| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy

Zasiłek wyrównawczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest pracownikiem i z uwagi fakt wypadku lub innego zdarzenia częściowo utracił sprawność.

Na jakich warunkach przysługuje zasiłek

Zasiłek otrzymasz jeśli Twoje miesięczne wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej. Prawo do zasiłku wyrównawczego będzie Ci również przysługiwało, jeśli w wyniku zmian w stanie zdrowia zostałeś przesunięty u tego samego pracodawcy na inne stanowisko. Stanowisko dostosowane do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.

O potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji zawodowej orzeka wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Gdy zasiłek wyrównawczy ubezpieczonemu wypłaca ZUS, to musi on dostarczyć specjalne zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.
Po otrzymaniu takiego orzeczenia zasiłek wyrównawczy zostanie Ci przyznany na okres rehabilitacji zawodowej, nie dłużej jednak niż na 24 miesiące.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Prawo do zasiłku wyrównawczego stracisz z dniem zakończenia rehabilitacji zawodowej i przesunięcia do innej pracy, ale również w przypadku gdy zostanie stwierdzone, że dalsza rehabilitacja jest niecelowa. Stwierdzić to może lekarz orzecznik ZUS przy kolejnym badaniu, w drodze orzeczenia. Od każdego orzeczenia masz prawo odwołać się do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od jego wydania.

W jakiej wysokości

Jeżeli konieczność poddania się rehabilitacji zawodowej spowodowana została wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, przysługuje Ci zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia wypadkowego. W pozostałych przypadkach przysługuje zasiłek wyrównawczy z ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek wyrównawczy stanowi różnicę między Twoim przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających rehabilitację a obniżonym wynagrodzeniem miesięcznym jakie osiągasz podczas pracy w warunkach rehabilitacji zawodowej.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie zostanie obliczone na zasadach ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Zobacz również serwis: Praca kobiet

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasiłek wyrównawczy przysługuje osobie, której wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej
Zasiłek wyrównawczy przysługuje osobie, której wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »