Kategorie

Aplikacja komornicza od 2019 r. – jakie zmiany?

Wioleta Matela-Marszałek
Aplikacja komornicza 2019/ Fot. Fotolia
Aplikacja komornicza 2019/ Fot. Fotolia
Aplikacja komornicza od 2019 r. ma odbywać się na nowych zasadach. Jakie zmiany przewidują nowe przepisy? Omawiamy najważniejsze z nich.

Podczas aplikacji komorniczej większy nacisk zostanie położony na kwestie etyki i rzetelności wykonywania zawodu komornika sądowego. Aplikanci zapłacą więcej za egzamin zawodowy i będzie on bardziej rozbudowany w porównaniu do dotychczasowego. Obecni aplikanci będą jednak szkoleni i egzaminowani według dotychczasowych zasad.

Rozszerzony zakres egzaminu wstępnego

Do 1 kwietnia Minister Sprawiedliwości ma ogłaszać limit przyjęć na aplikację w danym roku, który nie będzie mógł przekroczyć 15% ogółu liczby komorników na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

W praktyce limit ten ulegnie zwiększeniu, jeżeli na ostatnie miejsce wniosek o wpis na listę aplikantów złoży więcej niż jedna osoba, która uzyskała tę samą liczbę punktów z egzaminu.

Ułatwieniem dla osób, chcących przystąpić do egzaminu wstępnego ma być możliwość elektronicznego doręczania pism.

Na egzaminie konkursowym pojawią się pytania z nowych dziedzin m.in. z prawa karnego materialnego, prawa ubezpieczeń społecznych oraz zasad wykonywania zawodu komornika.

Po wpisie na listę aplikanci złożą następujące ślubowanie: „Ślubuję uroczyście jako aplikant komorniczy powierzone mi obowiązki wypełniać zgodnie z prawem i sumieniem, dochować tajemnicy prawnie chronionej, w postępowaniu swym kierować się zasadami uczciwości, godności i honoru.” (z możliwością dokonania na końcu zwrotu: „Tak mi dopomóż Bóg.”).

Aplikacja ma przygotować do należytego wykonywania zawodu

Poza zaznajomieniem z całokształtem pracy komornika aplikacja ma polegać również na przygotowaniu do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu komornika oraz przyswojeniu zasad etyki zawodowej.

Aplikanci będą uczestniczyć w zajęciach seminaryjnych organizowanych przez radę izby raz w zajęciach praktycznych pod okiem patrona. Zapoznają się z zasadami etyki zawodowej, a w trakcie pierwszego roku odbędą szkolenie z zakresu działania sądownictwa powszechnego.

Komornicy co do zasady będą mieli obowiązek zatrudnienia w okresie trzech lat co najmniej jednego aplikanta.

W ramach zatrudnienia u komornika aplikant będzie mógł m. in. sporządzać projekty postanowień, uzasadnień, odpowiedzi na pisma. W obecności i za zgodą komornika aplikanci będą mogli asystować w czynnościach egzekucyjnych prowadzonych poza siedzibą kancelarii. Komornik będzie mógł także upoważnić aplikanta do doręczania korespondencji bezpośrednio adresatowi.

Po upływie roku od dnia rozpoczęcia aplikacji aplikant upoważniony przez komornika uzyska możliwość m.in. wzywania do uzupełnienia braków formalnych wniosków o wszczęcie egzekucji i innych pism składanych w toku postępowania; zwracania się do osób i instytucji o nadesłanie informacji lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.

Prawidłowość wykonywania czynności w ramach upoważnienia będzie badana przez komornika.

Nie zmieni się dwuletni czas trwania aplikacji komorniczej.

Egzamin komorniczy będzie dłuższy

Egzamin komorniczy będzie składał się z czterech części pisemnych i potrwa trzy dni. Obecnie dwudniowy egzamin obejmuje dwie części. Pierwsza i druga część obejmie rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników Trzecia część będzie polegała na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (skarga na czynności komornika). Czwarta - to zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Wszystkie zadania zostaną przygotowane w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

W celu przygotowania się do zawodu pracownicy będą mogli skorzystać z urlopu płatnego w wysokości 80% w wymiarze 30 dni kalendarzowych.

Wzrośnie opłata za udział w egzaminie komorniczym

Opłata za udział w egzaminie komorniczym ma wynosić 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Dotychczas opłata ta była niższa i wynosiła 50% wysokości płacy minimalnej. Ministerstwo Sprawiedliwości podwyżkę uzasadnia rozszerzeniem zakresu i czasu trwania egzaminu komorniczego. Według nowych zasad egzamin będzie trwał trzy dni i obejmował 4 dni. Obecnie egzamin składa się z dwóch zadań i trwa dwa dni.

Przedmiotowa zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.

Obecni aplikanci na starych zasadach

Na dotychczasowych zasadach będzie odbywała się aplikacja rozpoczęta przed 1 stycznia 2019 r. „Starym” przepisom będzie podlegał także egzamin komorniczy w 2019 r. oraz opłata za jego przeprowadzenie.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 771)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wysokości opłaty za udział w egzaminie komorniczym (etap legislacyjny: opiniowanie)

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i przebiegu aplikacji komorniczej (etap legislacyjny: opiniowanie)

Polecamy serwis: Egzekucja komornicza

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.