reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w naborze na aplikację prokuratorską i sędziowską – 2018 r.

Zmiany w naborze na aplikację prokuratorską i sędziowską – 2018 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów dotyczących naboru na aplikację prokuratorską i sędziowską. Do głównych zmian należy zaliczyć to, że kandydaci na aplikantów będą mieli możliwość napisania kazusu na własnym komputerze, a także zmniejszenie liczby wariantów odpowiedzi w teście do trzech.

Resort sprawiedliwości proponuje kolejne zmiany w zakresie szkolenia przyszłych prawników. Zmiany dotkną kandydatów na aplikantów prokuratorskich i sędziowskich. Projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską znajduje się na chwilę obecną, na etapie opiniowania, uzgodnień i konsultacji.

Nabór na obie aplikacje ma charakter dwuetapowy: I etap to test jednokrotnego wyboru składający się ze 150 pytań, w którym każda prawidłowa odpowiedź to 1 pkt. Na rozwiązanie testu kandydaci mają 180 min. Drugi etap to praca pisemna polegająca na rozwiązaniu 3 kazusów: z prawa prywatnego, publicznego oraz prawa karnego.

Do drugiego etapu przechodzą jedynie osoby z najwyższą ilością punktów z testu. Na rozwiązanie testu kandydaci również mają 180 min. Minister Sprawiedliwości określa liczbę kandydatów, która zostanie przyjęta na obie aplikacje.

Zmiany dotyczące testu                                

Proponowane przepisy zakładają zmniejszenie liczby wariantów odpowiedzi na pytanie w teście z 4 na 3. Oznacza to, że pod tym względem liczba możliwych odpowiedzi zostanie zrównana z liczbą możliwych odpowiedzi na teście na aplikacji adwokackiej czy też radcowskiej.

Drugą z zapowiadanych zmian jest dokładne wskazanie dziedzin prawa z jakich kandydaci muszą się przygotować. W projekcie rozporządzenia dookreślono, że test będzie sprawdzał wiedzę z następujących dziedzin:

  1. prawa konstytucyjnego (wraz z zagadnieniami dot. ustroju sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej);
  2. prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym;
  3. postępowania cywilnego;
  4. prawa pracy;
  5. prawa gospodarczego publicznego i prywatnego;
  6. prawa karnego materialnego wraz materialnym prawem wykroczeń;
  7. postępowania karnego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia;
  8. prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego i sądowo administracyjnego;
  9. prawa międzynarodowego publicznego – prawa traktatów i międzynarodowej ochrony praw człowieka;
  10. ustroju Unii Europejskiej wraz z zagadnieniami ustroju organów ochrony prawnej UE.

W rozporządzeniu wskazano, że co najmniej 120 pytań to będą pytania z materiału wskazanego w punktach 2-7, więc na ten materiał trzeba będzie położyć szczególny nacisk w trakcie przygotowań.

Możliwość pisania kazusów na własnym sprzęcie

Nowe rozporządzenie wprowadzić ma możliwość pisania kazusów na własnym komputerze, zamiast pisać je odręcznie. Jeżeli kandydat zdecyduje się na taką możliwość to na nim spoczywa ryzyko wynikające z użycia sprzętu i oprogramowania.

Jeżeli zdarzy się tak, że z jakiegoś powodu kandydat nie będzie mógł dalej korzystać ze sprzętu komputerowego, to może on przystąpić do odręcznego pisania, jednakże czas nie zostanie przedłużony.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 27 grudnia 2017 r. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie przeprowadzania naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama