| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców to główna zmiana wprowadzona nowelizacją ustawy Kodeks wyborczy. Zmiany w zakresie powszechnego głosowania korespondencyjnego przyjął Senat podczas 57. posiedzenia - 2 i 3 lipca 2014 roku.

Z dziewięcioma poprawkami przyjęta została ustawa o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt poselski.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Ustawa zmienia funkcjonowanie niektórych instytucji prawa wyborczego, m.in. wprowadza możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, a nie tylko niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Najważniejsza poprawka dotyczy skrócenia z 21 do 15 dni czasu, jaki wyborca będzie miał na podjęcie decyzji, czy chce głosować korespondencyjnie.

Rozszerzeniu uległy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (np. skrócono z 14 do 5 dni przed wyborami termin na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niepełnosprawnego lokalu).

Określono także zasady prowadzenia kampanii wyborczej w radiu i telewizji, rozszerzono obowiązek udostępniania wykazów wpłat obywateli polskich na rzecz dużych komitetów wyborczych  - także na wpłaty na rzecz komitetów lokalnych, wprowadzono zmiany w zakresie skutków połączenia mandatu posła do Parlamentu Europejskiego z innymi funkcjami, wprowadzono karalność pełnomocnika finansowego w przypadku niedopełnienia określonych w ustawie obowiązków.

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.

Źródło: Senat RP

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »