| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

Ustawa przewiduje m.in. poszerzenie uprawnień rzecznika praw pacjenta szpitala psychiatrycznego. Na podstawie nowych przepisów zyskuje on prawo wstępu do wszystkich pomieszczeń szpitala psychiatrycznego, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Obecnie może wejść jedynie do szpitala. Rzecznik będzie mógł też występować z wnioskiem do wszystkich członków personelu zakładu opieki zdrowotnej o podjęcie stosownych działań zmierzających do usunięcia przyczyny skargi lub zaistniałych naruszeń. Dotychczas nie miał takiej możliwości.

Zmianie ulegną zapisy o stosowaniu przymusu bezpośredniego wobec osób chorych psychicznie. Obecnie obowiązujące regulacje zakładają, że przymus bezpośredni może stosować lekarz, a w szczególnych przypadkach - również pielęgniarka zatrudniona w szpitalu psychiatrycznym lub domu pomocy społecznej. W ramach przymusu bezpośredniego można zastosować: przytrzymanie, przymusowe zastosowanie leków, unieruchomienie, izolację.

Sytuacja jednak się zmieniła, od kiedy pojawiły się zespoły ratownictwa medycznego, w skład których nie wchodzi lekarz. Oznacza to, że w grupie ratowniczej nie ma osoby upoważnionej do zastosowania przymusu bezpośredniego.

Zgodnie z projektem, przy udzielaniu pomocy przez zespół ratownictwa medycznego, decyzję o zastosowaniu przymusu bezpośredniego będzie podejmował kierujący akcją ratowniczą, który musi o tym jak najszybciej powiadomić dyspozytora medycznego. Zastosowanie przymusu bezpośredniego zostanie także odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zobacz również serwis: Prawa pacjenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »