REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miejsce zamieszkania

main image
Przepisy prawa cywilnego definiują miejsce zamieszkania jako miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

Zobacz serwis: ABC Gminy

Przesłanki

Przesłankami, które są kluczowe dla określenia, gdzie dana osoba ma miejsce zamieszkania są: fakt przebywania w danej miejscowości (corpus) i dość abstrakcyjny fakt, jakim jest zamiar stałego pobytu w danej miejscowości (animus). Obie przesłanki muszą wystąpić łącznie, żebyśmy mogli mówić o miejscu zamieszkania danej osoby.

Wola przebywania w danym miejscu jest pojęciem subiektywnym. Można powiedzieć, że zamiar pobytu wiąże się z tym, iż dana osoba jest powiązana z tym miejscem i koncentruje się tam jej aktywność życiowa.

Określenie miejsca zamieszkania

Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

Miejsce zamieszkania w stosunkach prawnych

Miejsce zamieszkania ma znaczenie w prawie spadkowym, gdzie istotne jest ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy, w prawie zobowiązań, jako miejsce spełnienia świadczenia czy miejsce zawarcia umowy w przypadku przyjęcia oferty w postaci elektronicznej. Podanie miejsca zamieszkania jest konieczne np. przy zawarciu umowy imiennego rachunku bankowego. Kryterium miejsca zamieszkania decyduje także o tym, czy gdzie dana osoba podlega obowiązkowi podatkowemu.

Miejsce zamieszkania a meldunek

W praktyce miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z miejscem stałego zameldowania, które jest jedynie wyznacznikiem prawa administracyjnego. W odróżnieniu od meldunku, miejsce zamieszkania oznacza tylko sama miejscowość (a nie dokładny adres) i musi być ono wskazane w dowodzie osobistym.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA