| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy jako przyczyny unieważnienia małżeństwa

Osoby dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.

Osoba z chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym wymaga stałej opieki. O ubezwłasnowolnieniu całkowitym decyduje sąd, ustanawiając opiekuna ubezwłasnowolnionemu.
Choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa. Małżeństwo zawarte przez taką osobę podlega unieważnieniu. Gdy stan zdrowia lub umysłu osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i taka osoba będzie w stanie prawidłowo wykonywać władzę rodzicielską to sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa.
Kwestią sporną jest fakt, czy dopuszczalne jest wydanie zezwolenia po zawarciu małżeństwa, szczególnie w wydaniu postanowienia o jego unieważnieniu. Fachowcy uważają, że wydanie takiego postanowienia jest zgodne z prawem.
Unieważnienia małżeństwa może żądać każdy z małżonków, a także prokurator.
Gdy choroba psychiczna ustała już po zawarciu małżeństwa, to nie można żądać jego unieważnienia.

Zobacz także: Zawarcie małżeństwa

Podstawa prawna:
Art. 11. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia może żądać każdy z małżonków.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia, jeżeli ubezwłasnowolnienie zostało uchylone.

Art. 12. § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli jednak stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
§ 2. Unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków może żądać każdy z małżonków.
§ 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków po ustaniu tej choroby.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »