reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Wcześniejsza emerytura dla osób zajmujących się dziećmi

Prawo do emerytury bez względu na wiek posiadają osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Muszą oni jednak spełnić ściśle określone warunki.

Osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej opieki, aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli spełniły do dnia 31 grudnia 1998 roku wszystkie warunki wymagane do nabycia świadczenia. Przede wszystkim muszą udowodnić okres składkowy i nieskładkowy wynoszący:
• dla kobiet co najmniej 20 lat,
• dla mężczyzn co najmniej 25 lat.

Ponadto dzieci, którymi opiekują się osoby mające prawo do wcześniejszej emerytury, muszą zostać zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i do samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub do osób całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych szczegółowo określonych, między innymi: dysfunkcją kończyn, niedowładem, porażeniami, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną. 

Zobacz serwis: Zarobki

Prawo wymaga, aby opiekujący się dziećmi przed dniem 1 stycznia 1999 roku byli ubezpieczeni z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
Ostatnim warunkiem, jaki muszą spełnić to udowodnienie niemożność podjęcia pracy albo konieczność jej zaprzestania ze względu na stan zdrowia dziecka i konieczność sprawowania nad nim stałej i ciągłej opieki.

Prawo do wcześniejszego świadczenia mają osoby urodzone przed 1949 rokiem, jak i osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku, które nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.
Prawo do wcześniejszej emerytury ze względu na opiekę nad dzieckiem, wymagającym stałej opieki regulowało rozporządzenie z dnia 15 maja 1989 roku, które utraciło moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 1999 roku. Jednakże możliwość nabycia wcześniejszego świadczenia zachowały osoby, które do dnia 31 grudnia 1998 roku spełnią wszystkie wyżej opisane warunki. 

Zobacz serwis: Emerytury

W odróżnieniu od innych przypadków przyznawania prawo do wcześniejszej emerytury, wobec osób opiekujących się dziećmi nie wymaga się posiadania określonego wieku emerytalnego.

Do wcześniejszej emerytury mają prawo osoby opiekujące się dziećmi wymagającymi stałej pielęgnacji, za które ośrodek pomocy społecznej opłacał składkę na ubezpieczenia społeczne przed dniem 1 stycznia 1999 roku, jeśli:
• w dniu 1 stycznia 1999 roku ukończyły wiek co najmniej 45 lat,
• posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz. U. z 1989r. Nr 28 poz.149 z późn. zm.)

Ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama