| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2014 > Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców

Brak ułatwień dla niepełnosprawnych wyborców

Lokale wyborcze, które powinny być dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych wyborców, chcących głosować osobiście w lokalach podczas wyborów samorządowych - organizowanych 16 listopada 2014 roku - nie są odpowiednio przygotowane. Według przeprowadzonych badań, w dużej liczbie lokali brakuje ułatwień takich jak: oznaczenia krawędzi schodów, szklanych drzwi i ścian, brak dodatkowego oświetlenia czy też po prostu same pomieszczenia są trudno dostępne.

Kontrola lokali wyborczych przez Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skontrolowało aż 158 lokalów wyborczych znajdujących się w 23 miejscowościach, które według oznaczeń spełniały warunki odpowiedniego dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety jak się okazało, nałożonych rozporządzeniem ministra infrastruktury wytycznych odnośnie organizacji lokali nie spełnia aż 113 z nich.

W ocenie RPO bardzo ważnym jest odpowiednie dostosowanie lokali, ponieważ większość niepełnosprawnych wyborców woli głosować osobiście, a tylko niewielka grupa decyduje się na oddanie głosu za pomocą korespondencji czy poprzez pełnomocnika. Takie rezultaty wynikają również z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Wybory samorządowe 2014 - termin

Niedostosowanie lokali wyborczych

W kontrolowanych lokalach najczęściej brakuje: dodatkowego oświetlenia (61 lokali), oznakowanych krawędzi schodów (34 lokali), szklanych elementów (23 lokale). Aż w 24 komisjach podłoga była zbyt śliska, a w 21 progi drzwi były za wysokie. Kolejno już w mniejszej ilości lokali nieprawidłowo zamieszczone zostały obwieszczenia i informacje PKW, urny wyborcze zamontowane były zbyt wysoko, albo przejścia były zbyt wąskie.

Ważną rolę odgrywa też odpowiednia lokalizacja samych budynków wyborczych. Niedopuszczalnym jest, aby lokale nawet dobrze wyposażone, znajdowały się w miejscu uniemożliwiającym samodzielne dotarcie np. osób na wózkach inwalidzkich. Jak wynika z raportu, często zbudowany podjazd znajduje się w zupełnie innym miejscu niż wejście główne. Jedynie w 45 lokalach nie znaleziono żadnych nieprawidłowości i stwierdzono prawidłowe dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych wyborców.

Diety członków komisji w wyborach samorządowych 2014

Podobna  sytuacja miała miejsce w momencie głosowania do Sejmu i Senatu w 2011 roku. Przeprowadzona wówczas kontrola wykazała, że nie budynki nie były przystosowane, ale same lokale wyborcze. Tutaj główne uchybienia miały miejsce w zakresie dostępności miejsc do głosowania, błędnego umieszczenia obwieszczeń PKW czy też oznaczenia krawędzi schodów.

Jednak tym, co można uznać za pozytywny aspekt jest to, że niektóre lokale są dobrze przystosowane do potrzeb tej grupy wyborców, to jeszcze dysponują dodatkowymi ułatwieniami w postaci np. szkieł powiększających dla osób starszych, umieszczonych w miejscu oddania głosów.

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »