reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Czym jest "prawo do informacji"?

Czym jest "prawo do informacji"?

Prawo do informacji jest ważnym aspektem prawa do jawnego rozpatrzenia sprawy, z którego wynika m.in., że postępowanie ma być jawne dla Ciebie jako strony. W związku z tym przysługuje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

W związku z przysługującym Ci prawem do informacji posiadacz uprawnienie do:

1) przeglądania akt sprawy,

2) bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach,

3) brać udział we wszystkich czynnościach podejmowanych przez organy prowadzące postępowanie,

4) otrzymywać informacje o terminie i miejscu przeprowadzanych czynności.

Zobacz również: Jaki czas ma organ na wydanie decyzji?

Ustawa nie opisuje odrębnego prawa strony do zapoznania się z aktami sprawy. Jednak z samego faktu bycia stroną danego postępowania oraz przyjętej zasady jawności wynika Twoje prawo do przeglądania akt i sporządzania ich odpisów (czyli kopii).

Sąd z urzędu (bez konieczności składania przez Ciebie w tej sprawie wniosku) doręczy Ci odpis wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym, postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym oraz postanowienia wydanego na rozprawie, jeśli podlega ono zaskarżeniu (por. art. 163 p.s.a.).

Jeżeli nie byłeś obecny na rozprawie, na której sąd wydał wyrok, to w sekretariacie odpowiedniego wydziału możesz uzyskać, także telefonicznie, informację na temat zapadłego orzeczenia. Ponadto, w przypadku uwzględnienia Twojej skargi przez sąd administracyjny, wyrok zostanie Ci doręczony wraz z uzasadnieniem (por. art. 142 p.s.a.).

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do informacji przyznaje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.
Prawo do informacji przyznaje Ci uprawnienie do przeglądania akt sprawy oraz bycia informowanym o decyzjach zapadających w Twojej sprawie na niejawnych posiedzeniach.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama