REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne, Wybory prezydenckie 2020

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wybory samorządowe 2024 - jak głosować?

Jak głosować w wyborach samorządowych 7 kwietnia 2024 roku? Głos można oddać w sposób tradycyjny w lokalu wyborczym oraz korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Kto może tak zagłosować?

Głosowanie korespondencyjne w Polsce dla wszystkich wyborców. Będą zmiany w Kodeksie wyborczym

Wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego - zakłada projekt nowelizacja Kodeksu wyborczego autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy z niepełnosprawnością zagłosują korespondencyjnie także w wyborach samorządowych.

Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

Głosowanie korespondencyjne

Głosowanie korespondencyjne zaliczane jest przez Kodeks wyborczy do głosowania osobistego. Kto może głosować korespondencyjnie? Gdzie nie jest to możliwe? Co zawiera tzw. pakiet wyborczy?

REKLAMA

Tzw. ustawa abolicyjna weszła w życie

W czwartek weszła w życie tzw. ustawa abolicyjna, która wprowadza amnestię obejmującą darowanie kar za popełniony w czasie obowiązywania epidemii COVID-19 czyn polegający na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta RP.

Obywatel Schrödingera i wybory prezydenckie 2020

Uznanie za obywatela polskiego tuż przed wyborami, tym bardziej podczas stanu epidemii, powoduje powstanie sytuacji, która przypomina tak zwany paradoks Kota Schrödingera. Z jednej strony decyzją wojewody jest już w Polsce o jednego obywatela więcej, z drugiej – dopiero komisja wyborcza w praktyce ma zadecydować, czy ta osoba jest „prawdziwym” obywatelem i czy będzie mogła zrealizować przewidziane w Konstytucji prawo do głosowania.

WSA orzekł w sprawie przygotowania wyborów przez Pocztę Polską

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż decyzja o przygotowaniu wyborów przez Pocztę Polską rażąco naruszyła prawo. W uzasadnieniu wyroku sąd przypomniał, że jednym z fundamentów państwa prawa jest przewidywalność przepisów.

Rada gminy nie może głosować korespondencyjnie

Zdaniem Wojewody Śląskiego rada gminy – podobnie jak inne organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego – nie może podejmować uchwał w trybie korespondencyjnym.

REKLAMA

Protest wyborczy - w jakim terminie?

Protest przeciwko wyborowi prezydenta wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego. Warto pamiętać o krótkim terminie na wniesienie pisma.

"Bitwa o wozy 2" - jak wygrać wóz strażacki w drugiej turze wyborów prezydenckich 2020

Znamy już szczegóły drugiej edycji "Bitwy o wozy". Do wygrania będzie 49 wozów strażackich dla gmin z najwyższą frekwencją wyborczą 12 lipca 2020 r.

Wybory prezydenckie 2020. Pierwszeństwo głosowania dla seniorów, ciężarnych i osób z dzieckiem

W drugiej turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się 12 lipca 2020 r. osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wyborach prezydenckich 2020 r.

Chcesz głosować w drugiej turze wyborów w innym miejscu niż zazwyczaj? Tylko do 7 lipca 2020 r. możesz złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

Koronawirus. Zasady bezpieczeństwa podczas głosowania w wyborach prezydenckich 2020

Jakie środki bezpieczeństwa będę stosowane w lokalach wyborczych 28 czerwca? Przedstawiamy wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Wybory 2020: odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania do 26 czerwca

Piątek 26 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie wyborczym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jest to rozwiązanie m.in. dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywały w dniu głosowania.

Wrzucanie kopert zwrotnych do skrzynek dla głosujących korespondencyjnie do 26 czerwca 2020 r.

Piątek 26 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem na wrzucanie kopert zwrotnych do skrzynek dla głosujących korespondencyjnie. Wyborcy, którzy nie zdążą zagłosować w piątek, mogą też dostarczyć kopertę zwrotną do lokalu wyborczego w niedzielę, ale nie mogą wrzucić jej samodzielnie do urny.

"Bitwa o wozy". Jak otrzymać wóz strażacki - wytyczne dla OSP

MSWiA przedstawia wytyczne jak otrzymać wóz strażacki w ramach bitwy o wozy. Wozy mają trafić do gmin z największą frekwencją w wyborach prezydenckich 2020.

Wybory 2020: Jak głosować korespondencyjnie?

Wyborcy, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego w kraju, mają otrzymać pakiet wyborczy nie później niż do wtorku 23 czerwca 2020 r. Jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne?

Wybory prezydenckie 2020. Obowiązkowe głosowanie korespondencyjne w dwóch gminach

Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o zarządzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w dwóch gminach - Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie). Rekomendację taką przekazał wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Wozy strażackie dla gmin o najwyższej frekwencji w wyborach prezydenckich 2020

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło "Bitwę o wozy". Wygrają ją te gminy, w których najwięcej mieszkańców w danym województwie pójdzie zagłosować w wyborach prezydenckich. W nagrodę za wysoką frekwencję otrzymają środki na całkowite sfinansowanie wozu strażackiego.

Wybory 2020: wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika do 19 czerwca

Wniosek w sprawie głosowania przez pełnomocnika w wyborach prezydenckich można złożyć do piątku 19 czerwca 2020 r. Przez pełnomocnika nie mogą głosować wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego.

Bezpłatne środki ochrony przed koronawirusem dla członków komisji wyborczych

Od 16 do 18 czerwca samorządy mogą zamawiać środki środków ochrony indywidualnej na I turę wyborów prezydenckich dla członków obwodowych komisji wyborczych. Mogą zamówić bezpłatnie: maski, przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk i płyny do dezynfekcji powierzchni.

Wybory 2020: Zgłoszenia w sprawie głosowania korespondencyjnego do 16 czerwca

Wtorek 16 czerwca 2020 r. jest ostatnim dniem, kiedy można zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Jak to zrobić?

Wybory prezydenckie 2020: jak i gdzie głosować za granicą?

28 czerwca 2020 r. odbędą się wybory prezydenckie. Wyborcy za granicą będą mogli zagłosować osobiście albo korespondencyjnie. Co należy zrobić, aby oddać głos za granicą? Gdzie znajdują się obwody głosowania?

Wybory 2020: Jak zgłosić online zamiar głosowania korespondencyjnego?

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca 2020 r. można zagłosować korespondencyjnie. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało instrukcję jak krok po kroku zgłosić online zamiar głosowania korespondencyjnego.

Jak głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich w 2020 r.?

Każdy wyborca w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 r. może głosować korespondencyjnie. Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego i oddać w tej formie głos?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca

Znamy już datę wyborów prezydenckich. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła je na niedzielę 28 czerwca, ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca.

Wybory 2020: Jak dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców przez internet?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 28 czerwca 2020 r. Przez internet można dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji podpowiada czym to się różni i jak to zrobić.

Sejm uchwalił ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r.

Sejm 12 maja 2020 r. uchwalił ustawę w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich. Ustawa zakłada, iż w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie możliwość głosowania korespondencyjnego.

Przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast a RODO

Walka z epidemią wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa, który wywołuje COVID-19 jest bardzo ważna. Uzasadnia często czasowe ograniczenie naszych praw i wolności (temat ten omawiałem w artykule „Czy przepisy RODO utrudniają walkę z epidemią koronawirusa?”). Ale nie uzasadnia wszystkiego.

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne - zagrożenia

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przedstawiła swoją opinię do projektu ustawy wprowadzającej powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich. HFPC wskazuje na zagrożenia dla powszechnego, tajnego i osobistego głosowania, ograniczenie roli Państwowej Komisji Wyborczej oraz liczne nieścisłości i luki skutkujące m.in. brakiem możliwości określenia precyzyjnych reguł głosowania.

Głosowanie korespondencyjne a ochrona danych osobowych (RODO)

Wiele wskazuje na to, że wybory prezydenckie, jeśli odbędą się w maju, ze względu na epidemię koronawirusa, będą przeprowadzone w formie głosowania korespondencyjnego. Czy powinniśmy w takiej sytuacji obawiać się o nasze dane osobowe?

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich 2020 - ustawa uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Wybory prezydenckie 2020 bez lokali wyborczych?

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, iż w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2020 r. nie trzeba będzie chodzić do lokalu wyborczego, bo nie będzie lokali wyborczych. Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r.

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich w 2020 r. - projekt PiS

W wyborach prezydenckich w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom. Tak przewiduje projekt ustawy złożony w Sejmie przez posłów PiS.

Wybory samorządowe 2018: zasady głosowania

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. określa Kodeks wyborczy. Kto może głosować? Jak oddać swój głos, aby był ważny?

Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. odbędą się po znaczącej zmianie prawa wyborczego. Zmiany polegają nie tylko wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ale również na ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego.

Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 r.?

Kto może głosować w wyborach samorządowych, które odbędą się w październiku 2018 r.? Jak głosować przez pełnomocnika? Czy można oddać swój głos, będą za granicą?

Głosowanie korespondencyjne za pośrednictwem Poczty Polskiej

W tegorocznych wyborach prezydenckich, mogą zagłosować korespondencyjnie wszyscy obywatele Polski, mający czynne prawo wyborcze. Do tej pory, taką możliwość miały jedynie osoby niepełnosprawne oraz przebywające w czasie wyborów za granicą.

Wybory samorządowe 2014 – głosowanie korespondencyjne

Możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych 2014 przewiduje Kodeks wyborczy. Każdy wyborca niepełnosprawny powinien – zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej – mieć możliwość głosowania korespondencyjnego.

Dopisanie wyborcy do spisu wyborców

Dopisanie wyborcy do spisu wyborców jest – zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej – możliwe w wybranym przez niego obwodzie głosowania, jednak wyłącznie na obszarze okręgu wyborczego właściwego dla jego stałego zamieszkania. Jak skutecznie dopisać się do spisu wyborców?

Wybory samorządowe – 16 listopada 2014

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Oficjalna data wyborów samorządowych wynika z podpisanego 21 sierpnia rozporządzenia premiera. Ewentualna druga tura wyborów samorządowych będzie miała miejsce 30 listopada.

Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców

Lokale wyborcze, które powinny być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych wyborców, chcących głosować osobiście w lokalach podczas wyborów samorządowych - organizowanych 16 listopada 2014 roku - nie są odpowiednio przygotowane. Według przeprowadzonych badań, w dużej liczbie lokali brakuje ułatwień takich jak: oznaczenia krawędzi schodów, szklanych drzwi i ścian, brak dodatkowego oświetlenia czy też po prostu same pomieszczenia są trudno dostępne.

Termin wyborów prezydenckich w 2015 roku

Wybory prezydenckie w Polsce organizowane są raz na pięć lat. Najbliższe głosowanie na prezydenta odbędzie się w 2015 roku. Realny termin wyborów prezydenckich to 10 lub 17 maja 2015 roku.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców to główna zmiana wprowadzona nowelizacją ustawy Kodeks wyborczy. Zmiany w zakresie powszechnego głosowania korespondencyjnego przyjął Senat podczas 57. posiedzenia - 2 i 3 lipca 2014 roku.

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Zmiany w kodeksie wyborczym

Sejm pracuje nad zmianami w ustawie Kodeks wyborczy. Prace Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach koncentrują się głównie wokół głosowania korespondencyjnego oraz uprawnień mężów stanu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 rozpoczęte

Wybory do Parlamentu Europejskiego rozpoczęły się 22 maja 2014 (czwartek) w Wielkiej Brytanii i Holandii. W ciągu czterech dni (czwartek – niedziela) ponad 400 mln Europejczyków weźmie udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, tj. 25 maja 2014 roku (w niedzielę).

Głosowanie korespondencyjne – na czym polega?

„Na czym polega głosowanie korespondencyjne?” to pytanie, które pada coraz częściej w kontekście wyborów samorządowych 2014. Co zrobić, by móc głosować korespondencyjnie? Jak przygotować się do korespondencyjnego udziału w głosowaniu? Czy każdy może głosować korespondencyjnie? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady głosowania korespondencyjnego.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

REKLAMA