REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aplikacja, Nauka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Aplikacja komornicza od 2019 r. ma odbywać się na nowych zasadach. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy? Omawiamy najważniejsze z nich.

Studia w Polsce jednymi z najtańszych w Europie

Studia w Polsce to jedne z najtańszych studiów w Europie - takie wnioski wynikają z najnowszego raportu „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” opracowanego na zlecenie Aegonu. Polscy studenci najchętniej wybierają angielskie, francuskie i niemieckie uczelnie. Niestety studia za granicą to opcja głównie dla zamożnych.

Wywiad miesiąca: Mariaż nauki z rynkiem szkoleń to tylko kwestia czasu

Istniejące w Polsce dwa światy edukacyjne są tak bardzo zróżnicowane, że w wielu przypadkach wzajemnie się wykluczają. Trwa jednak (r)ewolucyjna tendencja łączenia zasobów i jednego, i drugiego. Z jej prekursorem, dr. Mateuszem Grzesiakiem, rozmawia Jakub Lisiecki.

Zmiany w organizacji uczelni już 1 października 2019 r.

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce podpisana przez Prezydenta. Już 1 października 2019 r. zmienią się przepisy dotyczące stypendiów oraz regulacje dotyczące kształcenia doktorantów.

REKLAMA

Zarobki po studiach - dane trzeciej edycji pomiaru systemu ELA

Ile zarabia się po studiach? W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na wyższe wynagrodzenie? ELA (system Ekonomicznych Losów Absolwentów) generuje automatyczne raporty-przewodniki po każdym kierunku studiów wszystkich uczelni w kraju. Resort nauki przedstawił wyniki trzeciej edycji pomiaru

Wykształcenie zdobyte za granicą uznawane w Polsce

Katalog świadectw potwierdzających uzyskane wykształcenie za granicą, które nie muszą być dodatkowo potwierdzane w Polsce jest zamknięty. O jakie dokumenty chodzi?

Egzamin maturalny 2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało informacje dotyczące egzaminu maturalnego 2018. Maturzyści do pierwszego egzaminu przystąpią 4 maja 2018 r.

Wynagrodzenia nauczycieli akademickich 2019

Wyższe wynagrodzenia minimalne nauczycieli akademickich w 2019 r. zapowiada rząd. Podwyżki miałyby dotyczyć połowy wykładowców.

REKLAMA

Konstytucja dla nauki - rząd przyjął ustawę

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował o przyjęciu przez rząd przepisów tzw. Konstytucji dla nauki. Nowe przepisy miałyby wejść w życie już od 1 października 2018 r.

Niedziele i święta bez handlu - specjalna aplikacja

Aplikację mobilną z informacjami nt. wszystkich dni wolnych od handlu lub z ograniczonym handlem przygotowali informatycy jednej z gliwickich firm. Mogąca przypominać o takim nadchodzącym dniu aplikacja „Dni bez handlu – wolne niedziele” jest darmowa i wolna od reklam.

Zmiany w naborze na aplikację prokuratorską i sędziowską – 2018 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów dotyczących naboru na aplikację prokuratorską i sędziowską. Do głównych zmian należy zaliczyć to, że kandydaci na aplikantów będą mieli możliwość napisania kazusu na własnym komputerze, a także zmniejszenie liczby wariantów odpowiedzi w teście do trzech.

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019

Dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje raz w roku. Ma on wspomóc rodziców, czy też opiekunów dziecka w trudnym okresie jakim jest wrzesień.

Kontrola obowiązku szkolnego

Jak postępować z księgą ewidencji dzieci w podstawowej szkole publicznej, jeżeli z urzędu gminy otrzymujemy informację tylko o dzieciach zameldowanych w obwodzie? Kto odpowiada za przekazanie danych uczniów, którzy zamieszkali w obwodzie, a nie zameldowali się i do tego wyjechali poza granice kraju?

Reforma szkolnictwa wyższego 2018 r.

Możliwość przejścia na emeryturę do 65 roku życia oraz urlopy rodzicielskie dla doktorantów to tylko niektóre zmiany w szkolnictwie wyższym. Zmiany czekają nie tylko pracowników naukowych, ale również studentów.

Wiek emerytalny pracowników naukowych

Pracownik naukowy przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat. Pracownicy uczelni skorzystają także z urlopów rodzicielskich. Co jeszcze zmieni Ustawa 2.0?

Wyniki rekrutacji na studia 2017/2018 – najpopularniejsze kierunki i uczelnie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki rekrutacji na studia w roku 2017/2018. Niemal 430 tys. studentów wybierało najchętniej wybierało takie kierunki jak informatyka, zarządzanie, psychologia, prawo, ekonomia. Najpopularniejszą uczelnią była natomiast Politechnika Warszawska.

Egzaminy prawnicze dwa razy w roku

Do sejmu trafił projekt rewolucyjnych zmian w zakresie przeprowadzania prawniczych egzaminów zawodowych. Posłowie chcą, aby egzaminy prawnicze były przeprowadzane dwa razy w roku i aby kandydaci mogli poprawiać tylko to, czego nie zdali.

Aplikacja prawnicza na uniwersytecie? MS nie wyklucza

Aplikację prawniczą mogłyby organizować nie tylko korporacje prawne ale także uczelnie wyższe - tak wynika z wywiadu udzielonego ,,Rzeczpospolitej'' przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jedną z zalet aplikacji uniwersyteckiej byłby fakt, że byłaby ona tańsza od tej organizowanej przez samorządy prawnicze. Niektórzy jednak wątpią w jakość takiego kształcenia przyszłych prawników.

Od 2018 roku nie będziemy musieli wozić dokumentów od auta – wystarczy telefon

Nieustanny rozwój technologiczny niesie za sobą korzyści i usprawnia nasze codzienne życie. Już od przyszłego roku powinna ruszyć rządowy system „mDokumenty”, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą m.in. prawa jazdy, dowodu osobistego i ubezpieczenia OC pojazdu.

Główne założenia doktoratów wdrożeniowych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia jakie są główne założenia doktoratów wdrożeniowych. Doktorant otrzyma dwie pensje.

Aplikacja prokuratorska i sędziowska  2017 r. – wyniki testu

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury opublikowała wyniki pierwszej części konkursu na aplikację sędziowską i prokuratorską. Do drugiego etapu konkursu przeszło 589 osób.

Rok 2018 rokiem Zbigniewa Herberta

Na 50 posiedzeniu Sejm ustanowił rok 2018 r. rokiem Zbigniewa Herberta.  W dniu 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci sławnego poety.

Wystartowała aplikacja mObywatel

Od niedzieli (29 października br.) możemy korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon - mObywatel. Dzięki rozwiązaniu, które przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji, mamy szybki dostęp do swoich mDokumentów. Pierwszą usługą dostępną w aplikacji jest mTożsamość.

Umiejętności, które ułatwią awans w 2018 r.

Chciałbyś awansować w pracy i zastanawiasz się jakie umiejętności powinieneś nabyć, by zwiększyć swoje szanse. Programowanie, kompetencje cyfrowe, języki obce, prawo jazdy i samoorganizacja - to umiejętności, które można nabyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a zdecydowanie podniosą kompetencje zawodowe. Zacznij uczyć się już dziś, a w 2018 roku możesz liczyć na awans w pracy.

Egzamin notarialny 2017 - wyniki

Do egzaminu notarialnego na terenie całego kraju przystąpiło w tym roku łącznie 468 osób. Ile z nich uzyskało pozytywny wynik?

Zdawalność egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze 2017

Są już wstępne wyniki egzaminów przeprowadzonych dla kandydatów na aplikacje prawnicze w 2017 r. Wyniki są lepsze niż w ubiegłym roku.

Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował projekt najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmian, które przyniesie ze sobą nowelizacja jest ogrom - wśród nich jest likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich i wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego dla doktorantów.

Czy Konstytucja dla Nauki zwiększy deficyt programistów?

Przedstawiony w dniu 19 września projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, czyli Konstytucji dla Nauki, może doprowadzić do jeszcze większego deficytu programistów. Czy nowe rozwiązania podniosą jakość nauczania? Nie wiadomo.

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

5 września rozpocznie się egzamin notarialny

Od jutra do 7 września odbywać się będzie egzamin notarialny. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego w 2017 roku złożyły 493 osoby.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze – 30 września 2017 r.

W dniu 30 września 2017 r. o godzinie 11.00 odbędą się egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną oraz państwowy egzamin na aplikację komorniczą. Kandydaci będą musieli zmierzyć się ze 150 pytaniami na teście jednokrotnego wyboru.

Podstawa programowa do historii w roku szkolnym 2017/2018

Nowy rok szkolny to zmiany w programach nauczania wszystkich przedmiotów, związane z koniecznością dostosowania treści zajęć do nowego systemu szkół. O czym dowiedzą się na lekcjach historii uczniowie ośmioletnich szkół podstawowych?

Co się zmieni w roku szkolnym 2017/2018?

Likwidacja gimnazjów, zwolnienie z opłat rodziców oraz opiekunów dzieci 6 letnich oraz zapewnienie miejsc dzieciom 3 letnim w przedszkolach to tylko niektóre zmiany w edukacji. Co jeszcze się zmieni? Jaki będzie ten rok szkolny?

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Co zrobić, gdy nie masz czym zapłacić podczas tankowania lub na bramce?

Każdy z kierowców może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mógł zapłacić za paliwo, nawet nie z własnej winy. Zepsuty terminal albo awaria w banku może przeszkodzić w płatności, w każdym miejscu. Co zrobić w sytuacji, gdy taka sytuacja spotka nas na stacji benzynowej lub na autostradowych bramkach?

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Nowelizacja ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury podpisana przez Prezydenta

Ukończenie Krajowej Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest warunkiem dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora. Zgodnie z nowelizacja ustawy o KSSiP asesorzy sądowi otrzymają wszelkie atrybuty niezawisłości i jeżeli ich praca nie będzie budziła zastrzeżeń ich kandydatura zostanie przedstawiona Prezydentowi.

Nowe przepisy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury

W czwartek Sejm przegłosował zmiany odnośnie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jej absolwenci mają zostawać asesorami sądowymi. Co jeszcze zakłada nowelizacja?

Zmiany w zasadach finansowania nauki

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki został przyjęty przez Radę Ministrów.

Utworzenie programu Doktorat wdrożeniowy

W środę senat przyjął ustawę o doktoratach wdrożeniowych. Każdego roku do programu "Doktorat wdrożeniowy" będzie mogło przystąpić pół tysiąca doktorantów.

Wyniki egzaminu komorniczego 2017 r.

Komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki egzaminów komorniczych, które odbyły się w marcu 2017 r. Egzamin zdały 193 osoby, czyli ok. 70 % wszystkich przystępujących do egzaminu.

Egzamin adwokacki i radcowski w 2017 r.

W dniach 28-31 marca 2017 r. na terenie całego kraju przeprowadzone zostaną zawodowe egzaminy prawnicze: egzamin adwokacki i egzamin radcowski. Egzaminy przeprowadzi 81 komisji egzaminacyjnych powołanych przez Ministra Sprawiedliwości.

Jak wprowadzać nowe rozwiązania informatyczne w firmie

Przy wybieraniu i wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwie należy zrozumieć, czego tak naprawdę chce użytkownik, jak będzie z tego korzystać. Należy tak zaprezentować dane rozwiązanie pracownikom, aby wzbudzić ich zainteresowanie oraz uzmysłowić korzyści, jakie na co dzień będzie im przynosić ta technologia.

Doktorat wdrożeniowy już w marcu 2017 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym. W projekcie przewidziany został m.in. doktorat wdrożeniowy. Pierwsi doktoranci wdrożeniowi przystąpią do programu już w październiku 2017 r.

Podstawa programowa podpisana

Mimo licznych uwag m.in. środowisk naukowych nowa podstawa programowa została podpisana. Podstawie programowej zarzucano chociażby brak właściwej korelacji międzyprzedmiotowej, obszerność, brak spójności oraz liczne błędy. Podnosi się także, że jest ona zbyt przestarzała jak na dzisiejsze czasy.

Nowa podstawa programowa za obszerna

Opublikowane zostały pierwsze opinie dotyczące projektu rozporządzenia ministra edukacji w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Okazuje się, że proponowana przez MEN podstawa programowa jest zbyt obszerna treściowo. Brak także korelacji we wszystkich grupach przedmiotu.

REKLAMA