Zaświadczenie A1 - jakie są nowe zasady ustalania miejsca zamieszkania obcokrajowców czyli obywateli państw trzecich?
Jak się mieszka Polakom? Porównanie warunków mieszkaniowych w 27 krajach Unii Europejskiej
10.02.2022
Czy Polska nadrabia dystans do wielu zachodnich krajów pod względem warunków mieszkaniowych, na które składają się m.in. wielkość i rodzaj mieszkania oraz koszty jego utrzymania? Portal GetHome.pl przeanalizował pod tym kątem najnowsze dane Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej (Eurostat).
W jakim urzędzie pracy się zarejestrować?
08.07.2021
W jakim urzędzie pracy się zarejestrować? Czy właściwy będzie urząd w miejscu zamieszkania, czy zameldowania?
Miejsce zamieszkania osoby fizycznej
17.06.2020
Miejsce zamieszkania osoby fizycznej ma lub może mieć niezwykle duże znaczenie dla sytuacji prawnej danego podmiotu. Definicja legalna zawierająca się w art. 25 Kodeksu cywilnego ma charakter uniwersalny, który powinien być interpretowany w zależności od kontekstu jego użycia w konkretnej normie prawnej.
Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. W przypadku osób małoletnich, trudno jednak mówić o prawie do samostanowienia w tej kwestii. Miejsce zamieszkania dziecka regulowane jest zatem w prawie cywilnym, w sposób szczególny.
Jak się zameldować przez Internet?
09.08.2018
Obowiązek meldunkowy dalej obowiązuje, pomimo niedawnych planów jego zniesienia. Od 2 stycznia 2018 r. istnieje możliwość dokonania zameldowania za pomocą Internetu. Jak to zrobić?
Obowiązek meldunkowy nie zostanie zniesiony?
11.12.2014
Obowiązek meldunkowy, czyli obowiązek rejestracji miejsca zamieszkania nie powinien – zdaniem Międzyresortowego Zespołu do spraw Przygotowania Administracji Rządowej do Zniesienia Obowiązku Meldunkowego - zostać zniesiony. Obecna ustawa przewiduje zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 roku.
Już w niedzielę – 25 maja 2014 roku – odbędą się w Polsce wybory do europarlamentu (Parlamentu Europejskiego). Możliwe jest także głosowanie w wyborach poza miejscem zamieszkania. W tym celu należy do 20 maja 2014 roku (wtorek) złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego.
Zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.) obowiązek meldunkowy będzie na nas ciążył tylko do końca 2015 roku. Kategoria „miejsca zameldowania” zastąpiona zostanie „miejscem zamieszkania”.
Wymeldowanie dziecka
05.11.2012
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności wymeldowania dziecka dokonuje jego przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.
Paszport dla dziecka według nowych przepisów
18.07.2012
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. Od 11 sierpnia termin ważności paszportów ulega wydłużeniu. Paszport dzieci poniżej 5 lat będzie ważny przez 5 lat.
Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie
27.02.2012
Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?
Miejsce zameldowania to nie to samo co miejsce zamieszkania. Niemniej jednak miejsca te powinny być takie same. Co się stanie gdy zaniedbamy obowiązku meldunkowego?
Jak ustalić miejsce zamieszkania?
30.08.2011
Nie zawsze miejsce zamieszkania jest tożsame z miejscem zameldowania. Mogą się one różnić od siebie. Które i kiedy ma jednak znaczenie?
Co zrobić, żeby się wymeldować?
31.07.2011
Z obowiązkiem zameldowania ściśle związany jest również obowiązek wymeldowania się, gdy zmieniamy miejsce zamieszkania. Zanim więc przeprowadzimy się do innego miasta, powinniśmy się wymeldować. Jak to zrobić?
Jak się zameldować?
31.07.2011
Obowiązek meldunkowy, choć przez wielu uważany za niepotrzebny, pozostaje obowiązkiem. Każdy polski obywatel musi zameldować się albo na stałe albo czasowo, jeżeli zamieszkuje w danej miejscowości. Jak tego dokonać?
Repatriacja będzie łatwiejsza
20.07.2011
Łatwiej będzie uzyskać obywatelstwo osobom z polskimi pochodzenia. Gminy otrzymają dotację na zapewnienie repatriantom mieszkań.
Miejsce zamieszkania
14.12.2011
Przepisy prawa
cywilnego definiują miejsce zamieszkania jako miejscowość, w której dana osoba
przebywa z zamiarem stałego pobytu. Można mieć tylko jedno miejsce
zamieszkania.
Meldunek
14.12.2011
Osoba, która posiada obywatelstwo polskie i przebywa stale na terytorium Polski, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Czynności meldunkowych, które mają charakter administracyjny, dokonuje właściwy urząd gminy.
Obowiązek meldunkowy
14.12.2011
Obowiązek meldunkowy polega przede wszystkim na rejestracji danych na temat pobytu poszczególnych osób.
Bez kary za brak zameldowania
01.08.2011
Od 2014 r. zniesiony zostanie obowiązek meldunkowy. Niedługo zniknie także sankcja za brak meldunku. To główne zmiany ustawy o ewidencji ludności.
Głosowanie poza miejscem zamieszkania
12.10.2018
W dniu wyborów parlamentarnych wyjeżdżam i nie będę mógł zagłosować w swoim okręgu wyborczym. Czy mimo to mogę wziąć udział w wyborach i zagłosować w miejscowości poza swoim miejscem zamieszkania?
Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?
01.04.2014
Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?