REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, BHP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

REKLAMA

Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Prawa i obowiązki pracownika z zakresu BHP

Przepisy Kodeksu Pracy określają prawa i obowiązki pracownika z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, warto jednak zaznaczyć, że prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zapewnia także art. 66 ust 1 Konstytucji RP.

REKLAMA

Czy urlop zostaje przerwany wskutek choroby pracownika?

Podczas urlopu wypoczynkowego złamałem rękę. Czy jeśli dostarczę zwolnienie szefowi, to bieg trwania urlopu zostanie przerwany? Do kiedy powinienem poinformować pracodawcę o zwolnieniu?

Kiedy pracownikowi przysługuje darmowy posiłek w pracy

Przepis art. 232 Kodeksu pracy oraz przepisy Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia darmowego posiłku dla pracownika.

Orzeczenia o chorobach zawodowych

Choroby zawodowe będą orzekane przez lekarzy specjalizacji, określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 czerwca 2010 r. Wchodzi on w życie 28 czerwca.

Przewlekła choroba nie może wykluczać dzieci z normalnego życia

Dzieci przewlekle chore nie muszą być skazane na naukę z dala od swoich zdrowych rówieśników. Dla dobra dzieci chorych i zdrowych należy umożliwić im wspólną naukę i zabawę.

Polska nie dla chorych cudzoziemców

Dzięki zaostrzeniu prawa cudzoziemcy z objawami niektórych chorób nie zostaną wpuszczeni do Polski.

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Nowe zasady kontroli banków tkanek


Kontrola banku tkanek i komórek rozpocznie się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia – przewiduje nowe rozporządzenie minister zdrowia.

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Sytuacja pracownika w okresie choroby

Choroba to czasowa przeszkoda w wykonywaniu dotychczasowej pracy.
Pracownicy w czasie choroby mają szereg praw, ale podlegają również licznym obowiązkom. Sytuacja pracowników w tym okresie jest zróżnicowana przede wszystkim pod względem otrzymywanych przez nich świadczeń.

Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Osoby dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

Bezpieczeństwo i higiena pracy (testowa)

Opracowanie stworzone przez specjalistów, zajmujących się na co dzień problematyką BHP, umożliwia kompleksową obsługę BHP w każdej firmie.

Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np. małżonek może rozpocząć procedurę leczenia przymusowego. O obowiązku takiego leczenia orzeka sąd.

Brak świadomości przyczyną unieważnienia małżeństwa

Co zrobić, gdy w chwili zawarcia małżeństwa składający oświadczenie woli zawarcia małżeństwa nie jest w stanie świadomie ocenić znaczenia swego czynu?

Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa

Jeśli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek jest trwale dotknięty chorobą psychiczną można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.

Nowe wymogi wobec zakładów poprawczych

Zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich zostaną wyposażone w kamery i czujniki ruchu. Najtrudniejsza z przebywającej w nich młodzieży trafi do zakładów readaptacyjnych.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Osoby chore u notariusza

Pisemne oświadczenie osoby nie mogącej czytać (np. niewidomej) również powinno być złożone w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy osoby mogącej czytać, ale nie mogącej pisać.

Szkolenie okresowe z bezpieczeństwa i higieny pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi przejść szkolenie nie tylko przed dopuszczeniem do pracy, ale także co jakiś określony czas.

Czy przysługuje mi renta inwalidzka z powodu gruźlicy

Pracując jako żołnierz zawodowy zachorowałem na gruźlicę leczenie nie przyniosło rezultatu zakończyło się zabiegiem operacyjnym i usunięciem połowy płuca czy z tytułu choroby oraz częściowego braku oraz niewydolności płuc przysługuje mi renta wojskowa.

Czy choroba przedłuża umowę o pracę na okres próbny?

Zawarliśmy z pracownicą 3-miesięczną umowę na okres próbny. Pracownica zachorowała i poszła na zwolnienie na 2 tygodnie. Czy możemy przedłużyć z nią umowę, o te dwa tygodnie, kiedy była na zwolnieniu? 

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Czy narkoman ma prawo do alimentów?

Sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów. Dziecko ukończyło już 18 lat, nie pracuje, nie uczy się, jest narkomanem. Wystąpiłem o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego, sąd nakazał, abym dalej je płacił. Czy muszę płacić alimenty na dziecko, które jest narkomanem?

REKLAMA