| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Kombatanci urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., mają możliwość przejścia (na swój wniosek) na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, pod warunkiem posiadania wymaganego okresu zatrudnienia do uzyskania emerytury.

Zobacz serwis: Emerytury

Należy również zaznaczyć, że zgodnie z art. 16 ww. Ustawy kombatantom i innym osobom uprawnionym, które nie mają prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin lub na podstawie innych przepisów, jeżeli nie mają niezbędnych środków utrzymania, może być przyznana w drodze wyjątku:

1) emerytura, jeżeli osiągnęli wiek: 55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna,
2) renta inwalidzka, jeżeli zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów.

Kombatanci wraz z emeryturą lub rentą otrzymują co miesiąc dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny oraz dodatek kompensacyjny.

Przepis art. 16 stosuje się odpowiednio do członków rodzin pozostałych po kombatantach i innych osobach uprawnionych, jeżeli spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Emerytury i renty, o których mowa powyżej przyznaje się odpowiednio w wysokości najniższej emerytury, renty inwalidzkiej lub renty rodzinnej, określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Ponadto do emerytur i rent przysługują dodatki: pielęgnacyjny oraz do rent rodzinnych - dodatek dla sierot zupełnych, na zasadach i w wysokości przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, a także dodatek kombatancki, a w razie śmierci osoby przysługuje zasiłek pogrzebowy.

Świadczenia, o których mowa powyżej przyznaje Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Podstawa prawna

Art. 12-17 Ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »