REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skąd potrzeba ubezpieczenia na życie?

Maciej Lichoński
We wszystkich krajach poziom świadczeń emerytalnych znacznie się obniżył.
We wszystkich krajach poziom świadczeń emerytalnych znacznie się obniżył.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie ubezpieczenia na życie znane są w Europie od ok. 400 lat, ale dopiero od kilkudziesięciu lat nastąpił ich burzliwy rozwój i wzrost popytu.

Po co nam ubezpieczenie?

Moim zdaniem niedługo czeka nas w Europie to, co nazwałbym potężnym wzrostem świadomości społecznej. Dotąd ekonomiści uprzedzali, a obecnie z coraz większym naciskiem ostrzegają, że nie ma pieniędzy na emerytury, nie ma pieniędzy na świadczenia wypadkowe i zdrowotne, na renty.

REKLAMA

We wszystkich krajach poziom świadczeń znacznie obniżył się. Także w tych przodujących ekonomicznie, jak kraje skandynawskie, gdzie świadczenia socjalne uchodziły za wzorcowe.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Obserwując polską rzeczywistość uderza szybko postępujący spadek poziomu życia emerytów. Może więc warto zadbać zawczasu o swoją starość? Każdego dnia pojawia się informacja o tragicznym losie kogoś uwikłanego w spiralę kredytową (w wyniku choroby czy śmierci jednego z małżonków), o wdowie z dziećmi bez środków do życia, czy staruszce bez opieki. A przecież te osoby mogły były - za naprawdę niewielkie pieniądze – zapobiec życiowej katastrofie.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, bo jak powiedział Woody Allen: Jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, powiedz Mu o swoich planach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie na starość

REKLAMA

Tymczasem można tego uniknąć i zabezpieczyć rodzinę przed klęską finansową w razie śmierci, choroby, w przewidywaniu starości. Lepsze warunki finansowe jutro wymagają jednak świadomego ograniczenia konsumpcji dziś, kiedy pracujemy. Wyrzeczenia dla lepszej przyszłości są konieczne. Trzeba się z tym pogodzić i zaakceptować nowe uwarunkowania.

Wiem, że życie ma się tylko jedno i dzisiaj, kiedy świat jest na wyciągnięcie ręki, a pokus bez liku trudno jest przestawić myślenie na oszczędzanie i liczenie na każdym kroku każdej złotówki. Niestety ktoś zapomniał nas uprzedzić, że kapitalizm i gospodarka rynkowa to nie tylko dostępność dóbr wszelkich, ale także konieczność samodzielnego zarządzania swoimi finansami, przezorność i zapobiegliwość. Wolność, ale i ograniczenia. Co to za życie – wykrzyknie niejeden. Niestety nie ma alternatywy.

Cały rozwinięty świat napędzany konsumpcją, która coby nie mówić jest źródłem rozwoju cywilizacji, będzie musiał się opamiętać i spojrzeć prawdzie w oczy: w większości państw dług publiczny jest na granicy wytrzymałości gospodarki, a próby zaradzenie temu (np. przesunięcie wieku emerytalnego) są bardzo niepopularne.

Zobacz: Ubezpieczenie na życie

Państwa przerzucają coraz więcej obciążeń na obywateli

Zaakceptowanie nowej sytuacji jest koniecznością. Trzeba zabezpieczać się przed nieprzewidzianym i budować - na różne sposoby - kapitał na stare lata.
O tym, jak można to robić będę pisał w kolejnych felietonach.

Źródło: www.agent-aviva.warszawa.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA