REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców

Opracowała Anna Łabuzek
Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców/ Fot. Fotolia
Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Lokale wyborcze, które powinny być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych wyborców, chcących głosować osobiście w lokalach podczas wyborów samorządowych - organizowanych 16 listopada 2014 roku - nie są odpowiednio przygotowane. Według przeprowadzonych badań, w dużej liczbie lokali brakuje ułatwień takich jak: oznaczenia krawędzi schodów, szklanych drzwi i ścian, brak dodatkowego oświetlenia czy też po prostu same pomieszczenia są trudno dostępne.

Kontrola lokali wyborczych przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skontrolowało aż 158 lokalów wyborczych znajdujących się w 23 miejscowościach, które według oznaczeń spełniały warunki odpowiedniego dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety jak się okazało, nałożonych rozporządzeniem ministra infrastruktury wytycznych odnośnie organizacji lokali nie spełnia aż 113 z nich.

REKLAMA

W ocenie RPO bardzo ważnym jest odpowiednie dostosowanie lokali, ponieważ większość niepełnosprawnych wyborców woli głosować osobiście, a tylko niewielka grupa decyduje się na oddanie głosu za pomocą korespondencji czy poprzez pełnomocnika. Takie rezultaty wynikają również z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Wybory samorządowe 2014 - termin

Niedostosowanie lokali wyborczych

REKLAMA

W kontrolowanych lokalach najczęściej brakuje: dodatkowego oświetlenia (61 lokali), oznakowanych krawędzi schodów (34 lokali), szklanych elementów (23 lokale). Aż w 24 komisjach podłoga była zbyt śliska, a w 21 progi drzwi były za wysokie. Kolejno już w mniejszej ilości lokali nieprawidłowo zamieszczone zostały obwieszczenia i informacje PKW, urny wyborcze zamontowane były zbyt wysoko, albo przejścia były zbyt wąskie.

Ważną rolę odgrywa też odpowiednia lokalizacja samych budynków wyborczych. Niedopuszczalnym jest, aby lokale nawet dobrze wyposażone, znajdowały się w miejscu uniemożliwiającym samodzielne dotarcie np. osób na wózkach inwalidzkich. Jak wynika z raportu, często zbudowany podjazd znajduje się w zupełnie innym miejscu niż wejście główne. Jedynie w 45 lokalach nie znaleziono żadnych nieprawidłowości i stwierdzono prawidłowe dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych wyborców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Podobna  sytuacja miała miejsce w momencie głosowania do Sejmu i Senatu w 2011 roku. Przeprowadzona wówczas kontrola wykazała, że nie budynki nie były przystosowane, ale same lokale wyborcze. Tutaj główne uchybienia miały miejsce w zakresie dostępności miejsc do głosowania, błędnego umieszczenia obwieszczeń PKW czy też oznaczenia krawędzi schodów.

Jednak tym, co można uznać za pozytywny aspekt jest to, że niektóre lokale są dobrze przystosowane do potrzeb tej grupy wyborców, to jeszcze dysponują dodatkowymi ułatwieniami w postaci np. szkieł powiększających dla osób starszych, umieszczonych w miejscu oddania głosów.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

  Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  REKLAMA

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  REKLAMA