REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak świadomości przyczyną unieważnienia małżeństwa

Katarzyna Goździkowska
Zaburzenia świadomości mogą być przyczyną unieważnienia małżeństwa.
Zaburzenia świadomości mogą być przyczyną unieważnienia małżeństwa.

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić, gdy w chwili zawarcia małżeństwa składający oświadczenie woli zawarcia małżeństwa nie jest w stanie świadomie ocenić znaczenia swego czynu?

Małżeństwo zasługuje na ochronę gdy zostało zawarte w prawidłowy sposób, a oboje małżonkowie w chwili zawierania byli świadomi skutków swoich czynów.

REKLAMA

W świetle prawa można unieważnić małżeństwo, które zostało zawarte „w stanie wyłączającym świadome wyrażenie woli”.

Co to znaczy?

Małżonek nie był świadom znaczenia aktu zawarcia małżeństwa i jego skutków w momencie podejmowania decyzji o jego zawarciu i w momencie, w którym składał oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed duchownym.

Przed zawarciem małżeństwa małżonek musi dopełnić szeregu formalności, które mają też na celu uświadomienie przyszłym małżonkom znaczenia powziętego postanowienia. Z tego powodu, wykazanie braku świadomości jest trudne – ten brak musi obejmować cały proces decyzyjny.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody utraty świadomości

Prawo nie precyzuje źródeł zaburzeń świadomości. Najczęściej zalicza się do nich – choroby psychiczne, zaburzenia nerwowe, zmiany miażdżycowe z objawami demencji, wyniszczające działanie alkoholu, narkotyków. W grę mogą wchodzić też stany cierpienia fizycznego - ciężka, śmiertelna choroba wyczerpująca siły woli organizmu, agonia.

Chodzi o zaburzenia zarówno przewidywania, a nie woli.

Brak woli zawarcia małżeństwa, do którego dochodzi pod presją otoczenia nie wystarcza jako przyczyna unieważnienia.

Wiedza kierownika o stanie w jakim znajduje się zawierający małżeństwo nie ma znaczenia.

Choroba psychiczna a brak świadomości

W świetle prawa choroba psychiczna jest również odrębną podstawa do unieważnienia małżeństwa. Co istotne, choroba psychiczna i niedorozwój umysłowy nie powodują same z siebie nieważności oświadczenia woli.

Sąd może unieważnić małżeństwo z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków, tylko jeśli uzna, że choroba ta -jeżeli istniała w dacie zawarcia małżeństwa - zagrażała małżeństwu albo zdrowiu przyszłego potomstwa.

Małżonek, który z powodu np. schizofrenii paranoidalnej, nie był w stanie oceniać swoich czynów, może próbować dochodzić unieważnienia na obu podstawach. W razie powołania się na chorobę psychiczną, ryzykuje, że sąd nie uwzględni jego żądania; przywołując „stan wyłączający świadomość w chwili zawarcia małżeństwa” zmierzy się z trudniejszym procesem dowodowym.

Jak unieważnić?

Małżonek może unieważnić małżeństwo w czasie sześciu miesięcy od momentu, w którym ustal stan zaburzeń psychicznych.

Należy wykazać przed sądem stan zaburzeń – w tym celu trzeba powołać się na opinię biegłego.

Zobacz także: Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

REKLAMA

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA