reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii.

EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych niezbędnych z medycznego punktu widzenia oraz takich, które umożliwią kontynuowanie pobytu w danym kraju. O tym jakie świadczenie są konieczne do bezpiecznego kontynuowania wyjazdu decyduje lekarz. Warto wiedzieć, że wyjazd na planowane leczenie za granicą nie podlega refundacji.

W niektórych państwach członkowskich pomimo posiadania karty należy poryć część kosztów leczenia. W takiej sytuacji należy skompletować wszystkie oryginalne faktury, recepty, i dowody wpłaty, a po powrocie zwrócić się do NFZ o refundację. Na podstawie dokumentów stwierdza się, czy opłaty zostały słusznie pobrane. Można domagać się zwrotu, jeśli okaże się, że zostały pobrane niesłusznie. Warto pamiętać, że EKUZ uprawnia tylko do leczenia w placówkach medycznych działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie w placówkach prywatnych turysta musi zapłacić sam. Karta nie gwarantuje również zwrotu kosztów transportu medycznego, czy transportu zwłok, dlatego warto zastanowić się nad dodatkowym ubezpieczeniem komercyjnym.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

O wyrobienie karty mogą ubiegać się osoby ubezpieczone w NFZ. W celu uzyskania karty należy złożyć wniosek o wydanie EKUZ, przedstawić dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Dokumentem takim jest m. in. ważna legitymacja studencka, zestawienie składek na ubezpieczenie zdrowotne wydawane przez pracodawcę. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie NFZ.

Jeżeli osoba uprawniona do posiadania karty nie wyrobiła jej, również ma prawo do opieki medycznej w krajach UE. W przypadku choroby należy skontaktować się z właściwym oddziałem NFZ. Można to zrobić za pośrednictwem osoby będącej w Polsce. NFZ wystawi tzw. certyfikat zastępczy, który zastępuje EKUZ. Certyfikat zostanie przesłany pocztą lub faksem. Pacjent nie posiadający certyfikatu również otrzyma niezbędną pomoc medyczną. Jej koszt będzie musiał jednak pokryć z własnej kieszeni. Dopiero po powrocie do Polski pacjent może ubiegać się o zwrot kosztów. Procedura jest jednak skomplikowana i długotrwała, zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w EKUZ.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama