REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości, a gmina ma taki obowiązek nawet jeśli lokal jest zamieszkany.
Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości, a gmina ma taki obowiązek nawet jeśli lokal jest zamieszkany.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niestety tak. Sytuacja taka może mieć miejsce w ramach tzw. zwrotów nieruchomości odebranych prywatnym właścicielom na mocy dekretu Bieruta z 1945 r. Dekret Bieruta wchodząc w życie objął grunty całej Warszawy, zarówno centrum, peryferia, oraz okoliczne tereny. Na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie warszawiacy potracili zarówno działki jak i budynki, które na nich stały. Na peryferiach było inaczej, mieszkańcy stracili prawo własności działek.

REKLAMA

Dekret Bieruta

REKLAMA

Na mocy tego dekretu wszystkie grunty, znajdujące się w granicach z 1939 roku przechodziły na własność gminy, natomiast budynki znajdujące się na nich miały pozostać własnością dotychczasowych właścicieli. W miejsce własności gruntów dekret przewidywał wieczystą dzierżawę albo odszkodowanie.

Dekret Bieruta spowodował zastój budowlany w stolicy. Wprowadzono więc kolejny, który miał zmusić właścicieli do remontów zniszczonych przez wojnę domów - dotyczył on już całej Polski. W sytuacji kiedy właściciel nie dokonywał prac związanych z odbudową lub remontem, prace te wykonywane były przez odpowiednie służby państwowe na koszt właściciela. Państwo tak jakby udzielało pożyczki na remont budynku.

Do czasu spłacenia należności, dom taki stawał się własnością gminy. Dzięki temu dekretowi gminy pozyskały prawo własności do pokaźnej liczby budynków nie tylko w stolicy.

III RP

Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości. Ci, którzy składali dokumenty, odzyskali swoje mienie a teraz ich spadkobiercy upominają się o swoją własność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce sytuacja przekazywania lokatorów z budynkami ma się następująco. Gmina zwraca budynek dawnemu właścicielowi, a raczej jego spadkobiercom. Musi tego dokonać bo tak stanowi prawo.

Podwyższenie czynszu

Nowy właściciel zazwyczaj pierwszą rzeczą jaką robi to podnosi czynsz. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy czynsz zostaje podniesiony 30 krotnie. I czynsz z kwoty 100 zł urasta do 3000 zł.

Kamienice lokatorskie dotychczasowo komunalne z reguły są zaniedbane, do remontu a warunki mieszkaniowe nie są rewelacyjne. Dlatego też nowi właściciele drastyczne podwyższenie czynszu tłumaczą koniecznością przeprowadzenia remontu.

Osoby, które zamieszkują takie kamienice niestety nie należą do grupy osób dobrze usytuowanych, inaczej bowiem nie mieszkałyby w takich kamienicach. Lokatorom jedyne co pozostaje, to albo zapłacić duży czynsz, albo wyprowadzić się.

Rozbiórka

Nowi właściciele mogą także chcieć dokonać rozbiórki takiego budynku. Wystarczy, iż pozyskają dokumenty świadczące, iż budynek stanowi zagrożenie dla osób w nim mieszkających.

Budynek zostanie przeznaczony do rozbiórki, lokatorzy muszą przenieść się do mieszkań zastępczych socjalnych (czyli do jeszcze gorszych warunków lokalowych). Właściciel może rozebrać taki budynek, a teren sprzedać pod zabudowę.



Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

REKLAMA

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

REKLAMA

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA