| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie > Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Głosowanie poza granicami Polski

Osoby przebywające za granicą i posiadające ważny polski paszport, a w przypadku przebywania w państwie członkowskim Unii Europejskiej także ważny polski dowód osobisty, są wpisywane do spisu wyborców, który sporządza właściwy terytorialnie konsul. Wpis nastąpi na podstawie osobistego zgłoszenia, którego można dokonać najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów prezydenckich. Istotne jest, aby w takim zgłoszeniu wskazać następujące dane: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce pobytu wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu oraz datę i miejsce jego wydania. Zgłoszenia takiego można dokonać ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie czy też telefaksem.

Warto wskazać także, że wyborcy przybywający poza granicami, którzy w czasie wyborów prezydenckich zmienią miejsce swojego pobytu, udając się w tym czasie np. na urlop do innego kraju, w tym również na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinni wystąpić do właściwego konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania.. Zaświadczenie takie wydawane jest przez konsula na podstawie spisu wyborców.

Zobacz również: Nie musisz zostawać w domu na weekend aby zagłosować w wyborach - część I

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich w 2015 r. po raz drugi będziemy korzystać z  możliwości głosowania przez pełnomocnika. Jednakże ta możliwość jest przewidziana tylko dla ściśle określonego kręgu wyborców, tj. osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także osób niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie na: Forum

Warto zaznaczyć, że ta możliwość wyłączona jest w przypadku głosowania odbywającego się w obwodach utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, jak również w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnik nie może być członkiem komisji obwodowej, ani pełnić funkcji męża zaufania, zgłoszonego przez którykolwiek z komitetów kandydata na Prezydenta RP. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania, a wszystkie czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »