reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

Szef MNiSW opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Planowana nowelizacja zawiera wiele nowości, które miałyby zostać wdrożone już od początku roku akademickiego 2018/2019.

Egzaminy wstępne    

Zmianą, o której mówi się najgłośniej jest przywrócenie możliwości przeprowadzania przez uczelnie egzaminów wstępnych na studia. W ten sposób szkoły wyższe miałyby większe możliwości w zakresie kształtowania procesu rekrutacji co jest wyjątkowo istotne, ze względu na zmianę sposobu dofinansowania uczelni. Jak podkreśla Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polskiego Radia: ,,dobre uczelnie od dawna postulują takie rozwiązanie... To jest zresztą standard w tych prestiżowych uczelniach europejskich czy uczelniach całego świata’’.

Podstawą przyjęć na studia będą w dalszym ciągu wyniki maturalne, jednak w sytuacji gdy uczelnia zdecyduje się na przeprowadzenie egzaminu wstępnego jego wynik będzie mógł stanowić maksymalnie 50 % łącznego wyniku możliwego do uzyskania przez kandydata. Egzamin wstępny będzie mógł dotyczyć również materii, która była na maturze. Jak wskazano w uzasadnieniu powyższe przepisy będą dotyczyć także osób, które przedstawią zagraniczne świadectwo dojrzałości.

Zobacz: Edukacja

Obecne przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia egzaminów wstępnych, jednak tylko w wypadku gdy chcą sprawdzić zdolności artystyczne kandydatów lub ich sprawność fizyczną. To czy kandydat dostanie się na wybrany kierunek studiów jest więc uzależnione w głównej mierze od jego wyników na maturze.

,,Kasowanie’’ kierunków

Pewne kontrowersje budzi jednak przepis dotyczący cofania pozwoleń na utworzenie kierunku studiów. Jak wynika z art. 61 projektowanej ustawy, Minister będzie mógł cofnąć pozwolenie na utworzenie kierunku studiów jeżeli:

  • jakość kształcenia na danym kierunku studiów została oceniona negatywnie przez PKA;
  • na danym kierunku studiów nie rozpoczęto prowadzenia kształcenia w okresie 2 lat od dnia wydania pozwolenia;
  • uczelnia nie spełnia warunków do prowadzenia danego kierunku studiów albo przestała spełniać warunki, o których mowa w art. 58 ust. 2 lub 4;
  • minister  właściwy  do  spraw  zdrowia odmówił  udzielenia  albo  cofnął  akredytację udzieloną na podstawie art. 59 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • kształcenie na danym kierunku studiów przestało odpowiadać lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 26.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama