| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Sąd orzeka o sposobie korzystania mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, nawet jeżeli mieszkanie należy do majątku osobistego tylko jednego z nich, np. mieszkanie zakupione przed ślubem przez męża.

Sąd w wyroku wskazuje, z których pomieszczeń może wyłącznie korzystać każdy z byłych małżonków, a z których z nich będą korzystać wspólnie, np. kuchnia, łazienka.

O sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania sąd orzeka w zasadzie wtedy, gdy w chwili wydania wyroku rozwodowego małżonkowie "zajmują" to mieszkanie, tzn. faktycznie z niego korzystają. Jednakże sąd może orzec o sposobie korzystania z tego mieszkania także w wypadku, gdy małżonek nie przebywa w nim tylko przejściowo, w szczególności gdy - nie rezygnując ze wspólnego mieszkania - zmuszony był je opuścić na skutek samowolnego, sprzecznego z prawem lub zasadami współżycia społecznego, postępowania drugiego małżonka (wyrok SN z 2002-07-18 IV CKN 1249/00).

Sąd orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków, uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i tego z małżonków, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Eksmisja byłego małżonka

Eksmisja jednego z małżonków może nastąpić tylko w wyjątkowych wypadkach. W sytuacji, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję. Konieczny jest jednak wniosek drugiego z małżonków.

Podstawą do eksmisji nie są nieporozumienia czy kłótnie, które z reguły pojawiają się przy rozwodzie. Postępowanie jednego z małżonków, musi być wyjątkowo uciążliwe, poprzez np. ciągłe nadużywanie alkoholu, akty przemocy wobec domowników, stwarzające zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Nie można orzec eksmisji małżonka z mieszkania, które należy do jego majątku osobistego.

Eksmitowanie małżonka z mieszkania należącego do majątku dorobkowego małżonków, nie powoduje, ze traci on do niego wszelkie prawa. Ostateczne rozstrzygnięcie może dopiero nastąpić w sądowym postępowaniu o podział majątku wspólnego lub w umownym podziale dorobku.

Sąd może również na zgodny wniosek stron orzec w wyroku orzekającym rozwód o podziale wspólnego mieszkania, albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczania lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Zobacz również serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »