REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Aleksandra Pajewska
Powszechne głosowanie korespondencyjne/ Fot. Fotolia
Powszechne głosowanie korespondencyjne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Głosowanie korespondencyjne definiowane jest jako możliwość wzięcia udziału w wyborach bez konieczności osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym.

REKLAMA

Zadaj pytanie na Forum

Dotychczasowy stan prawny

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym, tj. z ustawą z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.) uprawnienie do głosowania korespondencyjnego przysługiwało tylko dwóm kategoriom wyborców, mianowicie osobom niepełnosprawnym oraz tym, które w czasie wyborów przebywają za granicą.

Głosowanie korespondencyjne było więc ustawowo przyznanym ułatwieniem w udziale w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych. Powyższe ograniczenia oraz znikoma świadomość społeczna dotycząca tej możliwości oddania głosu, spowodowały, że mechanizm ten nie cieszył się popularnością.

Zobacz również: Głosowanie korespondencyjne - na czym polega?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powszechne głosowanie korespondencyjne 2015

REKLAMA

Zgodnie z projektem zaproponowanym przez posłów PO głosowanie korespondencyjne ma być możliwością dostępna dla wszystkich wyborców. Stanowi ono bowiem gwarancję powszechności prawa wyborczego. Zdaniem pomysłodawców liczba osób głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać w każdych kolejnych wyborach.

Powszechne głosowanie korespondencyjne obejmie więc wybory parlamentarne, prezydenckie oraz te do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy powszechne głosowanie wyborcze znajdzie praktyczne zastosowanie w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Wprowadzenie powszechnego głosowania korespondencyjnego jest mechanizmem, który ma w pozytywny sposób wpłynąć na systematycznie spadającą frekwencję wyborczą. To na Państwowej Komisji Wyborczej, jako organie odpowiedzialnym za organizację wyborów, ciąży obowiązek odpowiedniego poinformowania wyborców o nowo istniejącej możliwości głosowania.

Procedura powszechnego głosowania korespondencyjnego

Osoba, która zechce oddać głos w wyborach drogą korespondencyjną będzie miała obowiązek zgłoszenia tego zamiaru urzędowi gminy. Tam też można będzie odebrać pakiet wyborczy. Istnieje również możliwość, by został on dostarczony bezpośrednio do domu wyborcy. Wypełniona karta do głosowania zostanie przekazana, za pośrednictwem urzędu gminy, do odpowiedniej komisji wyborczej.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Nowelizacja przewiduje także dalej idące ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Wydłużeniu ulegnie termin, w jakim będą oni mogli składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców w lokalu przystosowanym dla potrzeb niepełnosprawnych. W 2014 roku powinny tego dokonać do 14 dni przed dniem wyborów, po zmianach – do 5 dni przed dniem wyborów. Wyborca niepełnosprawny nie będzie musiał składać wniosku dotyczącego głosowania za pomocą nakładki braillowskiej. Nakładki te będą bowiem dostępne „od ręki” w każdym lokalu wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne to popularna alternatywa dla tradycyjnej formy oddania głosu w wielu krajach europejskich. Korespondencyjnie głosują m.in.: Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Refundacja zakupu okularów to nie prezent pod choinkę. Sprawdź czy po zmianach 2024 r. na pewno należy się refundacja

  Listopad 2023 r. zaskoczył pracodawców zmianą przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. I choć muszą się oni liczyć z tym, że w 2024 r. czekają ich dodatkowe wydatki na odpowiednie doposażenie stanowisk pracy, to już teraz powinni się zastanowić nad tym, czy każdy przypadek, w którym dokonują refundacji zakupu okularów lub szkieł kontaktowych jest uzasadniony.

  Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych od stycznia 2024 roku. Na początku od 635 zł do 3495 zł miesięcznie. Jak uzyskać? [Komunikat ZUS]

  Zakłada Ubezpieczeń Społecznych informuje, że 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Dopiero po uzyskaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

  Zakaz handlu w niedziele. Nowelizacja ustawy w Dzienniku Ustaw

  Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

  Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA

  Książeczki mieszkaniowe PKO: prawie milion Polaków nie wie lub nie potrafi z nich skorzystać. Co zrobić?

  Liczba niespełna 200 tysięcy kredytów hipotecznych, które według nowych szacunków rządu zaciągną Polacy na swoje pierwsze mieszkanie wykorzystując Bezpieczny Kredyt 2% blednie przy blisko milionie książeczek mieszkaniowych PKO, z których Polacy wciąż nie zrobili użytku.

  Więcej ekspertów obsługujących infolinię Rzecznika Finansowego. Jakie porady można uzyskać?

  "Z dniem 1 grudnia 2023 r. Rzecznik Finansowy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, zwiększył liczbę konsultantów udzielających telefonicznych porad prawnych dla klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo – emerytalnego" - czytamy w komunikacie rzecznika.

  Abonament RTV do likwidacji. "Budżet państwa powinien być podstawą finansowania mediów publicznych"

  czy abonament RTV powinien ulec likwidacji? "Abonament RTV jest nie do uratowania. Oczekiwania społeczne i praktyka ostatnich lat spowodowały, że ten abonament nie będzie czy nie powinien być podstawową formą finansowania mediów publicznych" - powiedział członek Rady Mediów Narodowych Robert Kwiatkowski.

  Wypadek na śliskim chodniku – czy należy się odszkodowanie?

  Wypadek na chodniku. Ostatnie zimy pokazały nam, że zwyczajne chodzenie po ulicy może być sportem ekstremalnym. Pojawiająca się znienacka gołoledź zamienia ulice, ścieżki, schody w lodowisko. Tzw. „szklanka”  jest szalenie niebezpieczna, na jezdniach zmniejsza przyczepność kół, a na chodnikach utrudnia pieszym przemieszczanie się. Wtedy o wypadek nietrudno. Gdy kończy się to na niegroźnym potłuczeniu, zazwyczaj nie robimy z tego wielkiej sprawy, bywa jednak, że następstwem upadku będzie złamanie czy inny poważny uszczerbek na zdrowiu. Kto wtedy za to odpowiada i czy należy nam się odszkodowanie?

  REKLAMA

  Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  REKLAMA