| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Czym jest wynagrodzenie za czas choroby

Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

Wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy tj. wolnych sobót, niedziel i świąt.

Jeżeli pracownik przebywa dłużej na zwolnieniu chorobowym wówczas od 34 dnia/15 dnia choroby (w przypadku pracownika który ukończył 50 lat ) otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Wysokość tego zasiłku wynosi 80% otrzymywanego wynagrodzenia, a w przypadku pobytu w szpitalu wynosi on 70%.

· jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia,

· lekarz orzecznik ZUS, w wyniku badania kontrolnego, uznał chorego za zdolnego do pracy,

· chorobę spowodowano nadużyciem alkoholu (w przypadku tym wynagrodzenie nie przysługuje za pięć dni choroby),

· podczas urlopu bezpłatnego lub wychowawczego, po rozwiązaniu stosunku pracy, podczas tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności czy służby wojskowej,

· pracownik podrobił (sfałszował) zwolnienie lekarskie.

Zobacz także serwis: Zarobki

Pracownik ma obowiązek dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy w ciągu 7 dni w celu naliczenia wynagrodzenia chorobowego.

Zobacz również serwis: Zarobki w UE

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 r., Nr 21 poz. 94)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »