REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory parlamentarne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

Spada poparcie dla PO i PiS, a rośnie dla PSL. Takie wnioski płyną z sondażu wyborczego przeprowadzonego dla GfK Polonia, częściowo po katastrofie w Smoleńsku. Zgodnie z tym badaniem z Sejmie znalazłyby się 4 partie.

W wyborach do Senatu weźmie udział 12 komitetów

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła trójka polskich senatorów. Byli to Krystyna Bochenek z Platformy Obywatelskiej oraz Janina Fetlińska i Stanisław Zając z Prawa i Sprawiedliwości. W związku ze śmiercią tych parlamentarzystów będą musiały odbyć się wybory uzupełniające.

Rośnie poparcie dla PIS-u, Platformie spada

Według najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości po tragedii społecznej znacznie wzrosło.

Wybory parlamentarne w 1989 r.

Wybory do tzw. „Sejmu kontraktowego” były pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce od czasu II wojny światowej. Odbyły się 4 czerwca i 18 czerwca 1989 r.

REKLAMA

Podział mandatów w systemie proporcjonalnym

Z pewnością mało kto wrzucając swoją kartę wyborczą do urny zdaje sobie sprawę jakim skomplikowanym zabiegom matematycznym zostanie poddany jego głos, zanim przełoży się na realny wynik wyborczy. Tymczasem wybór konkretnego sposobu przydziału mandatów może mieć wpływ na losy całego ugrupowania politycznego ubiegającego się o mandaty w Sejmie.

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji


Platforma Obywatelska chce wprowadzić Polsce mieszany system wyborczy w wyborach do Sejmu.

Wybory parlamentarne 1991 r.

W następstwie samorozwiązania Sejmu Kontraktowego, w październiku 1991 roku przeprowadzono pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu.

Wybory parlamentarne 1997 roku

Wybory do Sejmu III kadencji i Senatu IV kadencji odbyły się 21 września 1997 roku.

REKLAMA

Wybory parlamentarne 2005 r.

W roku 2005 przeprowadzono wybory zarówno parlamentarne jak i prezydenckie.

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Wybory parlamentarne w 2007 roku

Kadencja Parlamentu wybranego przez Polaków w wyborach w 2005 roku trwała zaledwie 2 lata. We wrześniu Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył wniosek o rozwiązanie Sejmu, motywując go narastającym kryzysem politycznym. Za skróceniem kadencji głosowało aż 377 posłów, przeciwko było 54.

Pierwsze wolne wybory

„Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm.” Te pamiętne słowa 28 października 1989 r. wygłosiła Joanna Szczepkowska. Trudno uznać, że jednego dnia w Polsce skończył się komunizm, jednak data 4 czerwca na długo zapisze się w polskiej historii.

Różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu

Jaka jest różnica między wyborami do Sejmu i do Senatu?

Wybory parlamentarne

Sejm i Senat to organy władzy ustawodawczej w Polsce wybierane co 4 lata przez ogół obywateli.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

W dniu wyborów parlamentarnych wyjeżdżam i nie będę mógł zagłosować w swoim okręgu wyborczym. Czy mimo to mogę wziąć udział w wyborach i zagłosować w miejscowości poza swoim miejscem zamieszkania?

Głosowanie przez pełnomocnika

Czy mogę upoważnić pełnomocnika do oddania za mnie głosu w wyborach?

REKLAMA