REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Źródła prawa handlowego

Źródła prawa handlowego są to normy prawne, które regulują podstawowe instytucje prawa handlowego.

Czynności zawodowe radcy prawnego

Zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Źródła prawa karnego

Mianem źródeł prawa karnego określamy normy regulujące istotę przestępstw (tzn. co jest przestępstwem, grożące za popełnione przestępstwa kary, środki karne, wyłączenie karalności).

Czynności zawodowe adwokata

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

REKLAMA

Źródła prawa karnego wykonawczego

Źródła prawa karnego wykonawczego stanowi ogół norm, które określają wykonywanie orzeczonych przez sąd kar, środków karnych, środków zabezpieczających, środków probacyjnych.

Czynności ubezpieczeniowe

Przez czynności ubezpieczeniowe należy rozumieć działalność ubezpieczyciela związaną z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.

Źródła prawa międzynarodowego

Źródła prawa międzynarodowego to normy prawne kształtujące prawo międzynarodowe, które nadają mu moc obowiązującą.

Czynności bankowe

Mianem czynności bankowych określamy usługi, które są świadczone przez banki na gruncie Prawa bankowego.

REKLAMA

Źródła prawa rodzinnego

Przez źródła prawa cywilnego należy rozumieć normy prawne regulujące podstawowe instytucje prawa rodzinnego (t.j. małżeństwo, władza rodzicielska, przysposobienie, opieka, kuratela).

Czyn nieuczciwej konkurencji

Czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.

Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki [URE]

Urząd Regulacji Energetyki wydaje Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki. URE ogłasza w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdanie ze swojej działalności, w tym ocenę bezpieczeństwa dostarczania paliw gazowych i energii elektrycznej.

Żandarmeria wojskowa

Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuletyn Urzędu Komunikacji Elektronicznej [UKE]

Prezes UKE wydaje Biuletyn UKE. W Biuletynie UKE zamieszcza wymagane ustawą informacje i rozstrzygnięcia

Biuletyn Informacji Publicznej [BIP]

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, utworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej.

Bankowe papiery wartościowe

Bankowy papier wartościowy służy gromadzeniu przez banki środków pieniężnych w złotych lub w innej walucie wymienialnej i zawiera w nazwie wyrazy "bankowy papier wartościowy".

Aktuariusz

Aktuariuszem jest osoba fizyczna wykonująca czynności w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, wpisana do rejestru aktuariuszy.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Akt normatywny

Akt normatywny to tekst, który zawiera normy prawne – sformułowane w języku prawnym i zapisane w postaci przepisów.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest właściwa w sprawach ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego. Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest centralnym organem administracji rządowej, działającymi przy pomocy ABW, będącego urzędem administracji rządowej.

Za co płaci najemca a za co właściciel?

Najemca lokalu powinien wiedzieć, że wynajmujący ma obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie zdatnym do użytku przez cały czas trwania najmu. W związku z tym powinien pokryć koszty wszelkich napraw koniecznych. Z kolei na najemcę nałożony został obowiązek ponoszenia drobnych nakładów połączonych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Czym jest kasa mieszkaniowa?

Choć ulga dotycząca systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej już nie obowiązuje, Ci, którzy nabyli do niej prawo, mogą dalej odliczać ją od podatku. Należy jednak pamiętać, że przeznaczenie środków z kasy mieszkaniowej na cele inne niż mieszkaniowe, powoduje konieczność zwrotu odliczeń!

Czym jest ubezpieczenie assistance domu?

W ramach ubezpieczenia domu, czy mieszkania możemy również wykupić pakiet assistance. Jest to pomocowe ubezpieczenie w różnego rodzaju przykrych sytuacjach, które mogą mieć związek z ubezpieczonym przedmiotem. W jakich sytuacjach?

Jak ustalana jest wysokość odszkodowania?

Wysokość odszkodowania będzie zależeć od tego od wariantu ubezpieczenia, w którym mienie może być ubezpieczone w wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej.

DGP: „Rodzina na swoim” ale tylko w nowym mieszkaniu

Szykują się zmiany w zasadach programu „Rodzina na swoim” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Jak wynika z nowych założeń ze środków przeznaczonych na ten program będzie można finansować zakup mieszkań tylko z rynku pierwotnego.

Ekspert radzi: jakie działania podjąć po stwierdzeniu szkody?

Kradzież z włamaniem, zalanie lub pożar mieszkania – są to szkody od których najczęściej wykupujemy ubezpieczenie majątkowe. Samo ubezpieczenie to jednak nie wszystko. To jakie działania podejmiemy, a jakich zaniechamy może mieć wpływ na wypłatę odszkodowania.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zakres zdarzeń, jakie obejmuje umowa ubezpieczenia mieszkania może dotyczyć m.in. ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem, jak również zdarzeniami losowymi. Standardowo ochroną obejmuje się także ruchomości domowe.

Jak odzyskać lokal przy pomocy komornika

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego daje właścicielom mieszkań możliwość zwrócenia się do komornika o eksmisję uciążliwych lokatorów bez konieczności uzyskania wyroku eksmisyjnego.

Jak uchronić się przed eksmisją?

Eksmisja jest wynikiem długotrwałego niewywiązywania się z obowiązków lokatorskich, przede wszystkim z opłat za mieszkanie. Częstą przyczyną długów lokatorów jest ich trudna sytuacja finansowa oraz brak świadomości jakie konsekwencje niesie za sobą zadłużenie.

Warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych

Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom, które nie są w stanie pokryć kosztów korzystania z lokalu z własnej kieszeni. Jednak, aby go otrzymać należy spełnić ściśle określone warunki.

Małżonek ma prawo do korzystania z mieszkania w trakcie małżeństwa

Małżonkowie są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Wypełnienie tych obowiązków jest ułatwione, gdy małżonkowie mieszkają razem.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Czynsz za najem regulowany usługami

Bardzo często zdarza się, że właściciel lokalu zgadza się, aby czynsz za najem lokalu wyrażony był nie w pieniądzu, lecz w postaci świadczenia usług na jego rzecz. Mamy z tego rodzaju umowami wzajemnymi bardzo rzadko do czynienia nie mniej jednak wymiana tego rodzaju świadczeń jest możliwa.

Jakie są obowiązki remontowe najemcy lokalu

Najemca i właściciel od zawsze toczą i pewnie będą toczyć spory obejmujące kwestie remontowe wynikające z użytkowania lokali. Zgodnie z przepisami prawa najemca lokalu zobowiązany jest jedynie do pokrycia drobnych nakładów związanych ze zwykłym używaniem nieruchomości.

Koszty napraw mieszkania

Kwestie kosztów napraw i odbioru mieszkania zostały poruszone w ustawie kodeks cywilny. Naprawy są nierozerwalną częścią niemal każdego odebranego mieszkania. Jak pokazuje praktyka usterki i zaniedbania są w tej materii ogromne.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera

Odbiór nieruchomości od dewelopera jest istotną czynnością prawną, której skutki możemy odczuć dopiero po jakimś czasie.

Co to jest świadectwo energetyczne

1 stycznia 2009 r. wszedł w życie obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej. Świadectwo energetyczne to dokument mówiący o zużyciu energii przez budynek lub mieszkanie.

Jak wpisać hipotekę do księgi wieczystej

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym. Praktyka pokazuje, że problemy z hipoteką dotyczą coraz większej liczby nieruchomości.

Zakup nieruchomości a hipoteka

Przed zakupem nieruchomości zainteresowani powinni sprawić księgi wieczyste danej nieruchomości i ustalić czy istnieje na niej hipoteka.

Czym charakteryzuje się amortyzacja lokalu

Amortyzacji podlegają, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

Zniesienie współwłasności

Zgodnie z ustawą Kodeks cywilny, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.

W jaki sposób następuje powstanie odrębnej własności lokali

Jednym ze sposobów powstania odrębnej własności lokalu jest ustanowienie odrębnej własności lokalu w wykonaniu umowy zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się budową i sprzedażą budynków z lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi, czyli deweloperem. Jest to umowa, która podlega odmiennej regulacji.

Co musi zawierać umowa przedwstępna zamiany mieszkań

Umowa przedwstępna dotycząca zamiany mieszkań to taka umowa, w której strony zobowiązują się do zawarcia określonej umowy zamiany mieszkań w przyszłości. Umowa zamiany mieszkań polega na tym, że każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność nieruchomości w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej nieruchomości.

Co musi zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania

Umowę przedwstępną sporządza się przeważnie w formie aktu notarialnego. Powinna ona zawierać szereg ustaleń związanych z samą nieruchomością jak również podawać terminy jej realizacji, przyczyny opóźnień, sankcje za te opóźnienia oraz uzgodnienia stron co do dalszego zakupu nieruchomości. Na takiej podstawie można, bowiem żądać w sądzie przeniesienia na siebie prawa własności zbudowanego lokalu bez zgody sprzedawcy.

Jak ubezpieczyć mieszkanie

Ubezpieczenie nieruchomości jest zawsze sprawą dobrowolną. Dlatego też w przedmiocie ubezpieczenia może znaleźć się niemalże wszystko. Praktycy zwracają jednakże uwagę na fakt , że obejmując ubezpieczeniem mieszkanie czy dom musimy zwrócić uwagę na tzw. Klauzulę proporcjonalności, czyli zapis pomiędzy rzeczywistą, a domniemaną wartością nieruchomości.

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera

Aby sprawdzić wiarogodność dewelopera warto udać się do biura doradcy do spraw nieruchomości, gdzie można zasięgnąć informacji, co do oferty deweloperów. Można również sprawdzić dewelopera prosząc go o przedłożenie dokumentacji obejmującej jego działalność gospodarczą.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Zakupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy być szczególnie wyczuleni na tzw. okazje. Za niższą ceną mogą kryć się np. nie załatwione sprawy spadkowe, lub zadłużenie nieruchomości. Dlatego nie można opierać się wyłącznie na zapewnieniach sprzedającego. Należy dokładnie sprawdzić stan prawny mieszkania.

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Dokonując zakupu mieszkania na rynku pierwotnym warto zastanowić się nad wyborem dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, od której możemy zakupić mieszkanie. Wybór dewelopera powinien być zawsze poprzedzony wnikliwą wiedzą o przedsiębiorcy, którą możemy uzyskać poprzez badanie jego dotychczasowej działalności.

Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

W określonych sytuacjach najemca nie będzie musiał prosić wynajmującego o zgodę na dokonanie zmian w najmowanym mieszkaniu. Nie jest tak w przypadku remontu.

Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń

Chcę wynająć w pełni wyposażone mieszkanie. Chciałabym zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wyrządzić najemcy. Na co powinnam zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Na czym polega obowiązek meldunkowy

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o ewidencji ludności, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Nadchodzące zmiany mają przede wszystkim doprowadzić do uproszczenia procedur związanych z obowiązkiem meldunkowym, który zostanie zniesiony i zastąpiony instytucją rejestracji miejsca zamieszkania. Co ważne zameldowania będzie można dokonać za pośrednictwem pełnomocnika, a formularz potrzebny do jego dokonania zostanie udostępniony na stronie internetowej urzędu i będzie go można wydrukować i uzupełnić w domu.

REKLAMA