| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czym jest "prawo do informacji"?

Czym jest "prawo do informacji"?

Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

W związku z przysługującym Ci prawem do informacji posiadacz uprawnienie do:

1) przeglądania akt sprawy,

2) bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach,

3) brać udział we wszystkich czynnościach podejmowanych przez organy prowadzące postępowanie,

4) otrzymywać informacje o terminie i miejscu przeprowadzanych czynności.

Zobacz również: Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Ustawa nie opisuje odrębnego prawa strony do zapoznania się z aktami sprawy. Jednak z samego faktu bycia stroną danego postępowania oraz przyjętej zasady jawności wynika Twoje prawo do przeglądania akt i sporządzania ich odpisów (czyli kopii).

Sąd z urzędu (bez konieczności składania przez Ciebie w tej sprawie wniosku) doręczy Ci odpis wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym, postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym oraz postanowienia wydanego na rozprawie, jeśli podlega ono zaskarżeniu (por. art. 163 p.s.a.).

Jeżeli nie byłeś obecny na rozprawie, na której sąd wydał wyrok, to w sekretariacie odpowiedniego wydziału możesz uzyskać, także telefonicznie, informację na temat zapadłego orzeczenia. Ponadto, w przypadku uwzględnienia Twojej skargi przez sąd administracyjny, wyrok zostanie Ci doręczony wraz z uzasadnieniem (por. art. 142 p.s.a.).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do informacji przyznaje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.
Prawo do informacji przyznaje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »