| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Ochrona zdrowia: jakie uprawnienia inwalidy wojennego?

Ochrona zdrowia: jakie uprawnienia inwalidy wojennego?

Ustawa o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin określa jakie uprawnienia przysługują inwalidzie wojennemu. Wśród nich są te dotyczące ochrony zdrowia, czy pomocy społecznej.

Zgodnie z przepisami ww. Ustawy inwalida wojenny korzysta z następujących uprawnień z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej oraz refundacji :

  • prawo do skierowania na pobyt w sanatorium co najmniej raz na 3 lata niezależnie od przysługującego mu z tytułu zatrudnienia urlopu wypoczynkowego;
  • inwalida wojenny może być poddany specjalnemu leczeniu, przeszkoleniu oraz usprawnieniu w ośrodkach rehabilitacji w celu całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do pracy albo zapobieżenia pogorszeniu stanu zdrowia;
  • prawo pierwszeństwa w umieszczeniu, na wniosek inwalidy wymagającego szczególnej opieki w domu kombatanta lub w domu pomocy społecznej;
  • inwalida wojenny, któremu inwalidztwo utrudnia w znacznym stopniu poruszanie się i korzystanie z publicznych środków lokomocji, uprawniony jest do bezpłatnego otrzymania motorowego wózka inwalidzkiego albo może otrzymać pomoc finansową na częściowe pokrycie kosztu zakupu przydzielonego mu samochodu osobowego;
  • zwolnienie z opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych;
  • inwalidzie wojennemu zaliczonemu do I i II grupy inwalidów przysługuje refundacja w wysokości 50% opłaconej składki na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów samochodowych lub na dobrowolne ubezpieczenie casco pojazdów samochodowych określone w dziale II w grupie 3 załącznika do ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, z tym że jeżeli suma ubezpieczenia przekracza równowartość 6000 euro przeliczone na złote według kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia opłacania składki, refundacja przysługuje od części opłaconej składki ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota stanowiąca równowartość 6 000 euro pozostaje do rzeczywistej sumy ubezpieczenia.

Zobacz serwis: Zdrowie

Refundacja przysługuje w odniesieniu do jednego pojazdu samochodowego będącego własnością inwalidy wojennego i niesłużącego do zarobkowego przewozu. Ponadto refundacja przysługuje inwalidzie wojennemu, jeżeli nie korzysta z refundacji lub ulgi na podstawie innych przepisów.

Warto przypomnieć, że dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.
Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojennego (wojskowego) wystawiona przez organ rentowy.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »