reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Prawa i obowiązki małżonków > Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Mąż – alkoholik – jak zmusić do leczenia

Małżonka, który w związku z nadużywaniem alkoholu powoduje rozkład życia rodzinnego,demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny, można zmusić do leczenia. Co do zasady, leczenie odwykowe jest dobrowolne, ale są przypadki, gdy inna osoba, np. małżonek może rozpocząć procedurę leczenia przymusowego. O obowiązku takiego leczenia orzeka sąd.

Sąd może zadecydować o podjęciu leczenia w zamkniętym zakładzie odwykowym.

Najpierw – wniosek do gminy

Małżonek uzależnionego nie może sam złożyć wniosku do sądu.

Zobacz także: Gdy małżonkowie nie mogą się porozumieć

Najpierw musi zgłosić wniosek w gminie właściwej ze względu zamieszkanie lub pobyt uzależnionego małżonka.

Małżonek powinien go złożyć wraz z dokumentami, które wskazują na problem alkoholowy współmałżonka do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych.

Gmina najpierw może wydać skierowanie na badanie przez biegłego. Od wyniku takiego badania zależy decyzja komisji co do wniesienia sprawy do sądu. W niektórych przypadkach lekarz wyda orzeczenie o leczeniu poza zakładem odwykowym.

Taki wniosek do sądu może także złożyć prokurator.

Nakaz leczenia w zakładzie zamkniętym wydaje sąd

O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu męża alkoholika. Jest to postępowanie nieprocesowe.

Do wniosku komisja dołącza zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego w ogóle zostało przeprowadzone. W razie gdy gmina nie skierowała uzależnionego na badania sąd zarządza powołanie biegłego.

Biegły może orzec o konieczności oddania danej osoby pod obserwację w zakładzie leczniczym na maksymalny czas 6 tygodni.

Gdy małżonek nie stawia się na rozprawę bez podania przyczyny lub uchyla się od poddania zarządzonemu badaniu albo obserwacji w zakładzie
leczniczym sąd może zarządzić przymusowe doprowadzenie przez policję.

Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia.

Zobacz: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama