REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r. – cz. II

Patrycja Pokwicka
Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r./ fot. Fotolia
Nie musisz zostawać w domu na weekend, aby zagłosować w wyborach prezydenckich w 2015 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą wcześniejszą publikacją i licznymi pytaniami internatów odnośnie zbliżających się wyborów prezydenckich w 2015 r., poniżej przedstawiamy dodatkowe informacje na temat m. in. możliwości głosowania w wyborach prezydenckich poza granicami Polski, a także głosowania przez pełnomocnika.

Głosowanie poza granicami Polski

REKLAMA

Osoby przebywające za granicą i posiadające ważny polski paszport, a w przypadku przebywania w państwie członkowskim Unii Europejskiej także ważny polski dowód osobisty, są wpisywane do spisu wyborców, który sporządza właściwy terytorialnie konsul. Wpis nastąpi na podstawie osobistego zgłoszenia, którego można dokonać najpóźniej 3 dnia przed dniem wyborów prezydenckich. Istotne jest, aby w takim zgłoszeniu wskazać następujące dane: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce pobytu wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu oraz datę i miejsce jego wydania. Zgłoszenia takiego można dokonać ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie czy też telefaksem.

REKLAMA

Warto wskazać także, że wyborcy przybywający poza granicami, którzy w czasie wyborów prezydenckich zmienią miejsce swojego pobytu, udając się w tym czasie np. na urlop do innego kraju, w tym również na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, powinni wystąpić do właściwego konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania.. Zaświadczenie takie wydawane jest przez konsula na podstawie spisu wyborców.

Zobacz również: Nie musisz zostawać w domu na weekend aby zagłosować w wyborach - część I

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich w 2015 r. po raz drugi będziemy korzystać z  możliwości głosowania przez pełnomocnika. Jednakże ta możliwość jest przewidziana tylko dla ściśle określonego kręgu wyborców, tj. osób, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, a także osób niepełnosprawnych.

Zadaj pytanie na: Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że ta możliwość wyłączona jest w przypadku głosowania odbywającego się w obwodach utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych tych zakładów i aresztów, jak również w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Pełnomocnik nie może być członkiem komisji obwodowej, ani pełnić funkcji męża zaufania, zgłoszonego przez którykolwiek z komitetów kandydata na Prezydenta RP. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania, a wszystkie czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.

Sam akt pełnomocnictwa do głosowania sporządzany jest na wniosek wyborcy, wniesiony do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców, najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów. Dodatkowe informacje dotyczące tej nowej możliwości można uzyskać we właściwym urzędzie gminy.

Podsumowując, aby zagłosować na swojego kandydata, należy być wpisanym do spisu wyborców. Osoby przebywające w czasie wyborów w miejscu swojego zameldowania, wpisane są do spisu wyborców automatycznie. Natomiast osoby przebywające w tym czasie w innym miejscu niż miejsce stałego zameldowania (również za granicą), muszą albo zostać dopisane do spisu wyborców, albo wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania i z takim zaświadczeniem udać się zagłosować w dowolne miejsce w Polsce lub też poza jej granicami. Dodatkowo, niepełnosprawni i wyborcy powyżej 75 roku życia mogą oddać swój głos w wyborach przez pełnomocnika.

Zobacz również: Data wyborów prezydenckich w 2015 r.

Podsumowanie

Wybory prezydenckie w naszym kraju zawsze cieszyły się z dużym zainteresowaniem, w nich też najwyższa była frekwencja. Celem publikacji było przedstawienie możliwości głosowania tak, aby frekwencja w wyborach prezydenckich w 2015 r. była jeszcze wyższa, a nawet historycznie najwyższa spośród wszystkich wyborów, które miały miejsce w Polsce. Każdy głos ma znaczenie, zatem skorzystajmy z naszego prawa i udajmy się na wybory!

Polecamy serwis: Wybory prezydenckie 2015

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów spotkał się z Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy

Minister finansów Andrzej Domański spotkał się z Nadią Calvino, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rozmawiano o wzmocnieniu współpracy.

Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

REKLAMA

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA