| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Wnioski > Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Jak napisać wniosek o uznanie za zmarłego?

Osobę zaginioną przez dłuższy czas, lub z którą nie udało się nawiązać kontaktu np. po katastrofie lotniczej – można sądownie uznać za zmarłą. Co musi zawierać wniosek o uznanie za zmarłego?

Wymagane dowody:

  • akta stanu cywilnego zaginionego,
  • dokumenty lub zeznania świadków na okoliczność zaginięcia.

Opłata: 40 zł.

Kiedy można wnosić o uznanie za zmarłego?

Kodeks cywilny przewiduje kilka okoliczności, w których można domagać się sądowego uznania za zmarłego. Wspólnym mianownikiem jest fakt, iż nie udało się odnaleźć ciała ani w inny (faktyczny) sposób potwierdzić tego, czy osoba objęta wnioskiem żyje.

Zaginięcie

Aby uznać osobę zaginioną za zmarłą, musi minąć ponad 10 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym według posiadanych informacji, jeszcze żyła.

W przypadku osoby, która w trakcie biegu terminu ukończyła by 70 lat, wystarczający jest okres 5 lat.

Katastrofa lotnicza i morska

Jeśli osoba objęta wnioskiem zaginęła w czasie podróży powietrznej lub morskiej, w związku z katastrofą statku lub okrętu albo w związku z innym szczególnym zdarzeniem, może być uznana za zmarłego po upływie sześciu miesięcy od dnia, w którym nastąpiła katastrofa albo inne szczególne zdarzenie.

Jeżeli nie można stwierdzić katastrofy statku lub okrętu, bieg terminu rozpoczyna się z upływem roku od dnia, w którym statek lub okręt miał przybyć do portu przeznaczenia, a jeżeli nie miał portu przeznaczenia - z upływem lat dwóch od dnia, w którym była ostatnia o nim wiadomość.

Inne katastrofy

Jeśli zaginięcie osoby miało związek z inną katastrofą lub sytuacją zagrożenia życia (np. trzęsieniem ziemi, powodzią, działaniami wojennymi, wypadkiem w kopalni), wówczas zaginiony może być uznany za zmarłego po upływie roku od dnia, w którym niebezpieczeństwo ustało albo według okoliczności powinno było ustać (np. podpisano rozejm, cofnęła się fala powodziowa, usunięto gruzowiska po trzęsieniu ziemi).

Kiedy można składać wniosek?

Wskazane powyżej terminy są terminami prawa materialnego (wiążą sąd co do możliwości orzekania o śmierci). Przepisy prawa procesowego (kodeks postępowania cywilnego) nakładają dodatkowe terminy na złożenie wniosku przez zainteresowanych.

Zgodnie z KPC:

Wniosek o uznanie za zmarłego można zgłosić nie wcześniej niż na rok przed końcem terminu, po upływie którego zaginiony może być uznany za zmarłego. Gdy jednak uznanie za zmarłego może nastąpić po upływie roku lub krótszego niż rok terminu od zdarzenia, które uzasadnia prawdopodobieństwo śmierci zaginionego, wniosek o uznanie za zmarłego zgłosić można dopiero po upływie tego terminu

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uznanie za zmarłego - jak napisać wniosek?/ fot. Fotolia
Uznanie za zmarłego - jak napisać wniosek?/ fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »