REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura, Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak emeryt może otrzymać dodatki do swojej emerytury?

Emeryt ma prawo do wielu dodatków, ekwiwalentów pieniężnych, które w znaczny sposób mogą zwiększyć jego emeryturę. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i niezbędne dokumenty.

Jak emeryt może odzyskać utraconą legitymację emeryta

Może się zdarzyć, że emeryt stracił swoją legitymację emeryta. W takim przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje duplikat legitymacji.

Świadczenia przedemerytalne – będzie można dorobić do ok. 850 zł

Zmiany w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych przewidują, że osoby uprawnione będą mogły dorabiać do 25 procent średniej pensji, czyli ok. 850 zł miesięcznie. Ustawa trafiła do podpisu prezydenta.

Wieszjak.pl rozpoczyna współpracę z Rzecznikiem Ubezpieczonych

REKLAMA

Dodatki do emerytury, jako sposób na podwyższenie świadczenia

Jednym ze sposobów podwyższenia emerytury jest prawo do dodatków. Emeryt może liczyć na kilka dodatków jednocześnie. Wysokość dodatków może znacznie podwyższyć wysokość otrzymywanego przez emeryta świadczenia.

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Porzecze – osada z charakterem

Jeżeli podróżujemy samochodem po okolicach rzeki Łeby, w dolinie z morenowymi wzgórzami usytuowana jest osada Porzecze. Nie jest to skansen na miarę Biskupina, lecz jego indywidualny charakter na pewno przypadnie nam do gustu.

Ubezpieczenie na życie. Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Ubezpieczając się na życie po raz pierwszy każdy ma problem jaką wybrać sumę ubezpieczenia? Jak go rozwiązać? O tym przeczytasz w felietonie Macieja Lichońskiego – specjalisty ds. ubezpieczeń.

REKLAMA

Góry Świętokrzyskie: Jaskinia Raj


Góry Świętokrzyskie wraz z bogactwem lasów bukowo – sosnowych plasują się na czołowej pozycji w rankingu najbardziej atrakcyjnych regionów Polski. Poparcie tej tezy stanowi Jaskinia Raj, która jest jedną z bardziej okazałych form krasowych w Polsce.

Ubezpieczyciele tracą przez zimę


Pierwsze dni opadów śniegu przyniosły wzrost liczby wypadków i kolizji nawet o 30 procent. Ostra zima może zaważyć na wynikach wszystkich firm ubezpieczeniowych.

Osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne dorobią więcej

Wysokość otrzymywanego świadczenia z ZUS nie będzie sumowana z wynagrodzeniem za pracę. Dzięki temu osoby otrzymujące świadczenia i zasiłki przedemerytalne będą mogły więcej dorobić. Zmianie ulegną tez progi, po przekroczeniu których ZUS zawiesi wypłacanie świadczeń.

Raport Rzecznika Ubezpieczonych w sprawie skarg w I półroczu 2010 r.

Dnia 4 sierpnia 2010 r. na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Ubezpieczonych ukazał się raport w sprawie skarg kierowanych do Rzecznika, dotyczących problematyki ubezpieczeń gospodarczych oraz zabezpieczenia społecznego w I półroczu 2010 r. (dalej „raport”), który jest dla nas okazją do przedstawienia instytucji Rzecznika i możliwości wniesienia do niego skargi.

Uprawnienia kombatanta

Na podstawie przepisów Ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego możemy wyróżnić III grupy uprawnień jakie przysługują kombatantom.

Uprawnienia inwalidy wojennego

Przepisy Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określają jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Są to m.in. uprawnienia emerytalne oraz pracownicze.

Ochrona zdrowia: jakie uprawnienia inwalidy wojennego?

Ustawa o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określa jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Wśród nich są te dotyczące ochrony zdrowia, czy pomocy społecznej.

Kiedy można liczyć na zwrot pieniędzy z ubezpieczenia?

W sytuacji, gdy zamierzamy sprzedać samochód, możemy ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia? Poradnik

Nawet jeśli podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową, mamy prawo zrezygnować z ubezpieczenia OC. Warto o tym wiedzieć, szczególnie gdy np. inny ubezpieczyciel zaproponuje nam korzystniejsze cenowo warunki.

Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.

Skąd potrzeba ubezpieczenia na życie?

Wprawdzie ubezpieczenia na życie znane są w Europie od ok. 400 lat, ale dopiero od kilkudziesięciu lat nastąpił ich burzliwy rozwój i wzrost popytu.

Złożenie wniosku o dodatek kombatancki przez emeryta

Dodatek kombatancki przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym, będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, na podstawie decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak złożyć wniosek o dodatek pielęgnacyjny

Emeryt ubiegający się o prawo do dodatku pielęgnacyjnego musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryt, który ukończył 75 rok życia nie musi składać wniosku, ZUS przyzna mu dodatek z urzędu.

Dodatek kompensacyjny do renty

Kombatantom i innym osobom uprawnionym, które są emerytami, rencistami i inwalidami przysługuje dodatek kompensacyjny.

Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Emeryt, który brał udział w wojnach, działaniach zbrojnych i walczył o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do dodatku kombatanckiego.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Jakie ulgi taryfowe przysługują inwalidzie wojennemu?

Inwalidom wojennym i wojskowym przysługują określone ulgi oraz prawo do refundacji. Są one określone w przepisach ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Jakie są uprawnienia polskich kombatantów mieszkających za granicą?

Z uprawnień kombatanckich mogą korzystać również Polacy zamieszkali za granicą, którzy posiadają obecnie obywatelstwo polskie bądź posiadali je w okresie prowadzonej działalności kombatanckiej lub doznawanych represji.

Jak uzyskać uprawnienia osoby deportowanej do pracy przymusowej?

Decyzje o przyznaniu uprawnień do świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku osoby zainteresowanej

Jak uzyskać uprawnienia ofiary represji?

Decyzję o przyznaniu uprawnień ofiary represji wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Jak uzyskać uprawnienia kombatanta?

Decyzję o przyznaniu uprawnień kombatanckich wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów I Osób Represjonowanych. Konieczne jest jednak złożenie stosownego wniosku.

Definicja kombatanta oraz działalności kombatanckiej

Status kombatanta jest nadawany na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Ustawa ta definiuje też działalność kombatancką.

Problemy konsumentów III wieku

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia w 2009 roku na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, starsi konsumenci są w dużym stopniu podatni na nieuczciwe praktyki rynkowe. Przedsiębiorcy, wykorzystując ich zaufanie, stosują zabiegi mające na celu wprowadzenie seniorów w błąd, co do rzeczywistych właściwości oferowanej usługi lub towaru np. oferują urządzenia, które miałyby leczyć wszystkie choroby.

Definicja inwalidy wojennego

Inwalidą wojennym jest żołnierz, który został zaliczony do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa powstałego w związku z działaniami wojennymi.

Czy po zderzeniu ze zwierzęciem należy nam się odszkodowanie? Poradnik eksperta

Tylko w nielicznych przypadkach możemy liczyć na odszkodowanie po zderzeniu ze zwierzęciem. Zazwyczaj trzeba będzie pokryć likwidację szkody z polisy AC.

Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Pozostawienie samochodu na płatnym parkingu nie zawsze oznacza, że ktoś będzie go pilnował. Czym zatem różni się parking płatny strzeżony od parkingu płatnego niestrzeżonego?

Co zrobić gdy sprawca kolizji ucieknie? Poradnik

Jeżeli sprawca kolizji drogowej zbiegł z miejsca zdarzenia możemy starać się o odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przedstawiamy na jakie działanie firm ubezpieczeniowych skarżą się kierowcy

Do Biura Rzecznika Ubezpieczonych w okresie III kwartałów 2010 r. wpłynęło 8665 pisemnych skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych. Najliczniejsza grupa skarg, odnosiła się do ubezpieczeń komunikacyjnych – 4837 (55,8%).

Jak krok po kroku ubezpieczyć samochód w systemie direct?

Sprzedaż polis komunikacyjnych w systemie direct cieszy się coraz większą popularnością. Kupując ubezpieczenie przez telefon i Internet, a nie u agenta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. II


W osobnym artykule pisaliśmy o wyjazdach na narty w rejony nie zawsze kojarzące się z turystyką zimową. Dla zwolenników innych rozrywek niż narciarstwo czy iceboating proponujemy alternatywne rozwiązania spędzania zimowych weekendów.

Mazury zimą: Mrągowo


Jeśli wydaje Wam się, że Mazury są atrakcyjne tylko latem to powinniście zrewidować swoje poglądy na tę kwestię. Mrągowo jest jednym z miejsc, które oferuje sztucznie naśnieżane stoki. Zapraszamy na przejażdżkę na nartach w aurze jezior.

Jak przygotować się do podróży samochodem na stok?


Przed corocznym wyjazdem rodzinnym na narty powinniśmy jak najlepiej przygotować swój samochód do tej eskapady. Często zakup bagażnika do sprzętu narciarskiego bądź zamiana go na uchwyt do nart, wpływa na komfort i bezpieczeństwo w podróży.

Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Wydaje się, że ubezpieczenie Assistance jest zbędnym wydatkiem. Tak jest dopóty, dopóki się nic nie stanie. Jeśli musimy z niego skorzystać, warto wiedzieć, na co można liczyć.

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie po powodzi? Poradnik

Biorąc pod uwagę anomalie pogodowe, właściciele terenów, które znalazły się pod wodą wiosną 2010 roku powinni zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. To pozwoli ograniczyć straty.

Jak korzystać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Poradnik eksperta

Z sondażu firmy GfK Polonia wynika, że tylko 20% kierowców wie, jak ubiegać się o odszkodowanie w razie wypadku z osobą nieubezpieczoną lub kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Również w razie wypadku z obcokrajowcem ubezpieczonym w swoim kraju łatwo jest uzyskać odszkodowanie.

Czy inspektorom pracy przysługują wcześniejsze emerytury

Pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy mają prawo skorzystać z wcześniejszej emerytury. Muszą spełnić jednak ściśle określone warunki, niezbędne do uzyskania świadczenia emerytalnego.

Wcześniejsza emerytura dla urzędników państwowych

Urzędnicy państwowi należą do uprzywilejowanej grupy pracowników, który mogą liczyć na wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawo przysługuje tylko pracownikom urodzonym przed 1 stycznia 1949 roku.

Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownikom samorządowym przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury. Obecnie nie przysługuje im już taki przywilej. W związku z tym muszą czekać, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Czy jednak zawsze?

Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Prawo do emerytury bez względu na wiek posiadają osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Muszą oni jednak spełnić ściśle określone warunki.

Czy kuratorzy sądowi mają prawo do wcześniejszych emerytur

Nie wiele osób zdaję sobie sprawę, że kuratorzy sądowi należą do uprzywilejowanej grupy zawodów, które uprawniają do wcześniejszej emerytury.

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Płocku, prowadzi działalność w zakresie pomocy społecznej na rzecz osób starszych. Udziela im pomocy w celu przezwyciężania trudnej sytuacji życiowej, wynikającej ze starszego wieku.

REKLAMA