REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odtworzenie zaginionych akt

Łukasz Matys
Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.
Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Akta sądowe mogą ulec zniszczeniu lub mogą zaginąć. Takie przypadki zdarzają się podczas pożarów, powodzi, trzęsień ziemi. Akta mogą tez zginąć w trakcie przeprowadzki sądu czy wysyłania akt z jednego sądu do drugiego.  

Odtworzenie zaginionych lub zniszczonych akt jest bardzo ważne. Jeżeli akta uległy zniszczeniu w czasie trwania procesu wtedy odtworzenie akt jest niezbędne. Inaczej bowiem sąd nie może wydać wyroku w sprawie.

REKLAMA

Natomiast jeżeli akta zaginęły po zakończeniu procesu wtedy trzeba je odtworzyć, gdyż strona może wnosić o wznowienie postępowania, wnieść kasację.

Kto odtwarza?

W zależności od tego na jakim etapie postępowania zaginęły akta odtwarza je inny organ. Jeżeli akta zaginęły w postępowaniu przygotowawczym wtedy odpowiedzialnym za ich odtworzenie jest prokurator prowadzący postępowanie.

Jeżeli akta zaginęły przed zakończeniem postępowania, wtedy ich odtworzenie spoczywa na sądzie, w którym sprawa ostatnio się toczyła.

Natomiast gdy zaginęły akta sprawy prawomocnie zakończonej wtedy, co do zasady akta odtwarza sąd, który prowadził sprawę w pierwszej instancji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Kto i kiedy odpowiada za przygotowanie?

Przebieg postępowania

W celu odtworzenia akt przeprowadzane jest postępowanie. W toku tego postępowania prezes sądu wzywa strony postępowania oraz inne osoby mające dokumenty do stawiennictwa w sądzie. Osoby te muszą przedstawić posiadane dokumenty. Z dokumentów tych sporządza się odpisy, natomiast oryginały zwraca się osobom, do których należą.

Gdyby jakaś osoba nie chciała doręczyć posiadanych przez siebie pism wtedy sąd może nakazać ich przymusowe odebranie

W spawie o odtworzenie akt sąd przeprowadza dowody. Przesłuchuje strony i inne osoby biorące udział w sprawie, kontroluje rejestry karne, korzysta z notatek protokolantów, prokuratorów oraz pełnomocników procesowych.

Postanowienie

Postępowanie w sprawie odtworzenia akt kończy postanowienie, a nie wyrok. Na postanowienie to służy zażalenie. W postanowieniu tym sąd stwierdza, czy akta można odtworzyć czy też nie. Jeżeli sąd stwierdza, że akta można odtworzyć ustala jednocześnie zakres odtworzenia

Może się zdarzyć, że nie da rady odtworzyć akt sprawy prawomocnie nie zakończonej. W takim wypadku należy przeprowadzić w wymaganym zakresie ponownie postępowanie dowodowe.

Postępowanie w sprawie odtworzenia akt reguluje kodeks postępowania karnego.

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

1500,00 zł dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Sprawdź, kiedy złożyć wniosek, by otrzymać część pieniędzy już w wakacje.

Katalog świadczeń mających wspomóc rodziców w wychowaniu dzieci się poszerza – 800 plus, Dobry Start, dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, samotnego wychowywania dziecka, na dojazdy. Na początku roku szkolnego przelew dla niektórych rodziców może wynieść nawet 1500,00 zł.

Likwidacja CBA - projekt ustawy już jest! Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, powstanie CBZK

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji, tj. do nowego Centralnego Biura Zwalczania Korupcji (CBZK).

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

REKLAMA

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA