REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi./ fot. Fotolia
Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował projekt najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmian, które przyniesie ze sobą nowelizacja jest ogrom - wśród nich jest likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich i wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego dla doktorantów.

W dniu 19 września Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. przedstawił projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nazywanej także ,,Konstytucją dla nauki'' oraz ustawą 2.0.). Projektodawca wskazuje, że jednym z powodów, z których konieczne jest opracowanie nowych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego, jest niska jakość kształcenia doktorantów.

REKLAMA

Nowa ustawa ma wprowadzić kształcenie doktorantów w szkołach doktoranckich, a także zmiany w systemie stypendialnym.

Szkoła doktorska i tryb eksternistyczny

Jeżeli ustawa 2.0 wejdzie w życie to kształcenie doktorantów będzie odbywało się w oparciu o dwa tryby: kształcenie w szkołach doktorskich i kształcenie w trybie eksternistycznym.

Zobacz również: Edukacja

REKLAMA

Szkoły doktorskie będą mogły być tworzone dla co najmniej dwóch dyscyplin naukowych, w których uczelnia posiada uprawnienia nadawania stopnia doktora. Dla danej dyscypliny będzie mogła zostać utworzona tylko jedna szkoła doktorska. Szkoły doktorskie będą mogły być tworzone wspólnie także przez uczelnie, instytuty PAN czy też instytuty badawcze. Tryb eksternistyczny nauczania doktorantów ma stanowić zmodyfikowaną wersję tzw. ,,ścieżki z wolnej stopy''.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzeniu kształceniu w przedstawionych trybach towarzyszyć będzie likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich. Minister Gowin wskazuje, że powodem ich likwidacji jest ich rażąco niski poziom skuteczności.

Powszechny system stypendialny

MNiSW proponuje także wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego. Każdy doktorant otrzyma stypendium w wysokości co najmniej 110% minimalnego wynagrodzenia, natomiast w przypadku pozytywnego wyniku oceny śródokresowej minimalna wysokość stypendium będzie wynosić 170% minimalnego wynagrodzenia.

Minister wspomina także o planach wprowadzenie ewaluacji szkół doktorskich z udziałem międzynarodowych ekspertów i szereg innych rozwiązań zmierzających do podniesienia jakości doktoratów.

Przepisy maiłyby wejść w życie w roku akademickim 2018/2019.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 16.09.2017 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA