reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obowiązek opiekowania się w czasie choroby

Obecnie żyję w konkubinacie i oboje z partnerem postanowiliśmy na razie nie wstępować w związek małżeński. Mam jednak wątpliwość, czy partner (poza pewnym zobowiązaniem moralnym) ma prawny obowiązek opiekowania się mną w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy?

Jednym z podstawowych obowiązków małżeńskich, jaki nakłada na małżonków kodeks rodzinny i opiekuńczy, jest obowiązek niesienia pomocy. W tym kontekście ważne jest, że pomimo iż kodeks nie mówi o tym wprost, chodzi tutaj o nieodpłatne niesienie pomocy.
Pomoc uzasadniona jest tu bowiem przede wszystkim istnieniem życiowej wspólnoty, którą tworzą małżonkowie, jest też wyrazem życzliwości dla partnera. Obowiązek ten polega nie tylko na niesieniu pomocy materialnej, ale także, a może przede wszystkim na pomocy moralnej, duchowej, na wspieraniu poczynań drugiego małżonka, dopingowaniu go w trudnych życiowych sytuacjach i wspólnym przezwyciężaniu trudności życia codziennego. Do takich sytuacji należą właśnie utrata pracy, ciężka choroba. Wbrew pozorom i wbrew takiemu obowiązkowi, małżonkowie często nie wytrzymują presji związanej z rodzinnymi problemami.

Czy tak wyrażony obowiązek małżeński możemy przenieść na relację pomiędzy partnerami?


NIESTETY NIE.

Konkubinat różni się od małżeństwa pod wieloma względami, między innymi tym, że partnerzy mogą bez zbędnych formalności po prostu się rozstać; każdy z partnerów może po prostu opuścić drugiego. Prawo nie nakłada tutaj żadnych obowiązków na konkubenta czy konkubinę. Oczywiście inną kwestią jest obowiązek moralny, wzajemne poszanowanie, chęć niesienia pomocy i przede wszystkim miłość. Żaden nakaz prawny nie jest w stanie zagwarantować, że w trudnych chwilach znajdziemy oparcie w bliskiej osobie. Tak naprawdę wszystko zależy od nas i od wzajemnych relacji.

Zobacz serwis: Konkubinat

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy w konkubinacie istnieje obowiązek opieki w czasie choroby?
Czy w konkubinacie istnieje obowiązek opieki w czasie choroby?

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama