmy odpis z księgi wieczystej naszego lokalu (dot. wszystkich powodów).
    • W pozwie powołajmy kwestionowany przez nas zapis uchwały (jednocześnie powołując i załączając do pozwu całość uchwały).
    • Uzasadnijmy dlaczego wg nas powyższe zapisy naruszają prawo/zasady zarządu nieruchomością/postanowienia umowy. Cytujmy przepisy, przedstawmy wyliczenia itp.
    • Jeżeli wnosimy o wstrzymanie wykonania uchwały- uzasadnijmy jakie straty poniesiemy my, albo wspólnota jeżeli uchwała będzie wykonana.
    • Możemy powołać świadków, oraz wnosić o sporządzenie opinii biegłego- w ostatnim przypadku musimy się jednak liczyć z koniecznością wpłacenia zaliczki na poczet jego wynagrodzenia, a w przypadku przegranej poniesienia sporych kosztów opinii.

Krok 4: opłacamy i składamy pozew.

  • Pozew podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł (niezależnie od ilości powodów). Wpłatę można dokonać na rachunek sądu (oznaczając w tytule płatności: strony (np. Kowalski p-ko wspólnota „Tęcza”) oraz wydział sądu. Opłatę można również uiścić w kasie sądu, lub za pomocą znaków sądowych.
  • Podpisujemy pozew. Jeżeli występujemy łącznie z innymi właścicielami (lub współwłaścicielami) lokali każdy z nich musi się podpisać pod pozwem.
  • Sporządzamy kopie pozwu z załącznikami dla Sądu oraz wspólnoty, 3-ą kopię pozostawiamy dla siebie (ad acta).
  • Wniosek składamy na biurze podawczym (na naszej kopii otrzymamy prezentatę sądu – pieczęć z datą), lub nadajemy pocztą za pomocą listu poleconego.

Krok 5: sprawa

W trakcie postępowania musimy liczyć się z prowadzeniem korespondencji poprzez sąd- nawet jeśli zarząd spółdzielni znajduje się w tym samym bloku. Czeka nas również rozprawa, na której będą m.in. słuchani świadkowie, my zaś będziemy musieli przedstawić swoje racje i ustosunkować się twierdzeń zarządu/zarządcy wspólnoty.

Wygrana spowoduje, że uchwałę uznaje się za niebyłą. Jeżeli przegramy będziemy musieli ponieść koszty postępowania (m.in. zapłacić za prawnika zarządu).

Uwagi ogólne:

  • uważajmy na termin, mamy 6 tygodni
  • jeżeli sprawa jest poważna i grozi dużymi konsekwencjami finansowymi- skorzystajmy z pomocy prawnika.
  • zaskarżanie uchwał może nas skonfliktować z innymi członkami wspólnoty
  • zaskarżanie uchwał może być jedynym sposobem na ograniczenie „samowoli” dewelopera (np. jeśli ma większość bezwzględną udziałów- ponieważ nie wydzielił jeszcze większości lokali.).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

REKLAMA

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

Będą zmiany w kodach recept: S – przyznawanych osobom 65+ oraz DZ – dla osób poniżej 18. roku życia, co do odbioru bezpłatnych leków bądź innych produktów medycznych

Trwają konsultacje w zakresie zmian prawa co do wydawania i realizacji recept. Projekt przewiduje umożliwienie farmaceucie lub personelowi wydającemu uzupełnienia recepty o ten kod. Dzięki temu, pacjent otrzyma produkt bezpłatnie, po uzupełnieniu recepty w aptece, bez konieczności ponownego kontaktu z lekarzem czy dodatkowych wizyt u świadczeniodawcy. Przypominamy też o trwającym w wielu gminach w Polsce tzw. PROGRAMIE LEK. W maju 2025 r. też będą dopłaty do leków, nawet do 300 zł.

REKLAMA