| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Wybory parlamentarne 2001

Wybory parlamentarne 2001

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś. W wyniku zmian zlikwidowano listę krajową oraz zmieniono metodę obliczania mandatów na Sainte-League , która faworyzuje partie średnie.

Kampania przedwyborcza

Nieudolne rządy dotychczasowej ekipy postsolidarnościowej, utorowały drogę do zwycięstwa lewicy. Sondaże przedwyborcze wskazywały na przygniatającą przewagę SLD-UP, na którą zamierzała głosować ponad połowa Polaków.

Przed wyborami w 2001 roku, w wyniku pogarszającej się sytuacji partii postsolidarnościowych, powstała nowa formacja polityczna Platforma Obywatelska.

Na scenie politycznej pojawiły się również przyciągająca elektorat tradycjonalistyczny- Liga Polskich Rodzin oraz Prawo i Sprawiedliwość, skupione wokół ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

Wyniki wyborów

Wybory do obu izb parlamentu odbyły się 23 września 2001 roku. W ich następstwie dotychczas rządząca Akcja Wyborcza Solidarność w ogóle nie weszła do Sejmu, uzyskując 5,6 % ( koalicja Akcja Wyborcza Solidarność Prawicy).

Sukces wyborczy odniósł natomiast Sojuszu lewicy Demokratycznej, na który głosowało 41,04 % Polaków (5 342 519). Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska (12,68%- 1 651 099). Tuż za nią uplasowała się Samoobrona RP z 10,20 % poparciem (1 327 624). Do Sejmu dostały się również Prawo i Sprawiedliwość (9,50%), Polskie Stronnictwo Ludowe (8,98%) oraz Liga Polskich Rodzin (7,87%). Natomiast Komitet Mniejszości Niemieckiej, którego nie obowiązuje próg wyborczy uzyskał 0,36% głosów i 2 mandaty poselskie.

Inaczej sytuacja przedstawiała się w wyborach do Senatu, gdzie ugrupowania: AWS, PO, PiS, ROP oraz UW wystawiły wspólną listę pod nazwą Senat-2001. Tutaj w wyniku głosowania SLD uzyskał aż 75 mandatów senatorskich. Pozostałe mandaty trafiły w ręce członków koalicji Senat-2001(15), PSL(4), Samoobrony RP(2) LPR(2) oraz komitetów kandydatów niezależnych (2). Frekwencja w wyborach wyniosła 46,28%.

Wybory w 2001 roku oznaczały koniec dominacji parlamentarnej prawicy .

W październiku działalność rozpoczął rząd koalicyjny SLD-UP-PSL, na którego czele stanął Leszek Miller. W ten sposób zarówno władza wykonawcza ( prezydent) jak i władza ustawodawcza ) znalazła się w rękach sił postkomunistycznych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś.
Wybory do Sejmu IV kadencji i Senatu V kadencji odbywały się w oparciu o nowo uchwaloną ordynację wyborczą, która obowiązuje do dziś.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »