reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Przeszkoda choroby umysłowej i niedorozwoju umysłowego

Następną wskazaną przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy przeszkodą dla zawarcia ważnego małżeństwa jest istnienie choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego.

Kodeks jasno stanowi, że nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Podobnie jednak jak w przypadku przeszkody wieku, prawo przewiduje tutaj możliwość uzyskania zezwolenia na zawarcie małżeństwa pomimo istniejącej przeszkody.

Nie każda choroba psychiczna i nie każdy niedorozwój umysłowy uzasadniają uniemożliwienie danej osobie zawarcia związku małżeńskiego i założenia rodziny. Przeszkoda ta nie ma w polskim prawie charakteru bezwzględnego. Sąd może w określonych wypadkach zezwolić takiej osobie na zawarcie małżeństwa.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

W jaki sposób uzyskać zezwolenie

Osoba dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, która chce zawrzeć związek małżeński powinna złożyć w sądzie wniosek o udzielenie zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego. Aby w ogóle mogła to zrobić, muszą zaistnieć łącznie dwie przesłanki:

  • Po pierwsze, choroba psychiczna lub niedorozwój umysłowy nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa; określenie choroby umysłowej lub niedorozwoju umysłowego powinno zostać stwierdzone przez biegłego psychiatrę,
  • Po drugie, osoba starająca się o zezwolenie nie została wcześniej ubezwłasnowolniona całkowicie.

W postanowieniu o udzieleniu zezwolenia wymienia się osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte. Jeżeli zachodzi taka konieczność, to przed wydaniem postanowienia rozstrzygającego taki wniosek sąd wysłucha wnioskodawcę, osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte, oraz w razie potrzeby osoby bliskie przyszłych małżonków.

Każdy z małżonków może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu choroby psychicznej lub niedorozwoju umysłowego drugiego małżonka, jeżeli istniał on w chwili zawierania małżeństwa. Jednakże niemożliwe będzie unieważnienie małżeństwa z tej przyczyny, jeżeli choroba ustała. Zatem, nawet jeżeli małżeństwo było de facto zawarte z przeszkodą, to jego unieważnienie jest niemożliwe jeżeli przeszkoda ustała.

Zobacz także: Unieważnienie małżeństwa- kiedy możliwe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama