| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi.

Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin opublikował projekt najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmian, które przyniesie ze sobą nowelizacja jest ogrom - wśród nich jest likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich i wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego dla doktorantów.

W dniu 19 września Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. przedstawił projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nazywanej także ,,Konstytucją dla nauki'' oraz ustawą 2.0.). Projektodawca wskazuje, że jednym z powodów, z których konieczne jest opracowanie nowych przepisów dotyczących szkolnictwa wyższego, jest niska jakość kształcenia doktorantów.

Nowa ustawa ma wprowadzić kształcenie doktorantów w szkołach doktoranckich, a także zmiany w systemie stypendialnym.

Szkoła doktorska i tryb eksternistyczny

Jeżeli ustawa 2.0 wejdzie w życie to kształcenie doktorantów będzie odbywało się w oparciu o dwa tryby: kształcenie w szkołach doktorskich i kształcenie w trybie eksternistycznym.

Zobacz również: Edukacja

Szkoły doktorskie będą mogły być tworzone dla co najmniej dwóch dyscyplin naukowych, w których uczelnia posiada uprawnienia nadawania stopnia doktora. Dla danej dyscypliny będzie mogła zostać utworzona tylko jedna szkoła doktorska. Szkoły doktorskie będą mogły być tworzone wspólnie także przez uczelnie, instytuty PAN czy też instytuty badawcze. Tryb eksternistyczny nauczania doktorantów ma stanowić zmodyfikowaną wersję tzw. ,,ścieżki z wolnej stopy''.

Wprowadzeniu kształceniu w przedstawionych trybach towarzyszyć będzie likwidacja niestacjonarnych studiów doktoranckich. Minister Gowin wskazuje, że powodem ich likwidacji jest ich rażąco niski poziom skuteczności.

Powszechny system stypendialny

MNiSW proponuje także wprowadzenie powszechnego systemu stypendialnego. Każdy doktorant otrzyma stypendium w wysokości co najmniej 110% minimalnego wynagrodzenia, natomiast w przypadku pozytywnego wyniku oceny śródokresowej minimalna wysokość stypendium będzie wynosić 170% minimalnego wynagrodzenia.

Minister wspomina także o planach wprowadzenie ewaluacji szkół doktorskich z udziałem międzynarodowych ekspertów i szereg innych rozwiązań zmierzających do podniesienia jakości doktoratów.

Przepisy maiłyby wejść w życie w roku akademickim 2018/2019.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 16.09.2017 r. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi./ fot. Fotolia
Ustawa 2.0 - od 2018 r. koniec z niestacjonarnymi studiami doktoranckimi./ fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »