REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach

Bartłomiej Ceglarski
Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach/ fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2018: głosowanie korespondencyjne po zmianach/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe w Polsce w 2018 r. odbędą się po znaczącej zmianie prawa wyborczego. Zmiany polegają nie tylko wprowadzeniu dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ale również na ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego.

Już w dniach 21 października oraz 4 listopada wybierzemy lokalnych włodarzy tj. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych gminnych, powiatowych, wojewódzkich i dzielnicowych. Wybory samorządowe 2018 odbędą się na innych niż dotychczas zasadach, co spowodowane jest dużą nowelizacją prawa wyborczego (Dz.U. z 2018 r. poz. 130), która weszła w życie 31 stycznia 2018 r. Oprócz takich zmian jak wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast czy nowej definicji znaku ,,X’’ parlament zdecydował o ograniczeniu kręgu podmiotów uprawnionych do głosowania korespondencyjnego.

REKLAMA

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jak było przed nowelizacją?

Głosowanie korespondencyjne to nic innego jak prawo do wysłania swojego głosu pocztą. Możliwość oddania głosu w wyborach samorządowych poprzez instytucję głosowania korespondencyjnego przewidziana była dotychczas dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz Polaków mieszkających za granicą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych

REKLAMA

Rząd początkowo planował całkowite zniesienie instytucji głosowania korespondencyjnego. Dopiero na skutek poprawek senatu do Kodeksu wyborczego podtrzymano istnienie tej instytucji jednak znacząco ograniczono krąg osób uprawnionych do skorzystania z tego rodzaju głosowania.

Otóż według nowych przepisów możliwość skorzystania z głosowania korespondencyjnego przysługiwać będzie tylko osobom niepełnosprawnym. Ustawodawca wyraźnie zaznacza, że chodzi tu jedynie o osoby, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Jak zagłosować?

REKLAMA

Aby zagłosować korespondencyjnie wyborca będzie musiał zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenia takiego będzie można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Komisarz wyborczy przekaże zgłoszenie urzędnikowi wyborczemu, który w razie potrzeby, będzie mógł wezwać zainteresowanego do uzupełnienia zgłoszenia.

Niepełnosprawny wyborca, który zgłosi zamiar głosowania korespondencyjnego otrzyma za pośrednictwem poczty, nie później niż na 7 dni przed dniem wyborów, pakiet wyborczy. W skład pakietu wyborczego wchodzić będzie:

 • koperta zwrotna;
 • karta lub karty do głosowania;
 • koperta na kartę do głosowania;
 • instrukcja głosowania korespondencyjnego;
 • nakładka lub nakładki na kartę lub karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille'a - jeżeli wyborca zażądał ich przesłania;
 • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Pakiet wyborczy doręczany będzie wyłącznie do rąk własnych wyborcy niepełnosprawnego, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i pisemnym pokwitowaniu odbioru.    

Wyborca niepełnosprawny głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania włoży ją do koperty na kartę do głosowania, którą zaklei wraz z podpisanym oświadczeniem i prześle ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie. Niepełnosprawny będzie mógł również przekazać kopertę przedstawicielowi operatora pocztowego.

Koperty zwrotne będą dostarczane do komisji obwodowych w godzinach głosowania. Wyborca niepełnosprawny będzie mógł również osobiście dostarczyć kopertę zwrotną, w godzinach głosowania, do obwodowej komisji w obwodzie głosowania, w którym wpisany jest jako wyborca.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 754)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  REKLAMA

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  REKLAMA