| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód i dziecko > Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?

Jak stanowi art. 26 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Gdy dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

W wyroku rozwodowym sąd zawsze orzeka o władzy rodzicielskiej. Możliwych jest tu kilka rozwiązań:

  • sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, drugiemu tę władzę ograniczając do określonych praw i obowiązków względem dziecka.
  • sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie (tzw. plan wychowawczy) i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka;
  • sąd może zastosować inne rozstrzygnięcia jak pozbawienie, ograniczenie czy zawieszenie władzy rodzicielskiej.

Od miejsca zamieszkania dziecka – warto tu wskazać, iż dziecko powinno mieć jedno miejsce zamieszkania – należy odróżnić miejsce pobytu dziecka, czyli miejsce faktycznego przebywania dziecka.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to wspólnie decydują oni o miejscu pobytu dziecka. Gdy mają odmienne stanowiska, możliwe jest uregulowanie tej kwestii przez sąd. Jak stanowi art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. W braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. W tym celu należy do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich złożyć wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Zobacz również: Bezpłatny wzór wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Wyjazd dziecka za granicę

Problem miejsca pobytu dziecka jest najwyraźniej widoczny w przypadku wyjazdu dziecka za granicę. Jeżeli w wyroku rozwodowym wykonywanie władzy rodzicielskiej zostało powierzone jednemu z rodziców, a władza rodzicielska drugiego z rodziców została ograniczona do określonych praw i obowiązków, to uprawnienia i obowiązki względem dziecka określa wyrok. Prawa i obowiązki rodzica, którego władza rodzicielska została w ten sposób ograniczona powinny być szczegółowo wymienione. Jeżeli wśród nich nie znajduje się uprawnienie do współdecydowania o wyjeździe dziecka za granicę, to rodzic, któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej może decydować o tym samodzielnie. Jeżeli wykonywanie władzy rodzicielskiej zostało powierzone obojgu rodzicom, to wówczas taki wyjazd wymaga zgody obojga z nich. W braku porozumienia może rozstrzygnąć sąd na podstawie opisanego wcześniej wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Warto dodać, że taki sam wniosek będzie przydatny w sytuacji odmowy udzielenia przez jednego z rodziców zgody na wydanie paszportu dziecku. Orzeczenie sądu zastępuje bowiem zgodę rodzica.

Zobacz również: Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »