Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu akta. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące akta.
Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacja od 1 stycznia 2019 r.
Aktualizacja: 10.01.2018
W dniu 24 października 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Rząd chce aby od 1 stycznia 2019 r. skrócono okres przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat oraz aby prowadzono i przechowywano dokumentację pracowniczą w postaci elektronicznej. »
Pracodawca przechowa akta swoich pracowników przez 10 lat
Aktualizacja: 14.12.2016
Pracodawcy są za wprowadzeniem elektronizacji do Kodeksu pracy. Wprowadzenie możliwości przechowywania akt swoich pracowników w wersji papierowej lub elektronicznej przez 10 lat, może być dla przedsiębiorców sporym ułatwieniem. »
Akta procesowe w kościelnym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Aktualizacja: 04.08.2014
W odniesieniu do kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa warto przyjrzeć się bliżej tematyce akt procesowych. Nie zawsze bowiem informacje w nich zawarte są przedmiotowo nieistotne. »
Jak interpretować akta sprawy w kościelnym procesie małżeńskim?
Aktualizacja: 24.03.2014
Ustosunkowując się do akt sprawy należy przyjąć stanowisko merytoryczne nie zaś emocjonalne. Najważniejszą kwestią przy interpretacji akt sprawy jest odpowiedź na pytanie: Czy zawarty związek małżeński jest nieważny z określonego tytułu prawnego? »
Przechowywanie akt osobowych pracownika
Aktualizacja: 14.11.2011
Pracodawca ma obowiązek przechowywać akta osobowe pracownika przez określony okres. Akta muszą być sporządzone w języku polskim i mieć odpowiednią formę. »
Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego
Aktualizacja: 14.12.2011
Centralną Informację KRS (z oddziałami przy sądach rejestrowych) tworzy Minister Sprawiedliwości. Do zadań Centralnej Informacji należy: prowadzenie zbioru informacji KRS oraz elektronicznego katalogu dokumentów spółek, udzielanie informacji z Rejestru oraz przechowywanie i udostępnianie kopii dokumentów z katalogu, utworzenie i eksploatacja połączeń Rejestru i katalogu w systemie informatycznym »
Kto może przeglądać akta sprawy?
Aktualizacja: 11.08.2011
Nie wszystkie osoby zainteresowane przebiegiem postępowania karnego mają prawo przeglądać akta. Kto i w jakich sytuacjach ma do tego prawo? »
Czym jest "prawo do informacji"?
Aktualizacja: 31.03.2011
Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach. »
Co to są akty prawa miejscowego?
Aktualizacja: 31.03.2011
Akty prawa miejscowego to przepisy prawne skierowane do mieszkańców poszczególnych jednostek podziału terytorialnego kraju wydawane przez radę gminy, radę powiatu, sejmik województwa, wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub wojewodę. »
Kto ma dostęp do akt w postępowaniu przygotowawczym?
Aktualizacja: 12.07.2011
W toku postępowania przygotowawczego stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta (oraz umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii, w tym uwierzytelnionych) jedynie za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Za zgodą prokuratora akta mogą być udostępniane w wyjątkowych przypadkach osobom trzecim. Jest to realizacja tzw. zasady tajności akt postępowania przygotowawczego. »
Kiedy kara porządkowa zostanie usunięta z naszych akt osobowych
Aktualizacja: 28.02.2010
Oczywiste jest, że jeżeli dany pracownik ma w aktach osobowych informację, iż został ukarany przez pracodawcę za naruszenie obowiązków pracowniczych, nie jest to dla niego korzystnie. »
Czy w każdym stadium postępowania administracyjnego strona może przeglądać akta?
Aktualizacja: 03.08.2011
Dla osób załatwiających sprawę w urzędzie bardzo ważne jest przewidziane przez Kodeks postępowania administracyjnego uprawnienie, zgodnie z którym strona może zapoznawać się z aktami postępowania. »
Aktualizacja: 14.07.2011
Akta sądowe mogą ulec zniszczeniu lub mogą zaginąć. Takie przypadki zdarzają się podczas pożarów, powodzi, trzęsień ziemi. Akta mogą tez zginąć w trakcie przeprowadzki sądu czy wysyłania akt z jednego sądu do drugiego. »