REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest szansa by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia
Jarosław Gowin chce by w 2018 r. powróciły egzaminy wstępne na studia/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 19 września 2017 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował nowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Nowelizacja zakłada m.in. przywrócenie egzaminów wstępnych na studia. Gowin deklaruje także, że studia dzienne pozostaną bezpłatne.

Szef MNiSW opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Planowana nowelizacja zawiera wiele nowości, które miałyby zostać wdrożone już od początku roku akademickiego 2018/2019.

REKLAMA

Egzaminy wstępne    

REKLAMA

Zmianą, o której mówi się najgłośniej jest przywrócenie możliwości przeprowadzania przez uczelnie egzaminów wstępnych na studia. W ten sposób szkoły wyższe miałyby większe możliwości w zakresie kształtowania procesu rekrutacji co jest wyjątkowo istotne, ze względu na zmianę sposobu dofinansowania uczelni. Jak podkreśla Jarosław Gowin w wywiadzie dla Polskiego Radia: ,,dobre uczelnie od dawna postulują takie rozwiązanie... To jest zresztą standard w tych prestiżowych uczelniach europejskich czy uczelniach całego świata’’.

Podstawą przyjęć na studia będą w dalszym ciągu wyniki maturalne, jednak w sytuacji gdy uczelnia zdecyduje się na przeprowadzenie egzaminu wstępnego jego wynik będzie mógł stanowić maksymalnie 50 % łącznego wyniku możliwego do uzyskania przez kandydata. Egzamin wstępny będzie mógł dotyczyć również materii, która była na maturze. Jak wskazano w uzasadnieniu powyższe przepisy będą dotyczyć także osób, które przedstawią zagraniczne świadectwo dojrzałości.

Zobacz: Edukacja

Obecne przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia egzaminów wstępnych, jednak tylko w wypadku gdy chcą sprawdzić zdolności artystyczne kandydatów lub ich sprawność fizyczną. To czy kandydat dostanie się na wybrany kierunek studiów jest więc uzależnione w głównej mierze od jego wyników na maturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

,,Kasowanie’’ kierunków

Pewne kontrowersje budzi jednak przepis dotyczący cofania pozwoleń na utworzenie kierunku studiów. Jak wynika z art. 61 projektowanej ustawy, Minister będzie mógł cofnąć pozwolenie na utworzenie kierunku studiów jeżeli:

  • jakość kształcenia na danym kierunku studiów została oceniona negatywnie przez PKA;
  • na danym kierunku studiów nie rozpoczęto prowadzenia kształcenia w okresie 2 lat od dnia wydania pozwolenia;
  • uczelnia nie spełnia warunków do prowadzenia danego kierunku studiów albo przestała spełniać warunki, o których mowa w art. 58 ust. 2 lub 4;
  • minister  właściwy  do  spraw  zdrowia odmówił  udzielenia  albo  cofnął  akredytację udzieloną na podstawie art. 59 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • kształcenie na danym kierunku studiów przestało odpowiadać lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym.

REKLAMA

To właśnie ostatni punkt budzi najwięcej emocji. Niektóre środowiska obawiają się, że część kierunków może zostać zlikwidowanych pod pretekstem nieodpowiadania lokalnym lub regionalnym potrzebom społeczno-gospodarczym. Z tego powodu Minister będzie mógł także odmówić wydania pozwolenia na utworzenie kierunku studiów.

Problemem jest tutaj użycie nie do końca zrozumiałych pojęć, które mogą być interpretowane na różne sposoby, a konkretnie pojęcia lokalnych lub regionalnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Tego przepisu najbardziej obawiają się środowiska humanistyczne ponieważ trudno powiedzieć by studia np. na kierunku politologia odzwierciedlały rzeczone potrzeby społeczno-gospodarcze.

Bezpłatne studia

Jarosław Gowin jednoznacznie zadeklarował, że studia dzienne pozostaną bezpłatne. Minister twierdzi też, że planowane wydłużenie studiów zaocznych nie oznacza wcale zwiększenia opłat za naukę – zajęcia mają być po prostu trochę bardziej rozciągnięte w czasie.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 16.09.2017 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA