REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory parlamentarne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd będzie mniejszy i będzie w nim dużo kobiet

Prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego dziś o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. 

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Czarnek: uzyskanie wotum zaufania będzie ekstremalnie trudnym zadaniem

To, że uda się stworzyć nowy rząd, jest zupełnie oczywiste. Natomiast, że się uda uzyskać wotum zaufania w ciągu kolejnych 14 dni, jest to - już dzisiaj widać - ekstremalnie trudne zadanie – ocenił w czwartek w se.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szymon Hołownia marszałkiem Sejmu. "Większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj"

W tym Sejmie większość jest gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj - mówił dzisiaj nowo wybrany marszałek Sejmu X kadencji Szymon Hołownia. Sejm nie będzie azylem dla przestępców; nie będzie polem do korupcji; trybuną dla pogardy - dodał. Od jutra, a nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni - zapowiedział.

REKLAMA

Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji

Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

Donald Tusk: Dzisiejsze, pierwsze posiedzenie Sejmu jest o fundamentalnych sprawach

Ten dzień, to dzisiejsze pierwsze posiedzenie Sejmu jest właśnie o tych fundamentalnych sprawach - powiedział dzisiaj podczas posiedzenia Rady Krajowej PO Donald Tusk.

Marszałek senior Sejmu Marek Sawicki: Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka

Uważam, że każdy klub w Sejmie powinien mieć swojego wicemarszałka; każdy klub bierze odpowiedzialność za swojego kandydata na to stanowisko. Nic się nie stanie, jak będzie jeden wicemarszałek Sejmu więcej - powiedział w Radiu Zet marszałek senior Sejmu Marek Sawicki (PSL).

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

REKLAMA

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 13 listopada. Godziny rozpoczęcia

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 13 listopada o godzinie 12.00, natomiast posiedzenie Senatu o godzinie 16.00. Tak wynika z postanowień prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

Rozmowy programowe KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji

Rozmowy programowe w gronie KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy idą bardzo dobrze, mamy ambitny cel, żeby w tym tygodniu te prace zakończyć. Protokół rozbieżności to ok. 10 punktów, m.in. kwestia legalnej aborcji - powiedział dziś sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Wybory 2023. Do Sądu Najwyższego wpływają nadane pocztą protesty wyborcze i referendalne. SN na decyzję w sprawie ważności wyborów ma czas do 13 stycznia 2024 r.

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 826 protestów wyborczych oraz 931 protestów przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już upłynął 25 października, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą. W ich przypadku liczy się data stempla pocztowego.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje dziś konsultacje z liderami partii. Czy poznamy nowego premiera?

Nie poznamy dziś nazwiska przyszłego premiera; prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje z liderami partii - przekazał dzisiaj w RMF FM szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Wyniki wyborów 2023. W nowym Sejmie ponad 100 posłów-debiutantów. Donald Tusk i Roman Giertych wracają po latach na Wiejską

W Sejmie X kadencji będzie ponad 100 sejmowych debiutantów, m.in. prezydenccy ministrowie Marcin Przydacz i Paweł Szrot. Po latach przerwy do Sejmu wrócą lider PO Donald Tusk i Roman Giertych, a najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła. W czwartek 26 października 2023 r. nowo wybrani posłowie otrzymają zaświadczenia o wyborze.

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kiedy prezydent Duda je zwoła i co się na nim wydarzy

Pierwsze posiedzenie Sejmu wybranego 15 października 2023 r. rozpocznie nową kadencję parlamentu. Potrwa ona 4 lata od tego wydarzenia. Kiedy prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu? To pytanie zadają sobie politycy, i wyborcy. Co stanie się podczas pierwszego posiedzenia Sejmu? Wyjaśniamy.

Mało czasu na wnoszenie protestów wyborczych. Co z uzupełnianiem braków formalnych?

Do Sądu Najwyższego wpływają protesty dotyczące wyborów i referendum z 15 października br. Czy autora protestu wyborczego można wezwać do uzupełnienia braków formalnych? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, dlatego zajmie się tym Sąd Najwyższy. Do kiedy jest czas na zgłaszanie protestów?

Co z tą "turystyką wyborczą"? J. Cieszyński podał dane

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w swoich mediach społecznościowych odniósł się do "turystyki wyborczej" i przytoczył dane z niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu.

Partyjne subwencje po wyborach. Która partia dostanie 25,9 mln zł?

Partyjne subwencje po wyborach. Wskutek wysokiej frekwencji wyborczej przelewy z budżetu dla ugrupowań politycznych pobiją rekord wszech czasów.

Przemysław Czarnek: Spodziewamy się, że prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu

Przemysław Czarnek, szef MEiN, powiedział: "Zdobycie 194 mandatów do Sejmu przez PiS jest rozczarowujące". Jednocześnie podkreślił, że PiS wygrał wybory i spodziewa się, że prezydent powierzy PiS misję tworzenia rządu. Wskazał, że jest czas na tworzenie koalicyjnego frontu i jest z kim go tworzyć.

Wyniki wyborów 2023. Oficjalne dane PKW

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 r. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.

Robert Telus: Walczymy o utrzymanie sejmowej większości

Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, powiedział: Walczymy o utrzymanie władzy i sejmowej większości. Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, którzy mają podobny, narodowy program.

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wybory 2023. Rekord frekwencji ustanowiła Warszawa. Głosowało 84,92 proc. uprawnionych warszawiaków

Spośród 11 największych polskich miast, najlepszą frekwencją w wyborach do Sejmu może się pochwalić Warszawa – 84,92 proc., na drugim miejscu uplasował się Poznań – 82,92 proc., a na trzecim Kraków – 81,95 proc. Na ostatnim miejscu w tym zestawieniu jest Lublin, gdzie udział w głosowaniu wzięło 75,79 proc. uprawnionych. Takie dane podała Państwowa Komisja Wyborcza. 

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma jeszcze 88 dni, aby orzec czy wybory są ważne. Co z protestami wyborczymi?

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma 88 dni, aby orzec o ważności wyborów. Dokładnie 90 dni po wyborach, czyli 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie o ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP. A co z protestami wyborczymi?

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne dane ze wszystkich komisji wyborczych: PiS – 35,38 proc.; KO – 30,70; Trzecia Droga – 14,40. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 74,31 proc.

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 35,38 proc. głosów; KO – 30,70 proc.; Trzecia Droga – 14,40 proc.; Lewica – 8,61 proc.; Konfederacja – 7,16 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów we wszystkich obwodowych komisji wyborczych. To ostateczne wyniki wyborów do Sejmu

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

Konstytucja przewiduje trzy kroki wyłonienia rządu. Jakie są możliwości?

Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. Jakie są możliwości?

Wyniki wyborów 2023. Dane z 99,97 proc. komisji wyborczych: PiS – 35,39 proc.; KO – 30,68; Trzecia Droga – 14,41

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 35,39 proc. głosów; KO – 30,68 proc.; Trzecia Droga – 14,41 proc.; Lewica – 8,61 proc.; Konfederacja – 7,16 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 99,97 proc. obwodowych komisji wyborczych. 

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne wyniki walki o Senat: 66 mandatów zdobył pakt senacki; PiS – 34. Kto został senatorem?

W wyborach do Senatu 66 mandatów zdobyli kandydaci paktu senackiego – tworzonego przez KO, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę. Przedstawiciele PiS uzyskali 34 mandatów. Do Senatu nie wejdzie żaden kandydat spoza tych dwóch ugrupowań. 

Ryszard Terlecki: Spróbujemy powołać rząd, choć będzie trudno

Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu parlamentarnego PiS powiedział: Spróbujemy powołać rząd, ale to będzie bardzo trudne; jeśli będziemy opozycją, to z pewnością niełatwą.

Exit poll - co to?

W świecie mediów, szczególnie w okresie wyborów, pojawia się wiele terminów, które mogą być obce dla przeciętnego odbiorcy. Jednym z nich jest "exit poll". Choć brzmi tajemniczo, jest to narzędzie, które pozwala nam wstępnie ocenić wynik wyborów, zanim jeszcze zostaną opublikowane oficjalne dane. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu badaniu.

Kiedy poznamy wyniki wyborów? Połowa OKW w kraju i za granicą ma zatwierdzone protokoły

Wybory 2023. Zatwierdzone protokoły są już w połowie obwodowych komisji wyborczych w kraju i za granicą. Co z problemami z przesyłaniem protokołów? PKW przekazała informacje.

Przewodniczący PKW: mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów zostaną ogłoszone

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak powiedział: Cały czas mam nadzieję, że we wtorek koło południa wyniki wyborów parlamentarnych zostaną ogłoszone; chodzi o to, by te wyniki były rzetelne i sprawdzone.

Wybory 2023. Prezydent Duda dziękuje za frekwencję i gratuluje nowym posłom

Wybory 2023. Prezydent Andrzej Duda złożył podziękowania i gratulacje "za odpowiedzialne wzięcie udziału w tym wielkim wydarzeniu i tym sukcesie, jakim były te wczorajsze wybory parlamentarne". Prezydent obecnie przebywa w Rzymie na obchodach 45. rocznicy wyboru Papieża św. Jana Pawła II.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 45,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 38,7 proc., KO – 27,5 proc., TD – 14,4 proc.

Wyniki wyborów po przeliczeniu głosów oddanych w 45,3 proc. lokali wyborczych dają prowadzenie Prawu i Sprawiedliwości (38,7 proc. głosów), na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (27,5 proc.), na trzecim – Trzecia Droga (14,4 proc.).

Wyniki wyborów 2023. Komu prezydent powierzy misję formowania rządu. Kto wejdzie w skład gabinetu. Czy czekają nas powtórne wybory?!

Wyniki wyborów do Sejmu poznamy najwcześniej we wtorek 17 października. Od tego, ile poszczególne ugrupowania polityczne zdobędą mandatów poselskich będzie zależało, kto otrzyma od prezydenta misję formowania nowego rządu. Sposób powoływania Rady Ministrów określają przepisy Konstytucji. Jak będzie tworzony rząd? Czy w razie fiaska prób powołania gabinetu odbędą się kolejne wybory? 

Wybory 2023. Ile mandatów trzeba uzyskać, by rządzić? Jaka może być koalicja?

Wybory 2023. PiS-owi trudno będzie stworzyć rząd, chyba że ostatecznie uzyska ok. 215-220 mandatów. Jednocześnie utrzymanie swojego stanu posiadania, jeśli chodzi o liczbę wyborców po 8. latach rządzenia, to bardzo dobry wynik - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW.

Wybory 2023. Co z głosami wyborców, którzy stali w kolejkach do późnej nocy?

Wybory 2023. 15 października w niektórych lokalach wyborczych jeszcze długo po 21 stały kolejki wyborców chcących oddać głos. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak i przewodniczący PKW Sylwester Marciniak uspokajają, że "każdy wyborca, który przybył do lokalu wyborczego w niedzielę przed godz. 21 miał możliwość oddania głosu i żaden głos nie został zmarnowany".

Wyniki wyborów 2023. Z zaświadczenia o prawie do głosowania skorzystało ok. 600 tys. osób

Wyniki wyborów 2023. W porównaniu z poprzednimi wyborami liczba osób, które skorzystały z zaświadczenia o prawie do głosowania wzrosła dwukrotnie. Skorzystało z nich ok. 600 tys. osób - poinformował w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Wyniki wyborów 2023. Aktualne dane PKW

Wyniki wyborów 2023 - ostateczne. PKW: dane ze 100 proc. komisji - PiS - 35,38 proc., KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Wybory 2023. Rekordowa frekwencja! Wyniosła 74,38%

Wybory 2023. Ponad 74 proc. Tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu według sondażu IPSOS. Poprzedni rekord wynosił 62,7 proc. i padł w I turze wyborów do Sejmu w 1989 r.

Wyniki wyborów 2023. Dane z 10,3 proc. komisji wyborczych: PiS – 40,17 proc.; KO – 26,55; Trzecia Droga – 13,66

W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 40,17 proc. głosów; KO – 26,55 proc.; Trzecia Droga – 13,66 proc.; Lewica – 8,34 proc.; Konfederacja – 7,35 proc. Takie wyniki podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu głosów w 10,3 proc. obwodowych komisji wyborczych. 

Wybory 2023 - jak głosować. Kiedy głos jest ważny? Czego nie można robić z kartą do głosowania?

W najbliższą niedzielę 15 października 2023 r. w lokalu wyborczym, każdy wyborca ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Wybory 2023. Wyniki poznamy dopiero we wtorek. Dlaczego liczenie głosów potrwa aż dwa dni? Co w tym czasie będzie się działo w komisjach wyborczych!

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 15 października 2023 r. O godzinie 21:00 tego dnia głosowanie zakończy się, a lokale wyborcze zostaną zamknięte. Wyniki wyborów do Sejmu Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi jednak prawdopodobnie dopiero po dwóch dniach – we wtorek 17 października. Dlaczego ustalenie wyników wyborów ma trwać tak długo?

Wybory 2023. Wyborcy w krajach obu Ameryk oddadzą głosy już w sobotę. Łącznie zagranicą w wyborach weźmie udział ponad 600 tys. polskich obywateli

Głosowanie w wyborach parlamentarnych i referendum odbędzie się już w sobotę w państwach Ameryki Łacińskiej, USA i Kanadzie.  Ponad 600 tys. Polaków zarejestrowało się w zagranicznych komisjach wyborczych, aby wziąć udział w wyborach parlamentarnych i referendum.  Najwięcej chętnych go oddania głosu jest w Londynie, Berlinie i Monachium.

Wybory 2023. Też dostaliście te dziwne smsy?

Wybory 2023. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (NASK) ostrzega o działaniach dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni w ostatnich kilkunastu godzinach. I przypomina, że ostatnie dni kampanii wyborczej są okresem szczególnego zagrożenia. 

Wybory 2023. Jak wybieramy senatorów? Który kandydat otrzymuje mandat?

W wyborach do Senatu, senatorów wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie.

W stolicy w dniu wyborów komunikacją miejską pojedziemy za darmo

Wybory 2023. Decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Obejmuje to autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM. Osoby mające problem z poruszaniem się mogą skorzystać z pomocy Straży Miejskiej. 

REKLAMA