reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne 2015 > Powszechne głosowanie korespondencyjne

Powszechne głosowanie korespondencyjne

Powszechne głosowanie korespondencyjne jest mechanizmem Kodeksu wyborczego, który został przyjęty przez Sejm w dniu 10 czerwca 2014 roku. Powszechne głosowanie korespondencyjne znajdzie więc zastosowanie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku.

Głosowanie korespondencyjne definiowane jest jako możliwość wzięcia udziału w wyborach bez konieczności osobistego stawiennictwa w lokalu wyborczym.

Zadaj pytanie na Forum

Dotychczasowy stan prawny

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym, tj. z ustawą z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.) uprawnienie do głosowania korespondencyjnego przysługiwało tylko dwóm kategoriom wyborców, mianowicie osobom niepełnosprawnym oraz tym, które w czasie wyborów przebywają za granicą.

Głosowanie korespondencyjne było więc ustawowo przyznanym ułatwieniem w udziale w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych. Powyższe ograniczenia oraz znikoma świadomość społeczna dotycząca tej możliwości oddania głosu, spowodowały, że mechanizm ten nie cieszył się popularnością.

Zobacz również: Głosowanie korespondencyjne - na czym polega?

Powszechne głosowanie korespondencyjne 2015

Zgodnie z projektem zaproponowanym przez posłów PO głosowanie korespondencyjne ma być możliwością dostępna dla wszystkich wyborców. Stanowi ono bowiem gwarancję powszechności prawa wyborczego. Zdaniem pomysłodawców liczba osób głosujących korespondencyjnie będzie wzrastać w każdych kolejnych wyborach.

Powszechne głosowanie korespondencyjne obejmie więc wybory parlamentarne, prezydenckie oraz te do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy powszechne głosowanie wyborcze znajdzie praktyczne zastosowanie w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Wprowadzenie powszechnego głosowania korespondencyjnego jest mechanizmem, który ma w pozytywny sposób wpłynąć na systematycznie spadającą frekwencję wyborczą. To na Państwowej Komisji Wyborczej, jako organie odpowiedzialnym za organizację wyborów, ciąży obowiązek odpowiedniego poinformowania wyborców o nowo istniejącej możliwości głosowania.

Procedura powszechnego głosowania korespondencyjnego

Osoba, która zechce oddać głos w wyborach drogą korespondencyjną będzie miała obowiązek zgłoszenia tego zamiaru urzędowi gminy. Tam też można będzie odebrać pakiet wyborczy. Istnieje również możliwość, by został on dostarczony bezpośrednio do domu wyborcy. Wypełniona karta do głosowania zostanie przekazana, za pośrednictwem urzędu gminy, do odpowiedniej komisji wyborczej.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Nowelizacja przewiduje także dalej idące ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Wydłużeniu ulegnie termin, w jakim będą oni mogli składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców w lokalu przystosowanym dla potrzeb niepełnosprawnych. W 2014 roku powinny tego dokonać do 14 dni przed dniem wyborów, po zmianach – do 5 dni przed dniem wyborów. Wyborca niepełnosprawny nie będzie musiał składać wniosku dotyczącego głosowania za pomocą nakładki braillowskiej. Nakładki te będą bowiem dostępne „od ręki” w każdym lokalu wyborczym.

Głosowanie korespondencyjne to popularna alternatywa dla tradycyjnej formy oddania głosu w wielu krajach europejskich. Korespondencyjnie głosują m.in.: Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Powszechne głosowanie korespondencyjne/ Fot. Fotolia
Powszechne głosowanie korespondencyjne/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama