| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Wyniki rekrutacji na studia 2017/2018 – najpopularniejsze kierunki i uczelnie

Wyniki rekrutacji na studia 2017/2018 – najpopularniejsze kierunki i uczelnie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało wyniki rekrutacji na studia w roku 2017/2018. Niemal 430 tys. studentów wybierało najchętniej wybierało takie kierunki jak informatyka, zarządzanie, psychologia, prawo, ekonomia. Najpopularniejszą uczelnią była natomiast Politechnika Warszawska.

W roku akademickim 2017/2018 studia rozpoczęło ok. 430 tys. studentów. Spośród 429 114 osób przyjętych na studia pierwszego i drugiego stopnia, a także na jednolite studia magisterski) ponad 100 tys. zdecydowało się na naukę w prywatnych szkołach wyższych.

Najpopularniejsze kierunki – 2017/2018

Jak wynika z opublikowanych danych, w TOP 5 najpopularniejszych kierunków na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich znalazły się:

  1. informatyka (42 tys. studentów);
  2. zarządzanie (24 tys.);
  3. psychologia (20 tys.);
  4. ekonomia (17,9 tys.);
  5. prawo (17,8 tys.).

Tak jak w zeszłym roku tak i w tym informatyka i zarządzanie zajmują kolejno pierwsze i drugie miejsce. W porównaniu do zeszłego roku spadała popularność prawa (z 3 na 5 miejsce) i automatyki i robotyki (wypadła z TOP 5), natomiast wzrosło zainteresowanie psychologią i ekonomią.

Inaczej wygląda ranking najbardziej obleganych kierunków:

  1. inżynieria i analiza danych - (54 kandydatów na jedno miejsce);
  2. zarządzanie inżynierskie – 19,4;
  3. chemia i toksykologia sądowa – 18,9;
  4. kierunki lekarskie – 16,7 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
  5. filologia norweska – 14,5.

Najpopularniejsze uczelnie

Tak jak w zeszłym roku najpopularniejszą uczelnią została Politechnika Warszawska z wynikiem 47 tys. kandydatów (dotyczy liczby zgłoszeń na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie). Na kolejnych miejscach znalazł się odpowiednio Uniwersytet Warszawski (43,5 tys. zgłoszeń) oraz Uniwersytet Jagielloński (33,6 tys. osób).

Najpopularniejszą uczelnią niepubliczną oferującą studia stacjonarne był SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie – 3 tys. kandydatów.  Z kolei najpopularniejszą uczelnią niepubliczną oferującą studia niestacjonarne była Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu z wynikiem ok. 4,7 tys. kandydatów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »