REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może przekazać budynek lokatorski nowemu właścicielowi z lokatorami?

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości, a gmina ma taki obowiązek nawet jeśli lokal jest zamieszkany.
Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości, a gmina ma taki obowiązek nawet jeśli lokal jest zamieszkany.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niestety tak. Sytuacja taka może mieć miejsce w ramach tzw. zwrotów nieruchomości odebranych prywatnym właścicielom na mocy dekretu Bieruta z 1945 r. Dekret Bieruta wchodząc w życie objął grunty całej Warszawy, zarówno centrum, peryferia, oraz okoliczne tereny. Na Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie warszawiacy potracili zarówno działki jak i budynki, które na nich stały. Na peryferiach było inaczej, mieszkańcy stracili prawo własności działek.

REKLAMA

Dekret Bieruta

REKLAMA

Na mocy tego dekretu wszystkie grunty, znajdujące się w granicach z 1939 roku przechodziły na własność gminy, natomiast budynki znajdujące się na nich miały pozostać własnością dotychczasowych właścicieli. W miejsce własności gruntów dekret przewidywał wieczystą dzierżawę albo odszkodowanie.

Dekret Bieruta spowodował zastój budowlany w stolicy. Wprowadzono więc kolejny, który miał zmusić właścicieli do remontów zniszczonych przez wojnę domów - dotyczył on już całej Polski. W sytuacji kiedy właściciel nie dokonywał prac związanych z odbudową lub remontem, prace te wykonywane były przez odpowiednie służby państwowe na koszt właściciela. Państwo tak jakby udzielało pożyczki na remont budynku.

Do czasu spłacenia należności, dom taki stawał się własnością gminy. Dzięki temu dekretowi gminy pozyskały prawo własności do pokaźnej liczby budynków nie tylko w stolicy.

III RP

Po 1989 roku dawni właściciele mogli składać wnioski o zwrot nieruchomości. Ci, którzy składali dokumenty, odzyskali swoje mienie a teraz ich spadkobiercy upominają się o swoją własność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce sytuacja przekazywania lokatorów z budynkami ma się następująco. Gmina zwraca budynek dawnemu właścicielowi, a raczej jego spadkobiercom. Musi tego dokonać bo tak stanowi prawo.

Podwyższenie czynszu

Nowy właściciel zazwyczaj pierwszą rzeczą jaką robi to podnosi czynsz. Dochodzi nawet do sytuacji, kiedy czynsz zostaje podniesiony 30 krotnie. I czynsz z kwoty 100 zł urasta do 3000 zł.

Kamienice lokatorskie dotychczasowo komunalne z reguły są zaniedbane, do remontu a warunki mieszkaniowe nie są rewelacyjne. Dlatego też nowi właściciele drastyczne podwyższenie czynszu tłumaczą koniecznością przeprowadzenia remontu.

Osoby, które zamieszkują takie kamienice niestety nie należą do grupy osób dobrze usytuowanych, inaczej bowiem nie mieszkałyby w takich kamienicach. Lokatorom jedyne co pozostaje, to albo zapłacić duży czynsz, albo wyprowadzić się.

Rozbiórka

Nowi właściciele mogą także chcieć dokonać rozbiórki takiego budynku. Wystarczy, iż pozyskają dokumenty świadczące, iż budynek stanowi zagrożenie dla osób w nim mieszkających.

Budynek zostanie przeznaczony do rozbiórki, lokatorzy muszą przenieść się do mieszkań zastępczych socjalnych (czyli do jeszcze gorszych warunków lokalowych). Właściciel może rozebrać taki budynek, a teren sprzedać pod zabudowę.Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł na aktywną opiekę nad dzieckiem dla rodziców

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

REKLAMA

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

REKLAMA

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

REKLAMA