REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownicy samorządowi mają prawo do wcześniejszej emerytury

Julia Sokołowska

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom samorządowym przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury. Obecnie nie przysługuje im już taki przywilej. W związku z tym muszą czekać, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Czy jednak zawsze?

Kwestię przejścia na wcześniejszą emeryturę przez pracowników samorządowych regulowała ustawa z 1990 roku o pracownikach samorządowych. Z dniem 31 grudnia 2008 roku utraciła moc obowiązującą. Na jej podstawie pracownikom samorządowym przysługiwała wcześniejsza emerytura, jeśli:

REKLAMA

• ukończyli 60 lat i mieli wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzny,
• 55 lat w przypadku kobiety i mieli okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet.

Oprócz warunku odpowiedniego wieku i stażu pracy pracownicy samorządowi mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli stosunek pracy został z pracownikiem rozwiązany z powodu:

• likwidacji lub reorganizacji urzędu gminy lub jednostek pomocniczych gminy oraz gminnych jednostek i zakładów budżetowych, a także biur związków jednostek samorządu terytorialnego oraz zakładów budżetowych utworzonych przez te związki;
• niezawinionej utraty uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku, jeżeli urząd nie dysponował innym stanowiskiem odpowiadającym posiadanym kwalifikacjom danej osoby;
• trwałej utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy na zajmowanym stanowisku, stwierdzonej orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, jeżeli nie było możliwości zatrudnienia pracownika na innym stanowisku, odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych. 

Zobacz: Jakie zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie obowiązujące przepisy

REKLAMA

Po wygaśnięciu w 2008 roku ustawy o pracownikach samorządowy, wprowadzono dnia 21 listopada 2008 roku nową ustawę pracownikach samorządowych. Nowa regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2009 roku, nie przyznaje pracownikom samorządowym prawa do wcześniejszego świadczenia emerytalnego.

Czy wprowadzenie nowych przepisów oznacza, że samorządowcy nie mają prawa do wcześniejszej emerytury. Nie zawsze. Pracownicy zatrudnieni na podstawie mianowania na zasadach określonych na podstawie uchylonej ustawy zachowują swoje dotychczasowe prawa do dnia 31 grudnia 2011 roku.

W przypadku zgłoszenia przez osobę urodzoną przed dniem 1 stycznia 1949 roku wniosku o wcześniejszą emeryturę, ZUS ustali prawo do emerytury pod warunkiem, że pracownik samorządowy do dnia 31 grudnia 2008 roku spełnił wszystkie wyżej wymienione warunki.

Z wcześniejszej emerytury mogą skorzystać tylko mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku. Wszystkie kobiety urodzone przed tym dniem ukończyły już powszechny wiek emerytalny. 

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 22 marca 1990 roku o pracownikach samorządowych. (tekst jednolity: Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz.1593 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz.1458).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA