REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

Wybory prezydenckie 2015 -kompendium wiedzy./ fot. Fotolia
Wybory prezydenckie 2015 -kompendium wiedzy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Kto może głosować?

Prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 rok życia. Z pośród uprawnionych do głosowania wyłączone są osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu oraz pozbawione praw publicznych prawomocnym sądu lub Trybunału Stanu.

REKLAMA

Zadaj pytanie na: Forum

W jaki sposób można oddać swój głos?

Głos można odbyć we właściwym miejscowo lokalu wyborczym. Właściwość miejscową danego lokalu ustala się na podstawie miejsca zamieszkania.

Wybierając się do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). W lokalu wyborczym po wylegitymowaniu się dokumentem tożsamości wyborca otrzyma kartę do głosowania. Następnie powinien się udać miejsca odosobnienia, jakim jest kabina wyborcza i tam przystąpić do głosowania.

Głosowanie jest tajne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddanie głosu następuje poprzez postawienie w kratce z lewej strony obok jego nazwiska znaku "x" na jednego z kandydatów, którego nazwisko znajduje się na karcie do głosowania.

Zobacz również: Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Dopisanie się na listę wyborców

Wyborcy, którzy aktualnie przebywają poza miejscem swojego stałego zamieszkania i w dniu wyborów również ich nie będzie pod adresem zameldowania mogą dopisać się w miejscu aktualnego przebywania na listę wyborców.

Można złożyć taki wniosek do urzędu gminy aktualnego miejsca zamieszkania najpóźniej w 5 dniu przed dniem wyborami.

Do listy wyborców mogą się także dopisać osoby, które nie posiadają stałego miejsca zamieszkania.

Zobacz także: Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Zaświadczenie

Wyborca może też głosować poza miejscem stałego zamieszkania w dowolnym lokalu wyborczym, jeżeli wcześniej pobierze w gminie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tego typu dokument jest bezpłatny i można załatwić go praktycznie od ręki.

Zobacz także: Rejestr wyborców a obowiązek meldunkowy

Głosowanie za granicą

Wyborca stale zamieszkujący za granicą oraz wyborca stale zamieszkały w Polsce, a przebywający czasowo za granicą aby zagłosować w wyborach powinien wystąpić z wnioskiem o wpisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą. Wyborcy z polskimi paszportami są wpisywani do spisu wyborców sporządzanego przez konsula. Do spisu wyborców można się dopisać poprzez osobiste stawiennictwo przed konsulem, pisemnie, telefonicznie, faksem lub mailowo. Konsul, aby dopisać do listy powinien otrzymać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia oraz miejsce pobytu wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu, a także datę i miejsce jego wydania.  Jednorazowe dopisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą, umożliwia głosowanie w pierwszej i drugiej turze wyborów.

Aby głosować za granicą należy się zgłosić się do konsula najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów.

Głosowanie w szpitalu, areszcie lub domu pomocy społecznej

Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani na listę wyborców z urzędu przez dyrektora danej jednostki.

Osoby, które pojawią się szpitalu, zakładzie pomocy społecznej, zakładzie karnym, areszcie śledczym dopiero w dniu wyborów, będą mogły głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

Zobacz też: Wybory prezydenckie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA