REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paszport dla dziecka według nowych przepisów

Joanna Namojlik
Od 11 sierpnia termin ważności paszportów dla dzieci ulega wydłużeniu / Fot. Fotolia
Od 11 sierpnia termin ważności paszportów dla dzieci ulega wydłużeniu / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. Od 11 sierpnia termin ważności paszportów ulega wydłużeniu. Paszport dzieci poniżej 5 lat będzie ważny przez 5 lat.

Ustawa z 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych przewiduje kilka istotnych zmian.

REKLAMA

Jedną z ważniejszych zmian jest między innymi wydłużenie terminu ważności paszportów dla dzieci.

Wiek dziecka

Ważną zmianą jest uchylenie przepisu stanowiącego, iż paszport może być wydany małoletniemu, który ukończył 5 lat, a więc uchylone zostaje ograniczenie wiekowe. Zgodnie z tym, prawo do uzyskania paszportu będą miały również dzieci poniżej 5 lat.

Wniosek o wydanie paszportu dziecku

Zgodnie z przepisami wniosek o wydanie paszportu osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub

ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

lub ustanowionego przez sąd opiekuna, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy lub notariusza.

Dla wydania paszportu osobie małoletniej wymagana jest pisemna zgoda obojga rodziców.

W sytuacji gdy stanowiska obu rodziców są różne i jeden z nich nie chce udzielić zgody na wydanie dokumentu, wówczas orzeczenie sądu rodzinnego zastępuje zgodę na wydanie paszportu.

Zobacz również: Jak ubiegać się o paszport?

Kto wydaje dokument?

Paszporty i paszporty tymczasowe w Rzeczypospolitej Polskiej wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o dokument paszportowy. W sytuacji, gdy brak jest stałego miejsca pobytu, wówczas paszport wydaje wojewoda właściwy według ostatniego miejsca stałego pobytu tej osoby. Zaś za granicą taki obowiązek spoczywa na konsulu.
W przypadku osób zamieszkujących w Polsce, które nigdy nie posiadały zameldowania na terytorium kraju, dokumenty paszportowe wydaje wojewoda właściwy według aktualnego miejsca pobytu.

Zobacz również: Paszport tymczasowy

Termin ważności paszportu dla dziecka

Od 11 sierpnia paszporty, które będą wydawane dla dzieci poniżej 5 roku życia będą ważne przez 5 lat. Termin ważności paszportu tymczasowego dla dzieci do 5 roku życia wynosi rok. Do 10 sierpnia dzieciom do 5 roku życia będą jeszcze wydawane paszporty tymczasowe z rocznym terminem ważności, ale od 11 sierpnia podstawowych dokumentem podróży dla dzieci do 5 roku życia będzie paszport – a nie paszport tymczasowy – z 5-letnim terminem ważności.

Wydłużenie terminu ważności paszportów dla dzieci stanowi duże udogodnienie dla rodziców, którzy poprzednio musieli co roku ubiegać się o nowy paszport dla dziecka.

Jeśli chodzi o termin ważności dokumentu dla dzieci od 5 do 13 lat, to wynosić będzie również 5 lat. Zaś paszport dzieci powyżej 13. roku życia ważny będzie przez 10 lat od dnia wydania.

Opłata

Opłata za wydanie tego paszportu nie ulegnie zmianie i wciąż będzie wynosiła 30 zł.

Odbiór dokumentu

W przypadku osoby małoletniej odbioru dokumentu paszportowego może dokonać jeden z rodziców lub ustanowiony przez sąd opiekun.

Podstawa prawna:

Ustawa z 25 maja 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA