REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polisa rentowa, czyli sposób na spokojną starość?

Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.
Ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku.

REKLAMA

REKLAMA

Przezorny zawsze ubezpieczony – mówi stara maksyma. Ubezpieczony dostanie rentę – odpowiadają ubezpieczyciele i oferują specjalne ubezpieczenie rentowe. Jest to jeszcze jedna forma oszczędzania, która może zapewnić nam spokojniejszą starość.

Ubezpieczenie rentowe, jakie oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, to sposób na powiększenie naszych przyszłych świadczeń emerytalnych. Od składek, które pracodawca obowiązkowo odprowadza z naszego wynagrodzenia różni się przede wszystkim elastycznością, możliwością zdecydowania co do wysokości składki czy renty oraz ich częstotliwości. Takie ubezpieczenie może również podlegać wcześniejszemu wykupieniu.

REKLAMA

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Ubezpieczenie rentowe?

REKLAMA

W wielkim skrócie takie ubezpieczenie rentowe, polega na tym, iż ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty nam renty (przeważnie na starość), której kapitał będzie przez nas zasilany systematyczne w postaci składek lub też poprzez składkę jednorazową.

Taka forma oszczędzania jest skierowana do osób, które chcą zadbać o powiększenie swoich świadczeń, które będą otrzymywać w przyszłości. Zawierając umowę ubezpieczyciela zobowiązujemy się zapłaty składek, które będą gromadzone i inwestowane. Ubezpieczyciele względem swoich klientów są elastyczni i dają możliwość wyboru sposobu opłacania składki (co oczywiście wpływa na jej minimalną wysokość). Składkę taką można opłacać co miesiąc, co pół roku lub też raz do roku. Istnieje możliwość wpłacenia jednorazowe składki, co jednak będzie wiązać się z koniecznością znacznego wkładu finansowego.

Zobacz: Co zrobić gdy sprzedawca nas oszukał?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zamian za to ubezpieczyciel zobowiązuje się na przyszłość do wypłaty nam renty. Sam ubezpieczony może określić w jaki sposób renta ta będzie wypłacana, jak również przez jaki okres.

I tak możemy określić, iż ubezpieczyciel będzie przelewał na nasze konto środki co miesiąc lub też raz do roku. Samą długość wypłacania renty możemy ustalić na dany okres (np. 25 lat), dożywotnio (czyli na czas życia rentobiorcy). Obie różnią się tym, że przy rencie okresowej, śmierć rentobiorcy w trakcie okresu, powoduje że uprawnienia będą przechodzić na jego spadkobierców. Z kolei przy rencie dożywotniej obowiązek ubezpieczyciela do wypłaty renty gaśnie wraz ze śmiercią ubezpieczonego.

Istnieje możliwość określenia renty dożywotniej z okresem gwarantowanym, w którym renta będzie wypłacana niezależnie od tego, czy rentobiorca żyje.

Wysokość renty

REKLAMA

Wybór wariantu rentowe będzie miał wpływ na jej wysokość. Niezmiernie ważny będzie również zgromadzony kapitał. Co do zasady im mniejszy kapitał, dłuższa przewidywana długość życia oraz dłuższy obowiązek wypłaty renty, tym mniejsze będą nasze świadczenia rentowe z tego ubezpieczenia.

Niemniej jednak dzięki swobodzie wyboru można dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb. Osoby, dla których jest to sposób na podwyższenie świadczeń emerytalnych, powinny wybrać rentę dożywotnią. Z kolei dla osób, dla których ubezpieczenie jest przede wszystkim formą zabezpieczenia bliskich na wypadek śmierci, najlepszym wariantem będzie wybranie dożywotniej z okresem gwarantowanym. 

Zadaj pytanie: Forum prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA